Trzeba będzie sporo poczekać... Oscary 2021 będą inne niż gale z poprzednich lat, a to z powodu ważnych zmian w regulaminie. Jedna z nich dotyczy nowych filmów pokazywanych na serwisach streamingowych. Ich premiera kinowa nie odbyła się z powodu pandemii koronawirusa. Członkowie Akademii obejrzą również filmy, które od co najmniej 60 dniu są dostępne na platformach streamingowych lub serwisach VOD dla szerszej publiczności. Do tej pory nominację mogły zdobyć filmy, które wcześniej miały swoją premierę i były wyświetlane w kinach (a dokładnie były prezentowane przez tydzień w kinach w Los Angeles). Dlatego produkcje takie jak "Roma", "Historia małżeńska" czy "Irlandczyk" Netflixa zdobyły nominacje. Teraz okazuje się, że Oscary 2021 obejrzymy później niż to z początku planowano.

Oscary 2021: organizatorzy zmieniają datę gali! Kiedy zostaną wręczone nagrody filmowe?

Do tej pory oficjalną datą rozdania Oscarów był 28 luty 2021 roku. Niestety ten termin jest już nieaktualny. Gala została przesunięta o kilka tygodni. Już wiemy, że zwycięzców poznamy dopiero 25 kwietnia 2021 roku. Aż dwa miesiące później! To oznacza również, że klasyfikacja filmów przedłuży się również o 8 tygodni. 

"Od ponad wieku filmy odgrywają ważną rolę w inspirowaniu i zapewnianiu rozrywki w najtrudniejszych czasach. Z pewnością tak jest i w tym roku. Mamy nadzieję, że przedłużając okres kwalifikacji i datę przyznania nagród, zapewnimy filmowcom elastyczność potrzebną do ukończenia i pokazania swoich filmów, bez karania za coś, na co nikt nie ma wpływu"- ujawnili David Rubin (prezydent Akademii) i Dawn Hudson (CEO) w oświadczeniu opublikowanym na stronie Variety. "Nadchodzące Oscary i otwarcie naszego nowego muzeum będą historycznym momentem, gromadząc fanów filmu na całym świecie, aby zjednoczyć się poprzez kino."