Gdzie żyje się najlepiej? Mieszkańcy którego kraju są najszczęśliwsi? Na te pytanie odpowiada "World Happiness Report 2017". To już piąta edycja badań mających wspierać rozwój społeczeństwa i polityki publicznej (przyszłoroczna ma dotyczyć migracji). Każdy rząd powinien dbać o dobre nastroje mieszkańców danego kraju, dlatego 20 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szczęścia.

W raporcie znajdziemy aż 155 państw, a badanie oparte jest m.in. na wysokości produktu krajowego brutto, czy długości życia mieszkańców. Przeprowadzono także ankietę, w której wybrane osoby oceniały (1-10): wsparcie społeczne, wolność w podejmowaniu życiowych decyzji, hojność oraz poziom korupcji w danym państwie. Z analizy "World Happiness Report 2017" wynika, że więszość krajów z roku na rok oferuje wyższy standard życia, podczas gdy w USA ten poziom spadł o 5% w przeciągu ostatnich kilku lat. Największy spadek zaliczyły Wenezuela i Republika Środkowoafrykańska. Za to największym wzrostem mogą pochwalić się Łotwa i Nikaragua.

Dlaczego to właśnie Norwegia jest w tym roku najszczęśliwszym krajem na świecie? W krajach skandynawskich istotną rolę odgrywa "poczucie wspólnoty oraz praca nad dobrem wspólnym". Dlatego na drugim miejscu uplasowała się Dania, a na trzecim Islandia. W pierwszej dziesiątce znalazły się także: Szwajcaria, Finlandia, Holandia, Kanada, Australia oraz Szwecja. Stany Zjednoczone zdobyły w tym roku 14 miejsce, Niemcy 16, a Wielka Brytania 19. Polska zajęła (dopiero?) 46 lokatę. Wyprzedziły nas takie kraje jak: Belgia (17), Brazylia (22), Czechy (23), Meksyk (25), Malta (27), Francja (31), Tajlandia (32), Hiszpania (34), Kolumbia (36), Trynidad i Tobago (38) , Słowacja (40), czy Ekwador (44).

 "World Happiness Report 2017" - lista

"World Happiness Report 2017"

"World Happiness Report 2017"

"World Happiness Report 2017"

Cały raport znajdziesz pod tym linkiem >>