Wiecie, że aparat ortodontyczny nosiły Cindy Crawford, Kylie Jenner, Blake Lively i Emma Watson? Mimo bycia na ciągłym świeczniku - z troski o własne zdrowie, ale też i samopoczucie - wszystkie założyły na swoje zęby metalowe zamki i druty, które pozwoliły im osiągnąć wymarzony hollywoodzki uśmiech.

Całe szczęście teraz nowa technologia pozwala na to, by prostowanie zębów było zupełnie dyskretne lub wręcz przeciwnie - maksymalnie efektowne i tym bardziej trudno uwierzyć, że kiedyś aparat ortodontyczny był powodem do wstydu (a nawet nieprzychylnych komentarzy).

Na jaki aparat się zdecydować? Wybór zależy od Waszych preferencji, a w nim spokojnie możecie kierować się kwestiami estetycznymi. Dla tych, którzy wolą bardziej dyskretne rozwiązania, istnieją aparaty bezbarwne, a jeśli zależy Wam na wyrażeniu siebie i dodania charakteru - spróbujcie tych z kolorowymi gumkami lub metalowymi zamkami. Warto jednak pamiętać, że ostateczna decyzja powinna zostać skonsultowana z ortodontą. 

Niewidoczne nakładki

Dziś to symbol świadomości i troski o zdrowie, a aparaty są niemal niewidoczne, jeśli zdecydujecie się na niedostrzegalne gołym okiem nakładki Invisalign, z których korzystała m.in. influencerka Karolina Gilon. Są eleganckie i wykonane z przezroczystego tworzywa sztucznego, a dentyści Medicover Stomatologia, dzięki technice obrazowania 3D, mogą wyprzedzić czas i pokazać od razu, jak uśmiech będzie wyglądał po zakończeniu leczenia. Nakładki trzymają się na zębach bardzo dobrze, a jeśli jest taka potrzeba - są dodatkowo mocowane na tymczasowe zaczepy. Aparat nakładkowy zdejmowany jedynie do jedzenia i zabiegów higienicznych. 

Jak długo trzeba nosić aparat tego typu? Wszystko zależy oczywiście od wady zgryzu, ale jest szansa, że wymarzony uśmiech to kwestia tylko trzech miesięcy. Przed zdecydowaniem się na nakładki warto jest skonsultować się z dentystą - wtedy specjalista oceni, czy zgryz rzeczywiście wymaga leczenia i jakiego oraz zaproponuje odpowiednie rozwiązania. 

Aparat, który podkreśla styl

W przypadku aparatów stałych - może to być aparat metalowy lub z zamkami przezroczystymi. Niektórzy lubią mówić, że tego rodzaju aparat to "biżuteria dla zębów". Nic dziwnego - błyszczące metalowe zamki i kolorowe gumki pozwalają się wyróżnić i dodać sobie charakteru. Jeśli zależy Wam na uzupełnieniu swojego stylu, nie bójcie się eksperymentować z takim właśnie rozwiązaniem. 

Aparat stały, razem z pierścieniami, zamkami, łukiem, elastyczną ligaturą i innymi elementami, pracuje nad przesuwaniem się zębów w odpowiednie miejsca. Taki klasyczny aparat nosi się na zębach od kilkunastu miesięcy do nawet kilku lat. Sprawdza się on szczególnie w leczeniu dużych wad zgryzu, a w zaawansowanym etapie korekty można zdecydować się już na założenie najnowszych niewidocznych nakładek Invisalign. 

Efekty terapii to nie tylko estetyka, ale też poprawienie komfortu życia. Co jeszcze warto wiedzieć? Przeczytajcie rozmowę z lek. dent. Olgą Szymańską, ortodontką Medicover Stomatologia.

Czy każdy aparat jest widoczny i wiąże się z czasową zmianą w wyglądzie?

Założenie aparatu ortodontycznego nie musi wiązać się z dużą zmianą w wyglądzie. Obecnie możemy wybrać stały aparat z przezroczystymi zamkami i bez dodatkowych elementów, czyli części, które dawniej mogły ulegać przebarwieniom. Aparat pozostaje zatem estetyczny bez względu na czas użytkowania.

Dentysta, za pomocą specjalnego skanera wewnątrzustnego, zapisuje obraz uzębienia pacjenta, a następnie projektuje nowy wygląd uśmiechu. Na tej podstawie wykonywany jest zestaw przezroczystych nakładek na zęby, które pacjent systematycznie wymienia. Zależy nam, żeby nakładki powodowały określone ruchy zębów – zbliżające nas do pięknego końcowego efektu. Dlatego każda kolejna nakładka różni się od poprzedniej, a z pacjentem spotykamy się na wizytach kontrolnych, kiedy sprawdzamy, czy zęby podążają za ustalonym planem leczenia.

Jak długo trzeba nosić nakładki, żeby efekt był szybko widoczny?

Leczenie ortodontyczne zwykle trwa od półtora roku do dwóch lat. Jednak dzięki zaawansowanej ortodoncji i doborowi aparatu, który najlepiej odpowiada potrzebom pacjenta, ten czas może być nieco krótszy. W przypadku nakładek ortodontycznych leczenie trwa zwykle 6 miesięcy. To, ile czasu będziemy z nich korzystać zależy od tego, jak poważna jest wada zgryzu oraz od uwarunkowań biologicznych tkanek. Jest możliwe, że wymarzony uśmiech pojawi się na twarzy już po 3 miesiącach.

Kiedy warto zdecydować się na aparat ortodontyczny?

Warto skonsultować się z dentystą, jeśli zauważymy, że zgrzytamy zębami, zęby ścierają się lub nadmiernie odkłada się na nich kamień nazębny, a nawet jeśli dokuczają nam bóle w okolicach skroni, żuchwy, czy bóle głowy i mięśni. Zdarza się, że źródło problemu leży właśnie w wadach zgryzu, a odpowiedni aparat ortodontyczny pozwoli pozbyć się tych dolegliwości.

Czego możemy spodziewać się po założeniu aparatu?

Mogą pojawić się naprężenia związane z działaniem aparatu, które odczuwamy jako bolesność zębów przy gryzieniu. Z tego powodu warto przez pierwsze kilka dni jeść miękkie lub płynne posiłki.