W czerwcu przypada na całym świecie Pride Month, a w Warszawie już po raz 19. zorganizowana zostanie Parada Równości. Jak co roku kilkutysięczny tłum przejdzie największymi ulicami stolicy, a pod Pałacem Kultury i Nauki pojawi się Miasteczko Równości (ruszy od godziny 10). Jednak Parada Równości to nie tylko święto społeczności LGBT. Tego dnia równie mocno zwraca się uwagę na problemy mniejszości wyznaniowych i etnicznych, czy osób niepełnosprawnych. Z roku na rok rośnie zaangażowanie polityków i aktywistów, ale również znanych firm. Marki takie jak Levi's, Google, Sprite, Netflix, Universal czy Ben&Jerry's globalnie wspierają Pride Month, a także polską Paradę Równości. W zeszłym roku wspomniany już amerykański producent lodów przywrócił na jeden weekend "słynną" tęczę na Plac Zbawiciela. Była to artystyczna instalacja z wody i światła.

Warszawa będzie wspierać społeczności LGBT+. Prezydent miasta podpisze deklarację na rzecz społeczności lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transseksualnych >>

Parada Równości 2019: kiedy i gdzie? Postulaty

O godzinie 15 spod Pałacu Kultury i Nauki, a dokładnie z Parku Świętokrzyskiego ruszy Parada Równości 2019. Następnie tłum przejdzie ulicami: Marszałkowską, Waryńskiego, Armii Ludowej, Aleją Niepodległości, Alejami Jerozolimskimi oraz Emilii Plater. To pierwszy raz w historii tej imprezy, kiedy Parada Równości ma patronat prezydenta Warszawy. 

W tym roku Parada Równości walczy o 14 postulatów, dotyczących środowiska LGBTQ, ale także praw kobiet, niepełnosprawnych, a nawet zwierząt czy ekologii. "Ochrona przed dyskryminacją i wykluczeniem obowiązkiem państwa", "Wzmocnienie ochrony prawnej przed mową i przestępstwami z nienawiści", "Rzetelna edukacja seksualna prawem każdego człowieka", "Równość płci podstawą demokratycznego państwa" - to tylko część haseł. "Chcemy, żeby każdy w tym kraju był równy. Maszerują z nami rodziny z dziećmi, młodzież, osoby starsze" - powiedziała w zeszłym roku Julia Maciocha, prezeska fundacji Parada Równości.

Parada Równości 2019: Miasteczko Równości. Poznaj plan