Rozdano już Złote Globy, a Akademia podała skrócone listy kandydatów do Oscarów w wybranych kategoriach. Mając te dane, a także biorąc pod uwagę opinie specjalistów, możemy zacząć wskazywać najpoważniejszych kandydatów do najważniejszych nagród przemysłu filmowego.

Przemysłu, dla którego 2021 rok okazał się naprawdę udany (w kontekście chociażby poprzedniego). Kina w większości krajów funkcjonowały normalnie, swoje premiery miały przekładane od miesięcy produkcje, a także pojawił się pierwszy film ery COVID-19, który przebił magiczną barierę miliarda dolarów dochodu („Spider-Man: Bez drogi do domu”). W tych okolicznościach ceremonia rozdania Oscarów zapowiada się naprawdę interesująco.

Postanowiliśmy wskazać kilka filmów, które bez wątpienia powalczą o Oscary 2022 w najważniejszych kategoriach oraz, jeśli to możliwe, gdzie można je obecnie obejrzeć.

Oscary 2022 – „Nie czas umierać”

Sugerując się skróconymi listami kandydatów do Oscarów, najnowszy film o przygodach agenta 007 powalczyć może aż o sześć statuetek. Nie jest na pewno faworytem w kategorii „Najlepszy film”, ale raczej trudno sobie wyobrazić, że twórcy wyjadą ze gali z pustymi rękami. Warto wspomnieć, że faworytką do Oscara jest również Billie Eilish, która wykonała piosenkę do „Nie czas umierać”. Artystka otrzymała za nią Złoty Glob.

„Nie czas umierać” dostępny jest odpłatnie w największych serwisach VOD (player.pl, Canal+, iTunes Store i innych).

Oscary 2022 – „Diuna”

Najlepszy dźwięk, charakteryzacja, efekty specjalne oraz muzyka – raczej nie ma wątpliwości, że „Diuna” powalczy o Oscara w tych właśnie kategoriach. Czy będzie również w wąskim finale, jeśli chodzi o najlepszy film, tego nie wiemy, ale produkcja Denisa Villeneuve’a w taki czy inny sposób powinna zostać podczas oscarowej nocy doceniona. Zasłużenie, bo to najlepszy film Sci-Fi 2021 roku.

Film „Diuna” dostępny jest odpłatnie w najpopularniejszych serwisach VOD (player.pl, Canal+, iTunes Store i innych).

PRZECZYTAJ TEŻ: Filmy o seksie – 7 produkcji, w których aż kipi od scen łóżkowych

Oscary 2022 – „Matrix: Zmartwychwstania”

Dzieło Leny Wachowskiej to bez wątpienia nie jest najlepszy film 2021 roku, ale wymieniany jest wśród faworytów chociażby w kategoriach „Najlepsze efekty specjalne” oraz „Dźwięk”. Produkcja zebrała raczej pozytywne recenzje, choć widzowie mieli do niej sporo zastrzeżeń. Czy to się jednak komuś podoba czy nie, „Matrix: Zmartwychwstania” to jedna z najgłośniejszych premier ubiegłego roku i ma szansę na docenienie Oscarem.

Film „Matrix: Zmartwychwstania” zadebiutował w kinach 22 grudnia i wciąż jest wyświetlany.

Oscary 2022 – „Psie pazury”

Film, który otrzymał Złotego Globa w kategorii „Najlepszy film dramatyczny” z automatu wskazywany jest na faworyta do Oscara w najbardziej prestiżowej kategorii. Oczywiście nie wiemy, czy produkcja Netfliksa dostąpi tego zaszczytu, ale należy traktować to jako wielce prawdopodobne. Nie ma również wątpliwości co do tego, że film Jane Campion powalczy o statuetki w kilku innych kategoriach.

Film „Psie pazury” dostępny jest dla abonentów platformy Netflix.

Oscary 2022 – „Przeżyć”

Animowany film dokumentalny faworytem do zdobycia Oscara? Tak się złożyło, bo produkcja zatytułowana „Przeżyć” pochodząca z Danii cieszy się ogromnym uznaniem na całym świecie. Doceniona została już trzema Europejskimi Nagrodami Filmowymi i jest jednym z głównych faworytów na „Najlepszy film nieanglojęzyczny”. Warto nadmienić, że „Przeżyć” nominowane zostało również w kategorii „Najlepszy dokument”.

Niestety, polskie „Żeby nie było śladów” przepadło w eliminacjach i nie powalczy o Oscara.

Oscary 2022 – nominacje i ceremonia

Ostateczna lista nominowanych przez Akademię filmów pojawi się dopiero 8 lutego 2022 roku. Wtedy dowiemy się, które produkcje powalczą o statuetki. Poza wyżej wymienionymi, wśród faworytów wymieniane są również „Dom Gucci”, „West Side Story” czy „Belfast”. Warto jednocześnie pamiętać, że jury potrafi zaskoczyć, dlatego niewykluczone, że na początku lutego pojawią się jakieś niespodzianki na listach nominacyjnych.

94. gala wręczenia Oscarów odbędzie się 27 marca 2022 roku w hollywoodzkim Dolby Theatre. Nie wiadomo na ten moment, czy w uroczystości weźmie udział publiczność.