Wy też na pytanie o świąteczne prezenty odpowiadacie, że nie potrzebujecie już niczego? Coraz więcej ludzi dąży do minimalizmu i zamiast nabywać woli pozbywać się niepotrzebnych rzeczy. Nie chodzi tylko o ubrania z sieciówek, ale o każdy aspekt naszego życia. Wystarczy przyjrzeć się dokładniej, co trafia do naszego łazienkowego kosza na śmieci. To m.in. płatki kosmetyczne, patyczki do uszu, plastikowe butelki po szamponach i żelach pod prysznic. Sporo śmieci produkujemy też w kuchni. Dziennie zużywamy nawet kilkanaście papierowych ręczników i wyrzucamy plastikowe opakowania, torebki po warzywach i owocach. Na rynku pojawiają się jednak rozwiązania, które pomagają w walce nadprodukcją śmieci. Pierwsza rzecz, która sprawi, że przestaniecie przynosić do domu jednorazowe plastikowe torebki to wielorazowe woreczki na owoce i warzywa. Te od Sakwabag wykonane są z ekologicznej bawełny organicznej, posiadającej certyfikat Global Organic Textile Standars (GOTS), który jest poświadczeniem zrównoważonej produkcji materiału.

Jeśli nie chcecie za każdym razem kupować plastikowego pojemnika z płynem do mycia naczyń albo kuchennym mydłem, wstąpicie do butiku Yope na ulicy Mokotowskiej w Warszawie. Polska marka wprowadziła tzw. refill, czyli możliwość napełnienia butelki po produkcie Yope tym samym płynem. Od stycznia 2019 roku można też kupić na miejscu szklaną butelkę z pompką i napełniać ją wielokrotnie ich produktami. Całość dopełnia specjalnie zaprojektowana etykieta z nowym zwierzątkiem. Dla tych, którzy chcą kupować bez opakowań, powstały kosmetyki w kostkach, np. szampon do włosów albo klasyczne mydła do rąk i twarzy. Znajdziecie je w ofercie mydlarni Cztery Szpaki i Rajskiej Mydlarni na ulicy Długiej w Krakowie. 

Kiedy pracowaliśmy nad recepturą szamponu w kostce, bardzo zależało nam na tym, żeby był wydajny i przy okazji wpisywał się w ideę zero waste. A przede wszystkim, żeby działał na włosy co najmniej tak dobrze, jak tradycyjny produkt tego rodzaju. Udało się. - czytamy na stronie Cztery Szpaki.

Jeśli już ubranie, to może coś od Nago? Ta polska marka korzysta z naturalnych i certyfikowanych materiałów, które są bezpieczne dla środowiska. Wszystkie ubrania szyte są w Polsce i mają klasyczne fasony, które posłużą na długo. Nasz wybór to koszulka z motywacyjnym napisem "rethink" i "reduce". Prywatny kubek w kawiarni już nikogo nie dziwi. Zamiast kupować codziennie flat white na wynos w jednorazowym pojemniku z plastikową przykrywką, wybierz estetyczny, funkcjonalny i przyjazny dla środowiska kubek.