Piękno i elegancja z historią w tle

Dawna Poczta to wyjątkowa inwestycja powstająca przy ul. Mickiewicza w gdańskim Dolnym Wrzeszczu, w gmachu poczty z 1929 r., w którym działała Poczta Wolnego Miasta Gdańska. W zabytkowym 2-piętrowym budynku powstanie pięć 2-poziomowych loftów z dachowymi świetlikami. Lokale będą miały wysokość prawie 5,5 metra.

– Inspiracją projektu wnętrz części wspólnych w Dawnej Poczcie była oczywiście historia miejsca, ale chcieliśmy połączyć ją z nowoczesnością. Zależało nam też na minimalizmie, podkreślonym wyszukanymi detalami. Wykorzystaliśmy więc takie same, wysokiej jakości materiały jak te, które były użyte w historycznym budynku: płyty posadzkowe inspirowane terazzo, dębową stolarkę drzwiową, czarną metaloplastykę. Nowoczesnego rysu nadają gładkie powierzchnie, duże formaty i chłodna biel skontrastowana z czernią. Szczególny charakter inwestycji podkreślają dekoracyjne, specjalnie zaprojektowane kinkiety i lustra drukowane w rękopismówi Monika Potorska ze studia POTORSKA, autorka projektu wnętrz Dawnej Poczty.

W projekcie Dawnej Poczty zadbano też o spójność wnętrz z warstwą zewnętrzną – drewniane wertykale, które zdobią elewację, pojawiają się wewnątrz jako przepierzenie między klatką schodową a korytarzem. Klatka schodowa i wewnętrzny korytarz, widoczne od strony dziedzińca, przeszklone i designersko podświetlone, dzięki oryginalnemu graficznemu projektowi, będą stanowiły wyjątkowy element dekoracyjny budynku.

Na zielonym patio między zabytkowym gmachem i nowoczesnym budynkiem, dopełniającym inwestycję, stanie artystyczna instalacja z metalu i śrub autorstwa Elvina Flamingo, artysty sztuk wizualnych i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Sztuka buduje wartość

Euro Styl nie raz dał się poznać jako deweloper zapraszający do współpracy artystów i budujący wartość inwestycji poprzez sztukę wkomponowaną we wnętrza budynków i ich otoczenie. Tak było na osiedlu Idea w gdańskiej Oliwie, na którym wykorzystano talent, wizje i potencjał siedmiorga trójmiejskich artystów, reprezentujących różne nurty sztuki. To uznani lokalni twórcy, którzy operują odmiennymi technikami i stylami. Ich dzieła, w różnych formach, ulokowano zarówno na klatkach schodowych, jak i w przestrzeniach wspólnych między budynkami. 

W przypadku osiedla Idea sztuka jest widoczna, wyrazista, ale jednocześnie na tyle subtelna, aby nie przytłaczać mieszkańców swoją codzienną obecnością. Ważna jest też jej ponadczasowość – dzieła, które artyści wnoszą do życia mieszkańców, nie ulegają czasowej degradacji, co najwyżej będą podlegały nowej interpretacji. Sztuka nie może być oderwana od ogólnej koncepcji architektonicznej, dlatego bardzo ważna dla końcowego efektu była dobra współpraca artysty z projektantem i zrozumienie, co przyświeca twórcom projektu. Z założenia była to inwestycja nie tylko w sztukę, ale też w dobrą atmosferę, niepowtarzalny charakter i klimat osiedla.

Morska bryza

Z Osiedla Beauforta w Gdyni Północ, w 10 minut autem i w 20 minut rowerem można dojechać na plażę w gdyńskich Babich Dołach i Oksywiu. Niewiele więcej zajmuje dojazd na molo i rybę prosto z kutra w Mechelinkach czy do Rewy – miejsca słynącego z idealnych warunków do uprawiania kite- i windsurfingu. Wiatr, morze oraz plaża stanowiły inspirację do stworzenia projektu wnętrz na tym osiedlu.

– Projektując wnętrza na Osiedlu Beauforta nawiązaliśmy do minimalistycznego, bliskiego natury stylu skandynawskiego. Postawiliśmy na „morskie” barwy: chłodne błękity i turkusy równoważą ciepłe kolory piasku i  jasnego drewna. Na tapetach pojawiają się wzory fal i chmur na wietrze. Motywy morza i plaży są też na wielkoformatowych ściennych wydrukach. Całość dopełniają ozdobne lampy w kształcie mew w locie i donice z trawą nadmorskąopisuje Marzena Degutis z pracowni projektowej Degutis studio architektury, odpowiedzialnej za projekt wnętrz części wspólnych.

Parkowa elegancja

Parkowy klimat i gustowne dziedzińce z ozdobną roślinnością zaważyły na wyborze motywu przewodniego w budynkach na osiedlu Locus w Rumi Janowie.

W projekcie dominują kolory natury, drewno, ciepłe odcienie szarości, a na posadzkach włoski gres, przypominający naturalny kamień. Całość uzupełniają tapety z motywami ptaków i roślin, zaprojektowane specjalnie dla tej inwestycji. Portale drzwiowe w kolorze naturalnego dębu wyposażone są w kinkiety, które doświetlają wnętrze i wprowadzają domowy, przytulny klimat – mówi Ela Sawicka z em2 pracownia, autorka projektu części wspólnych osiedla Locus.

Wnętrza budynków wyróżnia zaoblona obudowa portali windowych, również w kolorze naturalnego dębu. Projektantkę zainspirowała też metalowa balustrada balkonowa przypominająca kod kreskowy. Ten wzór w nieco zmienionej formie pojawia się na obudowie skrzynek pocztowych i w ciągach komunikacyjnych. Wszystko to daje efekt ponadczasowej elegancji.

W projektowaniu budynków mieszkalnych niezwykle istotna jest funkcjonalność. Euro Styl idzie jednak zdecydowanie dalej i odważniej w tym procesie – dając swoim klientom jakość i estetykę, które zadowolą nawet najbardziej wysublimowane gusta.