Nie jeden a dwa! Cała branża uważała, że Apple zaprezentuje nowy model swojego smartfona, jednak w trakcie wrześniowej konferencji prasowej pokazano aż dwa premierowe telefony - iPhone 8 i iPhone X.Czy plotki, które pojawiały się na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy, okazały się prawdą? Częściowo tak, zwłaszcza jeśli chodzi o ogólny wygląd wizualny iPhone'a X, ale spokojnie, firma z Cupertino i tym razem zaskoczyła wszystkich. A zwłaszcza osoby zaproszone do Steve Jobs Theater. Widzowie chętnie wyrażali swój podziw dla pokazanych funkcjonalności oraz produktów z logotypem jabłka. Czego możemy się spodziewać po smartfonach o nazwie iPhone 8 i iPhone X?

iPhone X: telefon przyszłości

Pierwsza zmiana w iPhone X? Brak przycisku "początek", przednia część smartfona to jeden duży ekran dotykowy o nazwie Super Retina (5,8 cala). Jak możemy przeczytać na stronie Apple: "Pierwszy ekran OLED spełniający wyśrubowane standardy iPhone’a wyświetla piękne i wiernie odwzorowane kolory oraz naturalne czernie, przy wysokiej jasności i kontraście 1 000 000:1." Nie będzie również czytnika linii papilarnych, zamiast tego wprowadzono Face ID - wbudowany aparat TrueDepth zanalizuje ponad 30 000 niewidzialnych punktów na twarzy. Bez względu na oświetlenie (lub jego brak), pojawiające się zmarszczki, zarost, noszone czapki i kapelusze, a nawet okulary, telefon rozpozna swojego użytkownika. Jak będzie wyglądało używanie iPhone'a X? Nawigacja polega na intuicyjnych ruchach, np. typu "scroll".

iPhone X może pochwalić się również swoimi aparatami. Selfie w trybie portretowym (teraz wszyscy będą ich zazdrościć!) ma dać efekt niczym w studio fotograficznym. Dwa aparaty 12 MP, głębsze piksele, nowy filtr barwny, teleobiektyw i obiektyw szerokokątny, nawet 10-krotny zoom cyfrowy dla zdjęć i 6-krotny dla wideo (można je nagrywać w HD lub 4K) - według twórców tego smartfona, teraz każdy będzie mógł robić zdjęcia telefonem jak profesjonalnym sprzętem. Nie można zapomnieć o koncepcji Animoji, którą z pewnością pokochają fani emoji. Wspomniany już aparat TrueDepth (posiadający 7 MP) zbada 50 ruchów mięśni twarzy, po to by nasza mimika została odzwierciedlona przez jednego z 12 bohaterów Animoji (naszymi ulubieńcami już zostali kosmita, jednorożec i poop).

Producenci zapewniają również, że iPhone X wykonany jest z najmocniejszego szkła, jakiego użyto do tej pory na rynku oraz z chirurgicznej stali nierdzewnej. Czy to oznacza, że pożegnamy ciągłe wymiany wyświetlacza, będące koszmarem niejednego posiadacza iPhone'a? Poza tym, iPhone X odporny jest na wodę i pył, a ładuje się go bezprzewodowo dzięki podkładce AirPower. Będzie też nowa bateria, podobno wydajniejsza o dwie godziny niż ta w iPhone'ie 7. W opisie danych technicznych podano, że iPhone X wytrzyma do 12 godz. podczas ciągłej pracy z włączonym internetem i do 21 godzin, jeśli chodzi o czas rozmowy. Użytkownicy tego modelu będą potrzebowali karty nano-SIM. Nowością jest też procesor A11 Bionic, wykonujący "nawet 600 miliardów operacji w ciągu sekundy".

iPhone X będzie dostępny w przedsprzedaży od 27.10, a do sklepów trafi 3.11. Będzie można go kupić w dwóch wersjach kolorystycznych, jak i ze względu na rodzaj pamięci (64 GB lub 256 GB). Ceny zaczynają się od 999$ w USA i 4979 zł w Polsce.

iPhone 8: iPhone nowej generacji

iPhone 8 pojawi się wcześniej na rynku niż iPhone X, bo już 29 września. Ten model posiada szklaną obudowę (łączy ją obręcz "z dopasowanego kolorystycznie lotniczego aluminium"). Smartfon również jest odporny na wodę i pył, a ładuje się go bez kabla. W środku znajdziemy procesor A11 Bionic. Nowy iPhone może pochwalić się wyświetlaczem Retina HD o przekątnych 4,7 cala i 5,5 cala. Zostawiono przycisk "początek" ora czytnik linii papilarnych. Dodatkiem jest technologia True Tone, która automatycznie reguluje balans bieli pod oświetlenie. Projektanci iPhone'a 8 postawili też na pokazanie żywych kolorów, dlatego teraz przeglądane zdjęcia będą bardziej wyraziste i to pod prawie każdym kątem patrzenia.

iPhone 8 ma aparat 12 MP z "szybciej działającą matrycą, nowym filtrem barwnym, głębszymi pikselami oraz optyczną stabilizacją obrazu dla zdjęć i wideo". Tak jak w przypadku iPhone'a X, w "ósemce" pojawi się opcja trybu portretowego, a w iPhone 8 Plus dodatkowo 10-krotny zoom cyfrowy dla zdjęć i 6-krotny dla wideo. Wydajność baterii porównywalna jest do iPhone’a 7. Tu również potrzebna będzie karta nano-SIM.

iPhone 8 będzie kosztował od 699 $ (w Polsce od 3479 zł), a iPhone 8 Plus od 799$ (w Polsce od 3979 zł). Do wyboru mamy trzy wersje kolorystyczne i dwa dyski o pojemności 64 GB lub 256 GB.