Z okazji 10. urodzin Zalando przeniosłyśmy się w czasie i powspominałyśmy trendy, które w ciągu ostatnich 10 lat ponownie stawały się modne. Zaprosiliśmy do współpracy 5 wyjątkowych bohaterek, w tym stylistek. Każda z dziewczyn miała za zadanie odtworzyć ulubiony look (popularny na przestrzeni 10 lat), który dawniej był hot. Maja Naskrętska, Ewelina Gralak, Zuzanna Kuczyńska, Karolina Słota i Karolina Limbach wytypowały najgłośniejsze powroty, czyli najbardziej pożądane, ponadczasowe inspiracje modowe. Efekty tej współpracy zobaczycie w najnowszym numerze magazynu ELLE.

Moda, podobnie jak historia, kołem się toczy (i między innymi za to właśnie ją uwielbiamy!). Dziś nie jest już niczym zaskakującym, że ulubione akcesoria i ubrania, po zakończonym sezonie, lądują raczej na dnie szafy, a nie kosza na śmieci (tego błędu już nie popełniamy!).

Getty Images

Poniżej znajdziesz zestawienie najpopularniejszych połączeń, które z przyjemnością zakładałyśmy (a w niektórych przypadkach – wciąż zakładamy) po latach. To właśnie do tych stylizacji przez minioną dekadę wracałyśmy najchętniej i z największym sentymentem.

Wzór etno

Plemienne motywy powróciły do łask! Jak twierdzi Maja Naskrętska, zainspirowane odległymi krainami, rytuałami przodków i sztuką ludową, plemienny trend w postaci mieszanki etnicznych nadruków i mineralnych kolorów eksplodował na wybiegach. Ten trend cieszy nas szczególnie – pozwala bowiem na prawdziwą zabawę modą!

Getty Images

Y2K

Ewelina Gralak mówi o kontrowersyjnym powrocie trendów, które największą popularnością cieszyły się w latach 2000. Styl utożsamiamy z Paris Hilton czy Britney Spears można kochać lub nienawidzić, ale trzeba pogodzić się z jednym – młode pokolenie go uwielbia! Przyznajcie, kto pokusił się już o wyciągnięcie z szafy krótkich, obcisłych topów, luźnych bojówek czy podartych, jeansowych dzwonów? 

Getty Images

Getty Images

French Riviera Style

French Riviera Style, czyli (jak twierdzi Zuzanna Kuczyńska) trend o lekkości, przezroczystości, romantycznych plisach i długich sukienkach, które niemalże tańczą z nami na wietrze... Kobiece sukienki z delikatnie podkreśloną talią zyskały swoją popularność już w latach 50., a wracały do nas np. w 2016 czy 2019 roku. Trzeba jednak przyznać, że to ponadczasowy styl i same chętnie wskoczyłybyśmy w taką kreację nawet dziś!

Getty Images

Getty Images

Mom Jeans

Wysoki stan w duecie z luźną, zwężaną tuż przy kostce, nogawką. Kochamy to! Wygodne i stylowe spodnie Mom Jeans szczyt swojej popularności miały w latach 90., ale jakiś czas temu ponownie wróciły do łask. W XXI wieku pożegnałyśmy obcisłe jeansy właśnie na rzecz tego ponadczasowego kroju.

Getty Images

Kolarki

Spodenki na rower czy trening? Już nie! Kolarki stały się naturalnym elementem codziennych, a także nieco bardziej eleganckich stylizacji. Pojawiły się w latach 80. i chętnie noszono je jeszcze w latach 90. Ku naszej uciesze, z impetem powróciły w XXI wieku. Niemały wpływ na ich popularność miały głośne stylizacje gwiazd, m.in. Kim Kardashian czy Gigi Hadid. Jesteśmy za przywracaniem takich uniwersalnych (i wygodnych) trendów!

Getty Images

Getty Images

Motomami

Karolina Słota typuje styl motocyklowy, który rozsławiła jakiś czas temu m.in. wokalistka Rosalia (pojawiła się na okładce swojej płyty Motomami zupełnie naga, mając na sobie wyłącznie kask), Bella Hadid czy Kim Kardashian. Ten trend ma swoje korzenie w 1928 roku, kiedy amerykański producent, Schott NYC, zaprojektował klasyczną, skórzaną kurtkę z bocznym zamkiem błyskawicznym. Później styl motocyklowy migrował, pojawiając się nie tylko u motocyklistów, ale też m.in. rockmanów, aż w końcu dotarł do popkultury (tym samym rozkochując w sobie młode pokolenia). Dziś świetne zestawienia stworzył Diesel (minispódniczki z paskiem i kurtki motocyklowe) czy Saint Laurent (oversize'owe, skórzane kurtki z wciąganymi sukienkami). Trend ten nie umknął też innym markom luksusowym, takim jak Dior czy Balmain.

Getty Images

Getty Images

Buty platformy

Buty platformy, wytypowane przez Karolinę Limbach, były popularne w latach 70. i powróciły za sprawą m.in. Spice Girls w latach 90. Dzięki domowi mody Gucci, w 2019 roku, po raz kolejny, pokochały je kobiety na całym świecie. I my też je uwielbiamy, a Gigi Hadid, która jakiś czas temu pojawiła się w tej wyjątkowej stylizacji, przypomniała nam, jak bardzo. 

Getty Images

Getty Images

Więcej na temat powracających trendów i współpracy z powyższymi specjalistkami w dziedzinie mody przeczytacie już w kolejnym wydaniu ELLE oraz na ELLE.pl.