W trzeci weekend maja muzea, galerie i wszelkiego rodzaju instytucje kultury zapraszają zwiedzających na bezpłatne, nocne zwiedzanie. Noc Muzeów, która po raz pierwszy została zorganizowana w Berlinie w 1997 roku, już cztery lata później stała się imprezą ogólnoeuropejską. Teraz, bierze w niej udział niemal 120 państw. W Polsce pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2003 roku w Poznaniu, następnie rozprzestrzeniła się na cały kraj. Incjatyw i wydarzeń towarzyszących Nocy Muzeów w naszym kraju jest całe mnóstwo. Wybieramy te najciekawsze! 

Warszawa

Warszawa w nocy z 17 na 18 maja oferuje ponad 200 miejsc do zwiedzania. 11. edycja Nocy Muzeów w Warszawie zaprasza do muzeów, galerii, urzędów, klubokawiarni, a także przestrzeni, które nie są dostępne na co dzień dla zwiedzających. Między odwiedzanymi placówkami, jak co roku, będą kursować wyjątkowe autobusy – stare "ogórki".

Podczas gdy Ratusz upamiętni 70. rocznicę Powstania Warszawskiego oraz 25-lecie wolnej Polski, Polska Agencja Prasowa zaprasza do budynków dawnej Drukarni Naukowo-Technicznej przy ul. Mińskiej 65. W postindustrialnych wnętrzach będzie można zobaczyć ekspozycję 25 lat polskich przemian w kadrze fotoreporterów PAP, która podczas Nocy Muzeów będzie miała swój przedpremierowy pokaz (ekspozycja zostanie otwarta dopiero w czerwcu). W Zachęcie trwa wystawa Henryka Tomaszewskiego – jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiej grafiki po II wojnie światowej. Jeśli jeszcze jej nie widzieliście, koniecznie nadróbcie zaległości!

Warto wybrać się także do Mu­zeum Pla­ka­tu w Wilanowie, szczególnie że jest to ostatnia szansa na zobaczenie dwóch wy­staw: Wizualny koktajl. 100 naj­lep­szych pla­ka­tów eu­ro­pej­skich i ame­ry­kań­skich z lat 1945-1990 - edy­cja Top­pan Prin­ting (1995) oraz Sta­ni­sław Wie­czo­rek - sobie i innym. Pla­ka­ty i pro­jek­ty z lat 1966–2013. Dodatkowo Mu­zeum Pla­ka­tu 17 maja poprowadzi wyprzedaż wybranych wydawnictw Muzeum Plakatu, m.in. katalogów Międzynarodowego Biennale Plakatu.

Jasna pora dnia nie sprzyja oglądaniu neonów, a te oryginalne, m.in. Syrenkę i neony kina Praha, Berlin i Szanghaj, będzie można zobaczyć w Muzeum Neonów w Soho Factory. Później z Muzeum Neonów blisko jest do Muzeum PRL-u. Na gości będą czekać m.in. biurko sekretarza, kolekcja winyli oraz pani Halinka z towarem deficytowym ukrytym pod ladą. 

Noc Muzeum w Łodzi >>