Po ponad 60 latach starań tysiącletnia historia Żydów polskich znalazła swój dom. Najpierw była inicjatywa i misja - stworzyć muzeum, które stanie się nie tylko pomnikiem i dokumentacją ale i żywą opowieścią o jednej z najbardziej kulturotwórczych części polskiego społeczeństwa. Po nich nadeszło wsparcie darczyńców i międzynarodowych instytucji, patronaty najważniejszych instytucji państwowych i promocja największych grup mediowych z całego świata. W konsekwencji w sercu warszawskiego Muranowa, w trudnym sąsiedztwie pomnika Bohaterów Getta,  stanął nowoczesny budynek autorstwa fińskiego projektanta Rainera Mahlamäkiego.

Otwarcie pierwszego w historii Muzeum Żydów Polskich uciszyło dyskusje o tym, co kryje się za jego dizajnerskimi ścianami. I nie ma tu kultywowania martyrologii i obsesyjnego skupienia na Zagładzie, choć także się od niej nie ucieka. W środku jest dużo światła, a rekonstrukcje miejskich uliczek, żydowskich sklepów i warsztatów zdają się tętnić życiem dzięki interaktywnej oprawie.

Do Polin warto zajrzeć, by zobaczyć wystawę stałą, ekspozycje towarzyszące i wziąć udział w urozmaiconym programie edukacyjnym. Szczególnie ciekawie zapowiadają się dni otwarte (28-30 października), podczas których będzie można wysłuchać wspomnień, opowieści o próbach utrzymania żydowskiej tożsamości, obejrzeć filmy dokumentalne i animowane a także pobawić się (!) na Balagan Meshuge Party Warsaw, czyli specjalnej edycji w rytmach Mizrachi popu oraz muzyki jidysz i Izraela. Jeśli nie uda Wam się zobaczyć tego wszystkiego na żywo, to wybierzcie się w wirtualną podróż po budynku. Polin jako pierwsze muzeum w Polsce, udostępnia na globalnej platformie Google Cultural Institute zdjęcia Street View swoich wnętrz oraz wirtualną wystawę "Jak zrobić muzeum?".
Dzięki temu każdy na całym świecie będzie mógł odbyć wirtualny spacer po muzeum i zwiedzić jego wystawy.

W naszej galerii także  znajdziecie zdjęcia wnętrz i otoczenia Polin - warto przyjrzeć się tym kadrom - kryją mnóstwo pięknych detali! Szczegółowy plan wydarzeń w Muzeum Żydów Polskich znajdziecie tu.