Pani doktor, zabieg powiększenie biustu to jeden z najchętniej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej. Czy odwrotny zabieg wykonywany jest równie często?

Powiększenie piersi to częściej wykonywana operacja niż zmniejszenie piersi. Może to wynikać z faktu, że powiększamy piersi o różnej wielkości, czasem tylko dlatego, że pacjentka marzy o większych. Na zmniejszenie piersi decydują się kobiety, których piersi są tak duże, że stanowią problem.

Obawiam się również, że duża grupa kobiet z przerostem piersi nie jest świadoma możliwości, albo nie ma wystarczająco dużo informacji na temat operacyjnego zmniejszenia. Często nie decydują się nawet na konsultację, z lęku przed samą operacją. 

Jaki jest najczęstszy powód, z którym przychodzą do Pani pacjentki na konsultację w sprawie zabiegu zmniejszenia biustu

Kobiety szukają możliwości zmniejszenia piersi ze względu na dolegliwości bólowe kręgosłupa, ramion i klatki piersiowej. Skarżą się też na odparzenia w fałdach podpiersiowych i w fałdzie międzypiersiowym.

Często są to też powody zupełnie innej natury. Jest im trudno uprawiać sporty, ale też trudno im dobrać stanik czy inne ubrania. Czasami zwierzają się nawet, że wstyd związany z wyglądem piersi wpływa na ich życie uczuciowe. 

Czy, oprócz wskazań estetycznych, zabieg zmniejszanie biustu może wynikać ze wskazań medycznych?

Zdecydowanie tak. Najczęściej z przyczyn ortopedycznych związanych z nadmiernym obciążeniem kręgosłupa i obręczy barkowej, ale też z przyczyn dermatologicznych - odparzenia i zakażenia skóry w fałdach, a także z przyczyn psychologicznych.

Jak wygląda operacja zmniejszenia biustu? 

Jest wiele metod operacyjnego zmniejszenia piersi. Najczęściej posługuję się technikami polegającymi na przeniesieniu brodawki ku górze z zachowaniem zaopatrujących ją naczyń i nerwów. Usuwany jest fragment gruczołu i nadmiar skóry, a pozostawione tkanki formowane tak, aby tworzyły kształtną pierś.

Jak przebiega rekonwalescencja po takim zabiegu?

Pacjentka po operacji pozostaje na jedną noc w klinice. Zostaje ubrana w specjalistyczny stanik, który musi nosić przez następne 6 tygodni. Dolegliwości bólowe są u większości pacjentek niewielkie. Zwykle już po 2 tygodniach można wrócić do pracy, a po miesiącu do aktywności fizycznej. Piersi potrzebują około 6 miesięcy, by zmięknąć i ułożyć się - wtedy uzyskują ostateczny kształt.

Stawiamy na holistyczne podejście. Dlatego ważnym elementem rekonwalescencji jest opieka fizjoterapeuty estetycznego, który tworzy indywidualne terapie zabiegowe mające na celu znacznie zmniejszenie widoczności blizn.
 
Jakich efektów może spodziewać się pacjentka, która skorzysta z takiego zabiegu?

Spodziewane efekty omawiam z pacjentką już podczas konsultacji. Wiele zależy od wyjściowej wielkości i kształtu piersi. Możliwości jakie daje chirurgia mogą znacznie się od siebie różnić. Zwykle dążymy do dopasowania wielkości piersi do sylwetki pacjentki i to z reguły się udaje. Omawiam też przebieg blizn pooperacyjnych, by zawczasu rozwiać wszystkie wątpliwości.
 
Czy taki zabieg ma charakter odwracalny?

Nie, nie ma możliwości przywrócenia pierwotnego wyglądu piersi. Tkanki usuwane są bezpowrotnie.

dr Zofia Bochen (IG @dr_zofia_bochen), specjalista chirurgii plastycznej z kliniki Dr Szczyt w Warszawie / www.drszczyt.pl

Więcej informacji o dr Zofia Bochen znajdziecie tutaj.