Chociaż na przestrzeni ostatnich lat odbywały się wystawy poświęcone ciemnoskórym twórcom (np. Stephenowi Burrowsowi czy Patrickowi Kelly), były to zazwyczaj prezentacje dzieł indywidualnych artystów. Nowa wystawa w nowojorskim The Museum at FIT zbiera prace ponad 60 afrykańskich projektantów od 1950 roku aż po nowe kolekcje na sezon wiosna-lato 2017. Można na niej zobaczyć kreacje od m.in. Grace Wales Bonner, Oliviera Rousteinga - dyrektora kreatywnego Balmain, Andre Walkera czy Tracy Reese.

To pierwsza tego typu wystawa na świecie. Zwraca uwagę, że często opisując prace danego projektanta zaznaczamy, że jest on ciemnoskóry. Jednak sam ten termin tak naprawdę nic nam nie mówi. Ciemnoskórzy twórcy reprezentują różnorodne style, mają zupełnie inne estetyki. Sięgają zarówno po modę męską, jak i damską, po kreacje haute couture i streetwear. "Ta wystawa pokazuje różnorodność" - zaznacza Elizabeth Way, jedna z kuratorów wystawy. Ma nam także uświadomić, że moda tworzona przed ciemnoskórych artystów często jest niedoceniana. 

Oprócz samej wystawy w muzeum The Museum at FIT odbędą się panele dyskusyjne, warsztaty i wykłady dotyczące kultury afrykańskiej. Część prac i debat poruszy także temat ciemnoskórych modelek. Wystawa potrwa od 6 grudnia 2016 do 16 maja 2017 roku.

Pierwsza wystawa ciemnoskórych projektantów mody - GALERIA>>