Już niedługo planowana premiera nowej wersji butów Nike Air Max 270, ale... okazuje się, że może do niej wcale nie dość. Wszystko z powodu kontrowersji wokół logo sneakersów. Jak zauważyła Saiqa Noreen, jego odwrócony fragment przypomina słowo "Allah" i obraża uczucia religijne - zwłaszcza, że zostało umieszczone na podeszwie, przez co będzie szczególnie narażone na uszkodzenia, przetarcia i błoto.

Kontrowersyjne sneakersy Nike Air Max 270

W internecie pojawiła się już petycja na change.org dotycząca całego zamieszania i podpisują ją nie tylko muzułmanie (na ten moment zebrano już kilkanaście tysięcy podpisów). Noreen wyjaśniła w niej całą sytuację i zamieściła porównanie pisanego po arabsku słowa "Allah" oraz logo Air Max 270, zaznaczając kontrowersyjny fragment.

Nike wyprodukowało buty Air Max 270 z napisem na podeszwie przypominającym słowo "Allah" po arabsku, które z pewnością zostanie zatarte, zadeptane i zabłocone - napisała autorka petycji, Saiqa Noreen.

Podobna sytuacja również z określeniem "Allah" na sneakersach Nike miała miejsce ponad dwadzieścia lat temu - wtedy buty zostały wycofane, a firma przekazała pieniądze na czele dobroczynne. 

Czytaj: Odwołano pokaz Dolce&Gabbana w Chinach, a fani bojkotują markę. Wszystko przez rasistowską kampanię>>

Do całej sytuacji odniosło się Nike, które opublikowało oficjalne oświadczenie w serwisie HypeBeast: "Nike szanuje wszystkie religie i podchodzi do problemu poważnie. Logo AIR MAX zostało stworzone, aby reprezentować znak towarowy Nike AIR MAX. Ma odzwierciedlać tylko markę AIR MAX. Jakiekolwiek inne znaczenie lub przedstawienie jest nieintencjonalne". 

Czy całe podobieństwo to po prostu zwykły przypadek? W końcu dwa lata temu marka zaprojektowała linię Nike Pro Hijab specjalnie z myślą o muzułmankach uprawiających sport. Póki co nie wiadomo jeszcze, jak potoczą się dalsze losy Nike Air Max 270