O ponownym przepełnieniu szpitali pacjentami chorymi na COVID-19 i kolejnymi przesunięciami w kalendarzach zabiegowych słyszymy już od tygodni. Aby w jakiś sposób zapanować nad pogarszającą się sytuacją szpitali, Polska Grupa Zbrojeniowa otworzyła przetarg na utworzenie obszaru obserwacyjno-izolacyjnego, systemu segregacji, czyli tzw.  triażu i bezpiecznego transportu pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. 

Przetarg wygrała spółka Zurad, która stworzyła system łatwych w transporcie i montażu sześciu modułowych kontenerów. Pierwsze z nich zostaną ustawione przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. 

Tak wygląda wnętrze kontenerów - pomieszczenia przypominają małe szpitalne sale. W projekcie uwzględniono możliwość montażu systemu Lamp UVc dekontaminacji i dezynfekcji pomieszczeń, specjalnego systemu wentylacji, bramek biometrycznych z pomiarem temperatury, systemu komunikacji werbalnej pomiędzy personelem a pacjentem, systemu termowizyjnego kontrolującego temperaturę ciała osób przebywających w poczekalniach, specjalnego systemu do rozpoznawania i identyfikacji twarzy oraz systemu do skanowania dokumentów, a także pomieszczenia do izolacji pacjentów zarażonych wirusem. 

"Zaproponowane przez nas rozwiązanie, które wygrało przetarg, nie jest pierwszym służącym do walki z koronawirusem. Nasza firma ma w tym już pewne doświadczenia, jak choćby RobUV służący do dezynfekcji pomieszczeń. Przykładamy wielką wagę do walki z COVID-19, dlatego staramy się oferować rozwiązania ułatwiające funkcjonowanie służbom zaangażowanym w działania prozdrowotne" - podkreśla Adam Jabłoński, prezes Zarządu Zurad sp. z.o.o, która wygrała przetarg na realizację projektu.