Chociaż według Pinteresta 2019 rok należeć będzie do peganizmu, czyli połączeniu diety paleo z wegańską (przeczytajcie >>>), to coraz większą popularnością cieszy się także Noom diet. O diecie Noom pisały już takie tytuły jak m.in.: New York Times, Women's Health, Shape czy Forbes. Nazwa Noom pochodzi od aplikacji, którą każdy może zainstalować na swoim smartfonie (oczywiście jest płatna - kosztuje około 170 zł miesięcznie, ale można skorzystać z siedmiodniowego okresu próbnego). Jak podają jej twórcy, czyli Saeju Jeong z Korei oraz Artem Petakov z Ukrainy, aplikacja Noom nie tylko tworzy indywidualną dietę, ale także dba o zdrowie psychiczne użytkownika i pozwala wypracować zdrowe nawyki żywieniowe. 

Jak to możliwe? Po zainstalowaniu Noom trzeba wypełnić ankietę - w specjalnie zaprojektowanym quizie odpowiada się na pytania dotyczące swoich celów odchudzających i preferowanej formy coachingu. W ten sposób każdy użytkownik uzyskuje dostosowany do jego potrzeb plan żywieniowy i rozpisane ćwiczenia (przy ich tworzeniu aplikacja bierze pod uwagę wiek, wagę, płeć, itp.). Dodatkowo użytkownicy mają dostęp do ponad 250 artykułów dotyczących zdrowia, diety, a także mogą korzystać z chatu z dietetykiem, trenerem personalnym czy lekarzem.

W Noom na bieżąco zapisuje posiłki, treningi, liczbę kroków, ciśnienie krwi, poziom cukru i odnotowuje postęp w odchudzaniu. Podobno aplikacja bierze pod uwagę także złe przyzwyczajenia i pomaga radzić sobie ze słabościami, np. jedzeniem pod wpływem stresu.

By ułatwić użytkownikom korzystanie z aplikacji, w Noom podzielono produkty na trzy kategorie: najmniej kaloryczne (zaznaczone kolorem zielonym), średnio kaloryczne (żółte) i najbardziej kaloryczne (wyświetlają się jako czerwone). Bazę diety stanowią oczywiście "zielone" produkty, m.in. jabłka, kawa, pomidory, bataty, jogurt, owsianka. Umiarkowanie powinny być spożywane "żółte" produkty (awokado, jajka, hummus czy komosa ryżowa). Czasami można sięgnąć po rzeczy z czerwonej listy - wołowinę, frytki czy tłuste sery.

Jak podają twórcy Noom - użytkownicy aplikacji zrzucają średnio 8 kilogramów w ciągu 16 tygodni, a 78% z nich utrzymuje wagę przez przynajmniej rok. Czy boom na Noom dotrze także do Polski?