Jeśli uważasz także, że polskie seriale z lat 80. to naprawdę dobre produkcje, możesz w prosty sposób przypomnieć sobie, co oglądałaś przed laty. Większość z tytułów, które znalazły się w naszym zestawieniu, zostały cyfrowo zrekonstruowane i są dostępne online. Dzięki temu, nawet obecnie, polskie seriale lat 90., 80. czy 70. znajdują wiele fanów, którzy mogą z rozrzewnieniem wspominać telewizyjne hity swojej młodości.

Nasz ranking najpopularniejszych polskich seriali z lat 80. pomoże pomóc ci wybrać, który telewizyjny hit sprzed lat najpierw obejrzeć. 

1. „Tulipan”

Polski serial „Tulipan” jest jedną z najbardziej popularnych produkcji lat 80. Sensacyjna historia poświęcona jest oszuście, którzy uwodził kobiety, a następnie je oszukiwał. Fabuła inspirowana została prawdziwymi wydarzeniami i oszustwami popełniamy przez Jerzego Kalibabkę.

Właśnie ze względu na to, że serialowy bohater ma swój pierwowzór w prawdziwym kryminaliście, premiera „Tulipana” nie obyła się bez skandalu. Oskarżano telewizję o próbę demoralizowania widzów – dzisiaj jednak, gdy popularności zdobywa chociażby „Oszust z Tindera” podobne produkcje nie wywołują aż tylu kontrowersji.

W roli tytułowego Casanovy wystąpił Jan Monczka – jeśli więc lubisz seriale z przystojnymi aktorami, z pewnością tytułowy „Tulipan” wpadnie ci w oko. Oprócz niego, na ekranie podziwiać możemy jedną z najważniejszych aktorek tamtejszych lat, czyli zachwycającą Polę Raksę.

2. „Kariera Nikodema Dyzmy”

„Kariera Nikodema Dyzmy” to przykład polskiego serialu z lat 80., który bazuje na powstałej w międzywojniu powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Filmowa adaptacja książki spotkała się z pozytywnym przyjęciem, dlatego też postanowiono wyemitować kilkuodcinkowy serial.

Nie bez powodu „Kariera Nikodema Dyzmy” uznawana jest (do dziś!) za jeden z najlepszych polskich seriali. Docenia się przede wszystkim to, jak świetnie w główną rolę wcielił się Roman Wilhemi. Nie da się jednak odmówić zasług także samemu Dołędze-Mostowiczowi, który wymyślił świetną fabularnie historię.

„Kariera Nikodema Dyzmy” opowiada o przeciętnym, niczym niewyróżniającym się mężczyźnie, który na skutek szczęśliwych zbiegów okoliczności staje się jedną z najistotniejszych osób w państwie. Cwany, prostacki i pozbawiony wszelkich umiejętności Nikodem niespodziewanie zaczyna cieszyć się ogromnym uznaniem. Wkrótce dzierży wielką władzę, chociaż jego kariera opiera się na oszustwach.

3. „Dom”

Polski serial z lat 80. „Dom” emitowany był od 1980 aż do 2000 roku – to bez wątpienia świadczy o jego wyjątkowej i nieustającej wówczas popularności. Wyreżyserowany przez Jana Łomnickiego do dziś wspominany jest jako jeden z najciekawszych polskich seriali telewizyjnych.

Fabuła jest prosta – „Dom” przedstawia życie mieszkańców warszawskiej kamienicy. Mieszkające przy ulicy Złotej rodziny zmagają się z wieloma problemami, zwłaszcza, że czas akcji rozpoczyna się w roku 1945, więc tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. 

Chociaż na podstawie „Domu” można wiele dowiedzieć się o panujących w latach 1945-1980 nastrojach społecznych w Polsce, to nie one są najistotniejsze. Widzów przed telewizory przyciągały przede wszystkim intrygujące losy ludzi pochodzących z różnych warstw społecznych, którym przyszło żyć w tych skomplikowanych czasach.

