Olga Tokarczuk nominowana no Międzynarodowej Nagrody Bookera

Olga Tokarczuk po raz kolejny ma szansę zdobyć jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich. Powieść autorki "Księgi Jakubowe" znalazła się na liście trzynastu książek nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera. W oficjalnym oświadczeniu zapowiadającym wyróżnione dzieła, przewodniczący jury Man International Booker Prize, pisarz i tłumacz Frank Wynne napisał:

Jorge Luis Borges wierzył, że raj będzie czymś w rodzaju biblioteki. Spędzenie ostatniego roku w towarzystwie największych pisarzy świata i ich równie utalentowanych tłumaczy faktycznie przypominało niebo. Od intymności po epickość, od sacrum do profanum – wybrane tytuły składają się na pełną pasji i dyskusji listę, która okrąża cały świat. Zgłębia zarazem bogactwo ludzkiego doświadczenia, będąc świadectwem potęgi języka i literatury 

"Księgi Jakubowe", które zostały dostrzeżone przez komisję, to wielowątkowa, licząca ponad 900 stron opowieść o losach Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W ostatnich tygodniach książka Tokarczuk stała się bestsellerem w Stanach Zjednoczonych. Na język angielski została przełożona przez bliską wpsółpracowniczkę noblistki, Jennifer Croft.

To nie pierwszy raz kiedy Olga Tokarczuk zachwyciła swoim dziełem jury Międzynarodowej nagrody Bookera. w 2018 roku autorka zwyciężyła z powieścią "Bieguni", a rok później później została nominowana za "Prowadź swój pług przez kości umarłych".

Kiedy poznamy zwycięzców nagrody? Jury konkursowe już 7 kwietnia wyselekcjonuje finałową szóstkę książek, a zwycięzca lub zwyciężczyni Man International Booker Prize zostanie ogłoszona 26 maja. 

_________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.