Młodość uchodzi z dymem

I to wcale nie jest przenośnia. Zastanawiałaś się czasem jak właściwie Twój organizm reaguje na nikotynę i zawarte w papierosach substancje chemiczne? W końcu nie bez przyczyny jesteśmy wstanie rozpoznać palacza zanim jeszcze wyjmie z kieszenie papieros. Jak? Najszybciej po skórze.

Dym papierosowy, który zawiera ponad 4 tysiące substancji szkodliwych, wpływa na powstawanie większej ilości wolnych rodników, czyli największego wroga młodej, zdrowej skóry. Wolne rodniki utleniają tłuszcze naskórka, tym samym niszczą barierę ochronną skóry. Poza tym, palenie skutkuje także znaczącym ubytkiem witamin w organizmie, m.in. witaminy A (spowalniającej procesy starzenia się skóry), E (neutralizującą wolne rodniki) oraz C (przeciwutleniacz). Nikotyna niszczy bardzo ważne, odpowiadające za elastyczność skóry włókna - kolagenowe oraz elastynowe, a także powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co prowadzi do niedokrwienia skóry. Wszystkie te procesy skutkują powstaniem tzw. skóry palacza, nie tylko na twarzy.

Skóra palacza 

To określenie można było usłyszeć już w latach 80. Czym się charakteryzuje? Zmarszczkami wokół ust (spowodowanymi zaciąganiem dymu papierosowego), nieatrakcyjnym, ziemistym odcieniem cery i powstawaniem nieregularnych plam, workami pod oczami, suchością, zwiotczałością, a także tym, że nie można nic z nią zrobić... Jeżeli myślisz, że zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i częste wizyty u kosmetyczki są w stanie na bieżąco ukrywać oznaki palenia papierosów, to jesteś w błędzie. Skutki palenia często zestawiane są z tymi spowodowanymi nadmiernym wystawianiem skóry na działanie promieni słonecznych, z tym że te pierwsze występują o wiele szybciej i są bardziej widoczne. Jeżeli palisz i chcesz się zdecydować na inwazyjny zabieg anti-aging, uważaj. Twoja skóra może naprawdę źle to znieść - nikotyna, którą regularnie raczysz swój organizm negatywnie wpływa na gojenie się ran. Efekt będzie znikomy, a powikłania mogą być poważne. 

Gdy rzucenie nie jest opcją... 

Tak, odstawienie papierosów jest najskuteczniejszą metodą na powstrzymanie wszystkich procesów starzenia się skóry, które wraz z rozpoczęciem palenia zaczęły znacząco postępować. Jeśli nie jesteś w stanie całkowicie uporać się z nałogiem, szukaj alternatyw. Warto rozważyć zmianę i zastąpienie klasycznych papierosów czymś bardziej nowoczesnym, np. e-papierosami lub urządzeniem do podgrzewania tytoniu.

Takie w swojej ofercie ma m.in. marka IQOS. Mgiełka, którą wdychamy korzystając z takiego urządzenia jest zupełnie inny, niż dym z klasycznego papierosa. W przypadku IQOS nie zachodzi proces spalania tytoniu (jedynie podgrzania), więc zamiast zawierającego substancje smoliste, toksycznego dymu wdychamy aerozol, którego 20-krotnie mniej szkodliwy wpływ na powstawanie stresu oksydacyjnego w komórkach nabłonka oskrzeli wykazało badanie Instytutu Biologii Eksperymentalnej im. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk. Taka zamiana nie cofnie negatywnych skutków palenia tradycyjnych papierosów ale sprawi, że procesy starzenia skóry nie będą postępowały już tak szybko i intensywnie jak wcześniej.