4. „Alternatywy 4”

Czyli polski serial wyreżyserowany przez Stanisława Bareję, w którym zagrały takie gwiazdy telewizyjne, jak Roman Wilhemi, Bożena Dykiel czy Stanisława Celińska. Bez wątpienia uznawany jest za jeden z najzabawniejszych produkcji i to nie tylko lat 80. Jak o „Alternatywach 4” wypowiadają się krytycy: „serial Barei jest nieodmiennym od lat gwarantem rozśmieszania na najwyższym poziomie”.

Głównym bohaterem serialu jest Stanisław Anioł – gospodarz warszawskiego osiedla, który skutecznie utrudnia życie lokatorom. Bohaterowie, przede wszystkim mieszkańcy bloku, mieli stanowić miniaturę polskiego społeczeństwa PRL-u.

Twórcy przez ponad 3 lata nie mogli wyemitować serialu w niezmienionej formie – niektóre ze scen zostały ocenzurowane. Jednak, od 2014 roku „Alternatywy 4” są dostępne w serwisach VOD w wersji bez cenzury. A na prawdziwych fanów czeka także kontynuacja, czyli serial „Dylematu 5”.

5. „Jan Serce”

Czym wyróżniają się polskie seriale lat 80.? Hity telewizyjne tego okresu bardzo często za głównych bohaterów obierały najzwyklejszych ludzi. Nie dziwi więc, że „Jan Serce” opowiada historię kanalarza. Mieszkający na warszawskiej woli Jan Serce (w tej roli Kazimierz Kaczor) doświadcza wielu problemów w relacjach damsko-męskich. Melodramatyczny serial przedstawia, z jakimi rozterkami zmaga się mężczyzna.

Tytułowy bohater wyróżnia się swoją prostodusznością i wrażliwością. Chociaż nie ma wątpliwości, że to człowiek z sercem na dłoni, decyzje, które podejmuje, nie zawsze okazują się właściwe – w serialu nie brakuje dramatycznych momentów i tragicznych sytuacji.

Co więcej, warto wspomnieć także o piosence, która została skomponowana do serialu – „Uciekaj moje serce” zdecydowanie się wyróżnia spośród czołówek innych seriali. Utwór napisany przez Agnieszkę Osiecką w wykonaniu Seweryna Krajewskiego wzrusza do dziś.

6. „W labiryncie”

Jeśli uwielbiasz polskie filmy z lat 80., seriale także powinny przypaść ci do gustu. „W labiryncie” to obyczajowy serial, który ma sporo cech telenoweli – spodoba się zwłaszcza miłośniczkom oper mydlanych oraz zawiłych i pełnych komplikacji miłosnych historii.

Główna bohaterka – Ewa Glinicka – jest absolwentką farmacji. Po śmierci swojego narzeczonego musi poradzić sobie z wieloma wyzwaniami, jakie stawa przed nią życie. Nowa praca, w której spotyka nie zawsze życzliwych i przyjaźnie nastawionych do niej ludzi, jest jednym z nich.

Co istotne, twórcy serialu „W labiryncie” w późniejszych latach zajęli się produkcją kultowego już „Klanu”. Nie oznacza to jednak, że „W labiryncie” nie zdobyło porównywalnej popularności – serial przyciągał przed telewizory aż 16 mln widzów.

7. „Janka”

„Jankę” można uznać za przykład polskiego serialu z lat 80. dla młodzieży, chociaż przyciągał przed telewizory całe rodziny. Główną osią fabularną są relacje dwóch band – Orłów i Wilków. Liderką pierwszej z nich jest tytułowa Janka, nastoletnia dziewczyna, którą spotyka wiele przygód.

Chociaż może się wydawać, że bohaterami są wyłącznie nastolatki, nie bez znaczenia pozostają ich rodziny. Okazuje się, że od lat pozostają skłóceni, a rywalizujące ze sobą grupy dzieci zwiastują kolejne konflikty.

Dla tych, którzy są zainteresowani historią bohaterów, ale zdecydowanie wolą filmy, proponujemy kinową wersję serialu – kilka lat po premierze „Janki” powstały dwie części filmu, który przedstawia przygody wiejskiej młodzieży.