Za nami już 18. Parada Równości w Warszawie. Jak zawsze kilkutysięczny tłum (według ratusza 23 tys. osób, ale organizatorzy twierdzą, że nawet 45 tys.) przeszedł przez centrum stolicy. Nie zabrakło tęczowych i unijnych flag, platform z puszczaną muzyką, transparentów ("Małżeństwo dla wszystkich", "Miłość zwycięża", "Pride for everyone", "Idziemy ramię w ramię po równość", "Miłość nie jest grzechem") oraz wspierających akcję stowarzyszeń i znanych polityków. Pod Pałacem Kultury i Nauki stworzono Miasteczko Równości, a tegoroczną edycję poparło 52 ambasadorów urzędujących w naszym kraju. Dzień wcześniej, na Plac Zbawiciela powróciła tęcza, jako instalacja z wody i światła. Organizatorem tej akcji był amerykański producent lodów od Ben&Jerry's. Warto zaznaczyć, że Parada Równości to nie tylko święto społeczności LGBT. Tego dnia równie mocno zwraca się uwagę na problemy mniejszości wyznaniowych i etnicznych, czy osób niepełnosprawnych. Czujesz się dyskryminowany? Parada Równości jest również dla ciebie.

Parada Równości w Polsce: trasa

Parada Równości rozpoczęła się od ronda ONZ a następnie przeszła tymi ulicami: Świętokrzyska – Marszałkowska – Aleje Jerozolimskie – aleja Jana Pawła II – aleja "Solidarności" – plac Bankowy – Marszałkowska (do wysokości Metra Centrum i Rotundy).

Parada Równości: trasa.

Parada Równości w Polsce: postulaty

O co walczą organizatorzy Parady Równości? Julia Maciocha, prezeska Parady Równości, ujawniła, że w tym roku wzięto pod uwagę 13 postulatów dotyczących środowiska LGBTQ, ale także praw kobiet, niepełnosprawnych, a nawet zwierząt. W rozmowie z Polsat News stwierdziła:

"Chcemy, żeby każdy w tym kraju był równy. Maszerują z nami rodziny z dziećmi, młodzież, osoby starsze. Paradę chciałabym w tym roku dedykować szczególnie osobom niepełnosprawnym i ich rodzicom. Dzisiaj szczególnie dla nich idziemy po ulicach, bo im również należą się równe prawa."

Parada Równości to nie tylko głos w sprawie małżeństw i związków partnerskich dla osób o tej samej płci. Tego dnia zwraca się też uwagę na: ochronę przed dyskryminacją i wykluczeniem, prawa osób trans, wzmocnienie ochrony prawnej przed mową i przestępstwami z nienawiści, otwarte przyjazne dla lokalnej społeczności miasta, otwartość wobec uchodźców i obcokrajowców, edukację antydyskryminacyjną, seksualną i etykę w szkole, zaostrzenie kar za przemoc na zwierzętach, czy politykę na rzecz równości płci, równego traktowania kobiet, mężczyzn i osób niebinarnych w każdej sferze życia.

"Domagamy się zatrudniania i wynagradzania w zależności od wykonywanej pracy i kompetencji a nie płci. Żądamy języka pozbawionego seksizmu. (...) Chcemy zwiększenia pomocy państwa dla rodzin, w których żyją osoby niepełnosprawne i przywrócenia funduszu alimentacyjnego".