Oscarowe kontrowersje to studnia bez dna. Każdy kinoman czy krytyk filmowy musiał przynajmniej raz w życiu złapać się za głowę z powodu przedziwnych decyzji Akademii Filmowej. W tym przypadku zdecydowanie największe emocje zawsze budziły nagrody dla najlepszego filmu. Bo da się podejść inaczej do sytuacji, w której „Sprawa Kramerów” wygrywa z „Czasem Apokalipsy”, czy „Tańczący z wilkami” zostaje nagrodzony kosztem „Chłopców z ferajny”? Tak jaskrawych przykładów, w których arcydzieło kinematografii przegrywa z generalnie przeciętnym filmidłem, jest bez liku.

Oscary: filmy z nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej

I to nie chodzi nawet o to, że filtrujemy taki osąd przez własny gust. Już w roku premiery wyżej wspomnianych filmów Scorsesego i Coppoli krytycy w większości zgodnie pisali, że mamy do czynienia z wielkim kinem. Czas jedynie umocnił ten pogląd – „Chłopcy z ferajny” i „Czas apokalipsy” regularnie pojawiają się w zestawieniach najlepszych filmów wszech czasów. A gdzie są „Sprawa Kramerów” i „Tańczący z wilkami”? Nigdzie.

Oscary: wielcy wygrani i przegrani

Inna sprawa, że bardzo często wybitne filmy nie są nawet nominowane w kategorii „Najlepszy film”. Przykładem jest chociażby pominięcie „Mulholland Drive” Davida Lyncha, „Psychozy” Alfreda Hitchcocka czy „Dotyku zła” Orsona Wellesa. Można by tak wymieniać bardzo długo. Ale do tego tematu zapewne powrócimy przy innej okazji. Teraz skupiamy się na dobrych decyzjach Amerykańskiej Akademii Sztuk i Wiedzy Filmowej. Przynajmniej dziesięć świetnych filmów zasłużenie zdobyło Oscara. W możecie przeczytać, o których mowa. Subiektywnie i naszym zdaniem.

Oscary 2020 - gdzie oglądać?

Oscary 2020 obejrzymy na żywo tylko w CANAL+. W nocy z 9 na 10 lutego 2020 stacja będzie transmitować zarówno wydarzenia z czerwonego dywanu, jak i ceremonię wręczenia statuetek. W tym roku szanse na Oscara ma polski film  „Boże Ciało", produkcja Aurum Film w koprodukcji z Canal+.