Jeśli chcesz przyspieszyć tempo spalania kalorii, najnowsze wyniki badań opublikowane na łamach pisma Current Biology z pewnością cię zainteresują. Naukowcy postanowili sprawdzić, o której porze dnia można spalić najwięcej kalorii – ale uwaga – wcale nie ćwicząc, lecz… odpoczywając.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, badacze przeprowadzili eksperyment z udziałem 7 osób. Przez miesiąc mieszkały one w laboratorium, gdzie nie miały dostępu do zegarków, smartfonów z internetem ani nawet do źródła naturalnego światła – wszystko po to, by uczestnicy badania nie mogli się zorientować, która jest godzina. W ten sposób naukowcy mogli zbadać tempo ich metabolizmu, gdy organizm funkcjonuje tylko według wewnętrznego zegara biologicznego.

Zobacz też: Napercize - nowy trening, który spala kalorie w trakcie drzemki!

Metabolizm to inaczej tempo wszystkich przemian energetycznych zachodzących w organizmie. Im jest większy, tym organizm lepiej radzi sobie ze spalaniem kalorii.

O jakiej porze dnia spalisz najwięcej kalorii? Wyniki eksperymentu

Okazało się, że u badanych osób tempo przemiany materii było najniższe nad ranem. Z upływem czasu ich metabolizm przyspieszał, osiągając najwyższe wartości 12 godzin później, czyli mniej więcej późnym popołudniem/wczesnym wieczorem. Różnica w spalonych kaloriach w obu porach dnia wynosiła 130 kcal.

Zanim jednak zaplanujesz swój następny trening na 18.00, ważna informacja – uczestnicy eksperymentu wcale nie trenowali, aby spalić więcej kalorii. Naukowcy oceniali ich tempo metabolizmu w czasie odpoczynku. Oznacza to, że np. siedząc przez pół godziny od 5 do 5:30 rano spalisz mniej kalorii niż robiąc to samo między godziną 17 a 17:30. Trzeba wziąć także poprawkę na to, że próba badanych osób liczyła jedynie 7 osób, czyli bardzo mało. Wyniki eksperymentu nie są więc do końca miarodajne. 

Czytaj też: Trening GRIT - schudnij w 30 minut

Chcesz schudnąć? Bez diety i ćwiczeń się nie obejdzie

Nie jest tajemnicą, że jeśli chcesz schudnąć – samo siedzenie nic nie da. Wynik badania może być pomocny, gdy zastanawiasz się, o której możesz pozwolić sobie na małą przekąskę (teraz już wiesz, że po południu), ale jeśli naprawdę zależy ci na schudnięciu, w pierwszej kolejności powinnaś zadbać o odpowiedni deficyt kaloryczny na poziomie ok. 300 kalorii. Musisz więc spalać nieco więcej kcal niż potrzebuje twój organizm. Dokonasz tego tylko stosując odpowiednio zbilansowaną dietę i regularnie trenując.

Sprawdź: 5 najzdrowszych sportów według naukowców