W życie wchodzi zapis, w efekcie którego od 20 maja 2020r. na terenie UE nie kupimy papierosów mentolowych i z kapsułką. Zmiany mające na celu ograniczenie liczby palaczy zaczęły się już w 2014r., kiedy na paczkach papierosów pojawiły się zdjęcia przedstawiające destrukcyjny wpływ palenia na zdrowie. Jak wynika z badań, papierosy mentolowe są bardziej powszechne wśród najmłodszych palaczy i kobiet, a także wśród osób rozpoczynających palenie. Stąd decyzja o ich wycofaniu. 

Eksperci Polskiej Grupy Raka Płuca zwracają też uwagę na szkodliwą w dłuższej perspektywie właściwość papierosa mentolowego, jaką jest łagodzenie drażniącego działania dymu tytoniowego. Wdychany, chłodzący mentol natychmiast niweluje wpływ tytoniu na receptory dróg oddechowych:

Człowiek, który pali papierosy z dodatkiem mentolu ma łagodniejsze objawy związane z nałogiem, takie jak np. kaszel. Drażniące działanie tytoniu, z powodu którego ludzie często rzucają palenie, jest więc mniejsze.

To bardzo dobry krok. Pamiętajmy, że palenie jest główną przyczyną raka płuca i powoduje rozwój wielu innych nowotworów. Gdyby wszyscy palacze pozbyli się tego nałogu, za 10-15 lat prawie nie byłoby zachorowań na raka płuca, który jest najczęstszą chorobą nowotworową – dodaje prof. Tadeusz Orłowski, kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. 

Tymczasem jedynie 10 proc. palących rozważa rozstanie z nałogiem po wycofaniu z rynku ich ulubionych papierosów – wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Maison and Partners na zlecenie Federacji Konsumentów. Niemal 20 proc. wprost przyznaje, że będzie szukać produktów na czarnym rynku lub samodzielnie wykona papierosy smakowe w domu.

Polska to według wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego, trzeci na świecie i drugi w Europie eksporter wyrobów tytoniowych, dlatego zakaz sprzedaży mentoli uderzy mocno w branżę. 

Źródło: Forum Raka Płuca