Od 20 kwietnia rozpoczyna się znoszenie pierwszych obostrzeń (Etap I) związanych z koronawirusem. Co się zmienia? 

Więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie:

Do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4. w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

Zostają otwarte lasy, dozwolona rekreacja, starsza młodzież na ulicach bez dorosłych

 Od 20 kwietnia będzie można wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy kondycja psychiczna. Należy pamiętać, że przebywać na zewnątrz można tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy. Place zabaw nadal pozostają zamknięte.

Kościoły – 1 osoba na 15 m2

Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

Osoby powyżej 13. roku życia na ulicy bez opieki dorosłego

Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.

Należy pamiętać, że pewne zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać na długo. Są to: zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej, praca i edukacja zdalna, kwarantanna osób zarażonych i ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych.