"Zimna wojna" ma coraz większe szanse na Oscara. Czy jednak faktycznie zdobędzie statuetkę? Pewności nie mamy, choć coraz więcej może na to wskazywać. Dziś w nocy ogłoszono , że film Pawła Palikowskiego znalazł się na tzw. krótkiej liście do Oscarów 2019! Wymarzona nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej jest zatem coraz bliżej. Czy film faktycznie ją zgarnie? Zdania polskich dziennikarzy są podzielono. Szczególnie, że obraz pominięto przy nominacjach do Złotych Globów. Nie zdziwiło to Pauliny Januszewskiej, która na łamach Newsweek.pl, na gorąco, tak komentowała pominięcie „Zimnej wojny”: - Dzieło Pawlikowskiego, choć jest obrazem niemalże doskonałym, prezentuje rodzaj kina co najmniej niepopularnego w słynnych amerykańskich rozgrywkach (…) Amerykanie, przywiązani do patetycznych, wyrazistych i realizowanych z rozmachem widowisk, prawdopodobnie pominą nadwiślańską produkcję również przy okazji oscarowych nominacji. 

Czy podobnego zdania są eksperci zza Oceanu i „Zimna wojna” nie ma wielkich szans na Oscara? Kto jest faworytem w wyścigu o najważniejszą filmową nagrodę? Zebraliśmy opinie kilku zagranicznych magazynów.

Oscary 2019. Czy "Zimna wojna" ma szansę na statuetkę?

Scott Feinberg, The Hollywood Reporter

Zdaniem dziennikarza „The Hollywood Reporter” największą szansę na statuetkę w kategorii Najlepszy Film mają trzy tytuły: „Narodziny Gwiazdy”, „Roma” oraz „Green Book”. Feinberg nie wyklucza jednak nominacji dla „Zimnej wojny” - największe szanse upatruje w wyróżnieniu za reżyserię dla Pawła Pawlikowskiego. Nieco gorzej stawia akcje Joanny Kulig, pisząc o nominacji dla niej jako „prawdopodobnej”.

The Week

Portal – w najważniejszej kategorii – stawia na „Pierwszego człowieka” oraz „Narodziny gwiazdy”. Czarnym koniem będzie „Roma” Alfonso Cuarona, czyli jeden z największych zwycięzców ogłoszenia nominacji do Złotych Globów. Autorzy nie wspominają o „Zimnej wojnie” ani przy okazji wyróżnień dla najlepszej aktorki (o statuetkę mają powalczyć Glenn Close i Lady Gaga) ani dla najlepszego reżysera - tutaj walka będzie toczyć się między Damienem Chazelle („Pierwszy człowiek”), Spikiem Lee („Czarne bractwo”) i Bradleyem Cooperem („Narodziny gwiazdy”)

Brandon Katz, The Observer

Zdaniem autora, to będzie najbardziej wyrównana gala oscarowa od wielu lat. Największymi faworytami mają być „Narodziny gwiazdy” oraz „Roma”. Jeśli chodzi o kategorie reżyserską oraz aktorską, „Zimna wojna” nie jest wskazywana nawet jako „możliwa” - tu statuetki, zdaniem autora, zgarną Alfonso Cuaron za „Romę” oraz Lady Gaga za „Narodziny gwiazdy”.

Gold Derby

Portal zajmujący się nagrodami filmowymi zebrał opinie ekspertów, dziennikarzy oraz użytkowników, układając tym samym listę tytułów z największymi szansami na Oscara. Niestety i tutaj niewiele osób wierzy w sukces „Zimnej wojny”, bo listy w głównych kategoriach wyglądają następująco:

Najlepszy film:
1. "Narodziny gwiazdy" - 13/2
2. "Roma" - 15/2
3. "Green Book" - 8/1
52. "Zimna wojna" - 100/1

Najlepszy reżyser:
1. Alfonso Cuaron za "Romę" - 82/25
2. Bradley Cooper za "Narodziny gwiazdy" - 4/1
3. Spike Lee za "Czarne bractwo" - 6/1
40. Paweł Pawlikowski za "Zimną wojnę" - 100/1

Najlepsza aktorka:
1. Lady Gaga za "Narodziny gwiazdy" - 37/10
2. Glenn Close za "Żonę" - 4/1
3. Olivia Colman za "Faworytę" - 4/1
15. Joanna Kulig za "Zimną wojnę" - 100/1

Największe szanse daje się „Zimnej wojnie” w kategorii Najlepsze Zdjęcia – szanse produkcji Pawła Pawlikowskiego szacuje się 25/1.

Nate Jones, Vulture

Dziennikarz nie podejmuje się wytypowania potencjalnych zwycięzców, za to podkreśla, że po ogłoszeniu nominacji do Złotych Globów, znacząco wzrosły akcje Spike'a Lee i jego „Czarnego bractwa”. Przy okazji nagrody dla Najlepszej Aktorki może za to namieszać Emily Blunt, wyróżniona przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej za rolę w „Mary Poppins powraca”.

Oscary 2019: czy "Zimna wojna" ma szansę na statuetkę?

Pamiętaj, że to wciąż tylko i wyłącznie przewidywania – jeszcze kilka miesięcy temu największe szanse na Oscara dawano... „Czarnej Panterze”.

Ostateczne nominacje do najważniejszej nagrody filmowej poznany 22 stycznia 2019 roku. Gala wręczenia Oscarów odbędzie się miesiąc później – 24 lutego w Dolby Theatre w Los Angeles.