Oscary 2024 zbliżają się wielkimi krokami. To najważniejsze wydarzenie w branży filmowej, podczas którego są wręczane prestiżowe Nagrody Akademii Filmowej. W Dolby Theatre trwają przygotowania, a my z tej okazji – zanim o 23:30 usiądziemy przed ekranem i zaczniemy dla was relacjonować oscarową galę – podsumowujemy je w liczbach. Podczas prawie 100-letniej historii wydarzyło się sporo wartych zapamiętania momentów. Już jutro będziemy śledzić z zapartym tchem werdykt oscarowej kapituły, a tymczasem sprawdźcie koniecznie, jak wyglądają Oscary w liczbach. 

Oscary w liczbach: największa liczba nominacji i statuetki Meryl Streep

96 - Od tylu lat rozdawane są nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Według jednej z legend nazwano je Oscarami ze względu na uwagę wygłoszoną przez bibliotekarkę Akademii, która stwierdziła, że "przypomina jej wuja Oscara Pierce’a. Usłyszeć to miał hollywoodzki dziennikarz Sidney Skolsky, któremu spodobało się to określenie i zaczął go używać w felietonach. Inna opowieść głosi, iż nazwę Oscar statuetce nadała aktorka Bette Davis".

3,9 kg - Tyle waży statuetka wykonana z "britannium”, czyli stopu cyny (93%), antymonu (5%) i miedzi (2%), pokrytego 24-karatowym złotem. Zaprojektował ją Cedric Gibbons w 1928 roku.

1939 - Rok, w którym nagrody oficjalnie nazwano Oscarami. 

23 - W tylu kategoriach zostaną rozdane tegoroczne Oscary. Początkowo przyznawano je w 13 kategoriach.

14 - To największa liczba nominacji, jaką udało się zdobyć pojedynczemu filmowi w czasie jednej edycji plebiscytu. O tyle nagród walczyły tylko trzy filmy: "Wszystko o Ewie" (1950),  "Władca Pierścieni: Powrót Króla" (2003) oraz "La La Land" (2016). W tym roku tej liczbie prawie udało się dorównać filmowi "Oppenheimer" w reżyserii Christophera Nolana, który zdobył nominacje w 13 kategoriach.

11 - Tyle nagród podczas jednej oscarowej nocy zdobyły tylko trzy filmy: "Ben Hur" (1959), "Titanic" (1997) i "Władca Pierścieni: Powrót Króla" (2003). To największa liczba statuetek zdobytych przez pojedynczy tytuł.

26 - Tyle nagród zdobył Walt Disney. To najwięcej ze wszystkich zdobywców Oscarów. Disney pobił też rekord w ilości wygranych w ciągu jednej nocy, zdobywając 4 statuetki.

5 - Tyle kategorii uważanych jest za najważniejsze w oskarowym wyścigu. Składają się na nie nagrody dla: Najlepszego Filmu, Reżyserii, Aktorki, Aktora i Scenariusza. Dotychczas tylko trzem filmom udało się zdobyć "Wielką Piątkę", były to: "Ich noce" (1934), "Lot nad kukułczym gniazdem" (1975) i "Milczenie owiec" (1991).

10 - Tyle lat miała Tatum O'Neal, kiedy odbierała w 1974 roku Oscara za rolę w filmie "Papierowy Księżyc". To najmłodsza uhonorowana Oscarem aktorka.

98 - Tyle lat miał amerykański scenograf filmowy Robert F. Boyle, gdy otrzymał w 2008 roku Oscara za całokształt pracy. To najstarszy zdobywca nagrody.

21 - Tyle nominacji ma na swoim koncie Meryl Streep. To najwięcej z pośród wszystkich ubiegających się o Oscara aktorów. Gwiazda zdobyła w ciągu pięciu dekad swojej kariery trzy statuetki ("Sprawa Kramerów", "Wybór Zofii", "Żelazna Dama").

18 - na tyle statuetek ma szansę Netflix w tym roku, m.in. za sprawą "Maestro" z Bradleyem Cooperem w roli głównej, nominowanym w najważniejszej kategorii. 

2 - Tylu aktorów odmówiło przyjęcia złotej statuetki rycerza. W 1970 roku George Scott zbojkotował ceremonię, a trzy lata później Marlon Brando, zwycięzca za rolę w filmie "Ojciec Chrzestny". Wysłał na scenę przedstawicielkę jednego z amerykańskich plemion Indian, która w jego imieniu odmówiła przyjęcia Oscara.

3 - Tyle statuetek dostało tylko trzech aktorów: Jack Nicholson ("Lot nad kukułczym gniazdem", "Czułe słówka", "Lepiej być nie może"), Walter Brennan ("Prawo młodości", "Kentucky", "Człowiek z Zachodu"), Daniel Day-Lewis ("Moja lewa stopa", "Aż poleje się krew", "Lincoln").

11 - Tyle Oscarów wygrali włoscy twórcy (w tym trzy Nagrody Specjalne/Honorowe). To najczęściej nagradzany kraj w kategorii filmu obcojęzycznego.

4 - Tylko tylu kobietom udało się zdobyć nominację w kategorii "reżyseria". Są to: Lina Wertmüller ("Siedem piękności Pasqualino", 1976), Jane Campion ("Fortepian", 1993), Sofia Coppola ("Między słowami", 2003), Kathryn Bigelow ("The Hurt Locker. W pułapce wojny", 2010). Bigelow jest pierwszą kobietą, która zdobyła statuetkę dla najlepszego reżysera. 

2002 - Rok, w którym  Halle Berry otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za rolę w "Czekając na wyrok". Berry była pierwszą Afroamerykanką, która zdobyła ten tytuł.

1938 - Akademia Filmowa postanowiła przyznać Waltowi Disneyowi Oscara normalnej wielkości i siedmioma miniaturowymi statuetkami za film animowany "Królewna Śnieżka" (1937).

15 - Tyle minut trwała pierwsza gala wręczenia Oscarów w 1929 roku.

Oscary 2024 będzie można oglądać na żywo na platformie Canal +. Premium. Gala zaczyna się o 23:30 czasu polskiego i potrwa do godziny 4:40.