Nie znamy nikogo, kto nie lubi pizzy. To chyba najbardziej uniwersalne danie na świecie! Okrągły placek z ulubionymi dodatkami wypieka się od przynajmniej od XVII wieku. Pizzę wymyślono w Neapolu - na początku była ulicznym jedzeniem dla ubogich. Jednak szybko wkroczyła na europejskie salony i została na nich do dziś. Danie zostało zatwierdzone przez Komisję Europejską jako wyrób tradycyjny, który można przyrządzić tylko ze ściśle określonych składników. Standardy wypiekania oryginalnej, neapolitańskiej pizzy są bardzo wysokie. Pozwala się na wypiekanie jej wyłącznie w opalanym drewnem piecu o temperaturze mającej dokładnie 485 stopni Celsjusza. Pizza z Neapolu posiada nawet specjalny certyfikat, podobnie jak polskie rogale świętomarcińskie. 

Teraz ponownie doceniono sztukę wypiekania pizzy. Została uznana za Światowe Dziedzictwo UNESCO! To dzięki kampanii prowadzonej przez stowarzyszenie neapolitańskich piekarzy nazywanych "pizzaaioli" i związek włoskich rolników "Coldiretti". Ci ludzie odpowiadają za podtrzymanie tradycji wypiekania neapolitańskiej pizzy - doceniły to dwa miliony osób, które podpisały specjalną petycję. Za jej sprawą ulubione, włoskie danie stało się dziedzictwem ludzkości!

Na czym polega niezwykły proces wypiekania pierwszej, oryginalnej pizzy? To nie tylko specjalna receptura ciasta, wyselekcjonowane składniki i temperatura pieca. Rytuał polega na podrzucaniu placka w celu "natlenienia go", co zapewne nie raz widzieliście w pizzeriach. Ważne są również piosenki, które towarzyszą przygotowywaniu dania, oraz historia powstawania rytuału. Pizza na liście UNESCO została oszacowana na wartość 10 miliardów rocznie. Szacuje się, że do jej wypieku zatrudnia się ok. 100 tys. osób. A to ma istotny wpływ na włoską gospodarkę!