Jeśli weźmiecie urlop na 10 dni (nam w redakcji ELLE co roku, przy okazji festiwalu Planete+ Doc przychodzi do głowy ten pomysł), to możecie obejrzeć aż 150 filmów dokumentalnych, które dotyczą niemal wszystkich dziedzin życia współczesnego. Ale jeśli z jakichś przyczyn jednak nie możecie wziąć urlopu, żeby od rana do wieczora siedzieć w warszawskiej Kinotece lub wrocławskim Dolnośląskim Centrum Filmowym, ale uda Wam się zobaczyć choćby kilka filmów, gwarantuję Wam, że zapamiętacie je na długo. Bo to na tym festiwalu ogląda się dokumenty o największych ikonach mody, legendach fotografii, muzyki, filozofii, humanistyki, o najdziwniejszych albo najodważniejszych pomysłach, które zmieniają świat i o małej, bliskiej, codziennej rzeczywistości wielkich uczonych.

Planete+ Doc Film Festival otwiera "Miara wszechrzeczy". Jest to film dokumentalny na żywo, co tylko dowodzi, że dokument to gatunek ciągle inspirujący i zaskakujący! Na czym polega taka projekcja? Uczestniczą w niej muzycy (Brendan Canty, T. Griffin oraz Catherine McRae) grający na żywo ścieżkę dźwiękową i reżyser Sam Green , który jest tu narratorem. Tematem "Miary wszechrzeczy" jest Księga rekordów Guinnessa. Widzowie zobaczą najbardziej oryginalnych rekordzistów świata: najwyższego człowieka (232,5 cm wzrostu), najstarszą żyjącą rzecz (licząca 5000 lat sosna długowieczna z Południowej Kalifornii), czy kobietą z najdłuższym nazwiskiem na świecie.

A to dopiero początek! Wielkim wydarzeniem będzie retrospektywa krótkich filmów Michela Gondry'ego (znacie pewnie jego film fabularny "Zakochany bez pamięci") i premiera jego najnowszego filmu-rozmowy z jednym z najwybitniejszych żyjących intelektualistów "Czy Noam Chomski jest wysoki czy szczęśliwy". Na Festiwalu zobaczycie też wyprodukowany przez Jamesa Franco film o Fridzie Giannini ("Włoski dom mody – historia w trzech aktach"), czy dokument o tym, jak zaczynali kariery (swoje i muzyki rave) Moby, Prodigy, czy słynni DJ-e z Detroit. Będą niezwykłe poetyckie eseje filmowe, np. "Atlas" autorstwa fotografa z legendarnej Agencji Magnum, Antoine D'Agata, czy impresja na temat Simone Weil. Ja nastawiam się też bardzo na niezwykły fresk filmowy czyli kolekcję etiud dokumentalnych zrealizowanych przez wybitnych reżyserów w technologii 3D - "Świątynie kultury". Wśród autorów: Wim Wenders, Robert Redford, Michael Glawogger.

Projekcjom festiwalowym będą towarzyszyć debaty, spotkania z twórcami z całego świata, wystawy, koncerty i imprezy muzyczne, warsztaty i wykłady mistrzowskie (m.in. Michela Gondry'ego). 17 maja po projekcji "Rozrzućcie moje prochy nad świątynią mody" o legendarnym domu mody Bergdorf Goodman odbędzie się debata ELLE z udziałem m.in. Gosi Baczyńskiej, Joanny Przetakiewicz, Macieja Zienia.

Nie możecie przegapić tego festiwalu! Po więcej szczegółów zajrzyjcie na stronę: http://planetedocff.pl/

Ania Luboń