10 grudnia to rocznica śmierci Alfreda Nobla. I to właśnie tego dnia ma miejsce zwieńczenie Tygodnia Noblowskiego. W sztokholmskiej filharmonii gromadzą się wówczas artyści, naukowcy czy politycy.

Jak doskonale wiadomo, w tym roku literacka Nagroda Nobla została wręczona podwójnie – za rok 2018 i 2019. Za ten rok otrzymał ją Peter Handke, zaś za poprzedni Olga Tokarczuk. Jest to pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 1996 roku (wtedy przyznano go Wisławie Szymborskiej).

ZOBACZ TEŻ: Literacka Nagroda Nobla: Peter Handke obok Olgi Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla 2019

W swoim uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że Olga Tokarczuk otrzymała Nobla za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia”. Polska odebrała dziś w Sztokholmie kaligrafowany dyplom oraz złoty medal z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Nagrodę pieniężną wynoszącą 9 milionów koron (ok. 3,5 mln złotych) otrzyma w innym terminie. Resort finansów zadeklarował, że pisarka nie będzie musiała odprowadzić od niej podatku, który wynosi 10 proc.

Warto przypomnieć, że ceremonię wręczenia Nobli poprzedzają odczyty noblowskie. W tym roku laureaci zaprezentowali je w Sztokholmie w sobotę, 7 grudnia. Zrobiła to także Tokarczuk, której głośno opisywany w polskich mediach esej został zatytułowany „Czuły narrator”. Relację z wygłoszenia wykładu noblowskiego Olgi Tokarczuk obejrzysz poniżej:

Olga Tokarczuk – kim jest?

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Z wykształcenia jest psychologiem, po studiach pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Zadebiutowała w 1979 roku na łamach pisma „Na przełaj”, gdzie pod pseudonimem Natasza Borodin ukazały się jej pierwsze opowiadania. W 1993 roku wydała swoją pierwszą powieść – „Podróż ludzi Księgi”. Dwa lata później ukazała się jej kolejna książka - „E.E.”.

ZOBACZ TEŻ: Powieści Olgi Tokarczuk, które powinniście znać [PRZEGLĄD ELLE MAN]

Prawdziwy przełom nastąpił za sprawą jej trzeciej powieści pt. „Prawiek i inne czasy” (1996), za którą w 1997 roku otrzymała Paszport „Polityki”. W tym samym roku otrzymała nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Rok później w księgarniach pojawił się „Dom dzienny, dom nocny”.

Wśród innych książek Olgi Tokarczuk mamy m.in. „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (nominacja do Nagrody Bookera 2019) czy „Księgi Jakubowe”, wyróżnione Nagrodą Literacką Nike. Za powieść „Bieguni” (2008) Tokarczuk dostała Nagrodę Nike, Międzynarodową Nagrodą Bookera (najważniejszą brytyjską nagrodą literacką). To prawdopodobnie ta książka miała największy wpływ na to, że Tokarczuk od dłuższego czasu była wymieniana wśród kandydatów do Nobla i w końcu go dostała.

Całą ceremonię wręczenia literackiej nagrody Nobla Oldze Tokarczuk obejrzysz poniżej: