Ile kalorii ma piwo?

Kaloryczność piwa oceniana jest negatywnie. Wbrew jednak powszechnej opinii pod względem ilości zawartych w nim kalorii, piwo nie znajduje się w ścisłej czołówce wśród napojów alkoholowych i alkoholu jako takiego. Jest mniej kaloryczne niż niektóre wina, a przecież one uznawane są w niektórych przypadkach jako prozdrowotne.

Zatem ile kcal ma piwo? To zależy, jaką dawkę weźmiemy za punkt wyjścia. Dlatego na pytanie, ile kalorii ma piwo, należy odpowiedzieć w wyczerpujący sposób, podając, jakie piwo mamy na myśli i jaka jest ilość napoju alkoholowego. Zasadniczo 1 piwo – kalorie zawiera w następującej dawce:

  • piwo jasne pełne o pojemności 0,33l (w puszce lub butelce) zawiera 162 kcal,
  • piwo ciemne pełne o pojemności 0,33l (w puszce lub butelce) zawiera 224 kcal,
  • duża butelka lub puszka 0,5 l piwa jasnego odpowiada 245 kcal,
  • duża butelka lub puszka 0,5 l piwa ciemnego – 340 kcal.

Należy przyjąć, że piwo ma w półlitrowej dawce od 245 do nawet 340 kcal. Większą kalorycznością charakteryzują się piwa smakowe, do których dodawane jest więcej cukru odpowiadającego w dużej mierze za wyższy poziom kalorii. Piwo bezalkoholowe także zawiera kalorie – około 69 w małej butelce lub puszce 0,33l.

Najbardziej kaloryczne są piwa ciemne, w których występuje ponad 20 % ekstraktu. W półlitrowym kuflu takiego napoju alkoholowego może być nawet 400 kcal.

W TEMACIE: Rodzaje piwa w Polsce. Co mamy do wyboru?

Ile kalorii ma wódka?

Puste kalorie w alkoholu znajdziemy w dużych ilościach w wódce. Kaloryczność wódki na tle wszystkich alkoholi, o jakich wspominamy, jest zdecydowanie najwyższa. W kieliszku 50 ml czystej wódki 40 % znajduje się aż 110 kcal. W wódce nie ma też żadnych składników odżywczych, które odnajdujemy w piwie czy w winie. Bardzo kaloryczne są wódki gatunkowe z destylatów nierektyfikowanych. Mowa tu o whisky czy rumie. Więcej kalorii zawierają wódki słodkie, smakowe – 1 kieliszek o pojemności 50 ml ma 130 kcal.

W TEMACIE: Jak pić wódkę? Oto zasady, o których trzeba pamiętać

Ile kalorii ma wino?

Wielu lekarzy zaleca kieliszek czerwonego wina od czasu do czasu na poprawę krążenia krwi. Żyjemy w przeświadczeniu, że wino w niewielkich dawkach ma prozdrowotne właściwości i tak też jest w istocie. Zawiera ono przeciwutleniacze, dlatego spożywane w niewielkich ilościach pozwala obniżyć poziom cholesterolu, pomaga w zwalczaniu infekcji i ułatwia trawienie. Może być źródłem cennych składników mineralnych, takich jak wapń, potas i magnez.

Wino nie jest jednak bezkaloryczne. W kieliszku wina białego, czerwonego lub różowego również są kalorie. Ile kalorii ma lampka, czy też kieliszek wina? Lampka odpowiada 120 ml i zawiera odpowiednio:

  • 79 kcal – białe wino,
  • 82 kcal – wino czerwone wytrawne,
  • 97 kcal – wino białe półwytrawne,
  • 105 kcal – wino czerwone półsłodkie,
  • 112 kcal – wino białe słodkie,
  • 128 kcal – wino czerwone słodkie.

Najbardziej kaloryczne są wina półsłodkie i słodkie, zaś najmniej kaloryczne – wytrawne białe wino, które można pić bez obaw o sylwetkę. A jak wygląda to w przypadku szampana, czy też wytrawnego wina musującego? Lampka tego trunku (100 ml) zawiera 75 kcal.

W TEMACIE: Jak pić wino musujące? Oto, co powinniście wiedzieć na jego temat

Ile kalorii ma whisky?

Whisky jest alkoholem także mocno kalorycznym. W zaledwie 35 ml jest 87 kcal. Jeśli ktoś gustuje w piciu whisky z lodem, drink nie będzie bardziej kaloryczny niż czysty alkohol. Z zupełnie inną sytuacją będziemy mieli do czynienia, jeśli jesteśmy fanami whisky z colą. Kalorie są tu znacznie wyższe, ponieważ do 89 kcal w porcji whisky trzeba jeszcze doliczyć kalorie zawarte w gazowanym napoju, chyba że do drinka wykorzystamy Colę Zero.

W TEMACIE: Jak pić whisky? To trunek, który pozwala na sporą dowolność

Ile kalorii ma gin?

Gin z tonikiem z listkiem mięty do smaku to lubiany drink na całym świecie, również w Polsce. Wypicie go wiąże się z dostarczeniem do naszego organizmu około 171 kcal. W kieliszku ginu o zawartości 20 ml jest 46 kcal., a w 100 ml – 231 kcal.

W TEMACIE: Jak pić gin? Łączymy nie tylko z tonikiem!

Ile kalorii ma rum?

Czy rum ma kalorie? Czy zawiera ich tyle samo, co wódka? Niestety, jest to mocniej kaloryczny alkohol. W kieliszku 30 ml rumu jest 69 kcal.

W TEMACIE: Jak pić rum? Poznaj rodzaje trunku i sposoby jego serwowania

Ile kalorii ma tequila?

Tequila jest pochodzącą z Meksyku wódką, produkowaną na bazie soku z agawy, który poddawany jest fermentacji alkoholowej. To wysokoprocentowy alkohol, który nie jest tak kaloryczny jak wódka czysta. Popularny koktajl Tequila Sunrise zawiera w 100 ml zaledwie 110 kcal. W 100 ml czystej tequili jest 100 kcal.

W TEMACIE: Jak pić tequile? Limonka i sól to tylko jedna z opcji!

Kaloryczność alkoholi jest uzależniona w dużej mierze od zawartości cukru w produkcie, ale nie tylko, czego dowodzi wódka czysta. To jeden z najbardziej kalorycznych alkoholi. Jeśli chcemy sięgnąć po wysokoprocentowy alkohol, ale jesteśmy na diecie odchudzającej, lepiej wybrać np. tequilę. Pamiętajmy również o piciu alkoholu w rozsądnych ilościach, gdyż przesadzanie z nim moża negatywnie wpłynąć nie tylko na naszą wagę, ale również na ogólną kondycję zdrowotną organizmu.