Gdy pod koniec 2017 roku wprowadzono prawo z zakazem handlu w niedzielę nie wszyscy byli z tego zadowoleni. Z biegiem kolejnych lat w kalendarzu pojawiało się coraz mniej niedziel handlowych. Do tej pory zakaz handlu w niedzielę nie obowiązywał na stacjach benzynowych i dworcach kolejowych. Wyłączone są z niego również sklepy w internecie. Na liście podmiotów wyłączonych z tego przepisu znalazły się też piekarnie, cukiernie, lodziarnie, apteki, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami, kioski, stoiska przy cmentarzach. Teraz, z powodu pandemii koronawirusa i zamkniętych restauracji i kin, rząd zamierza przywrócić niedziele handlowe na 2020 rok. 

Niedziele handlowe 2020 zostaną przywrócone? Rząd zamierza znieść ograniczenia handlu

Pomysł na niedziele handlowe 2020 pojawił się w planie pomocy dla gospodarki. W dokumentach znalazł się punkt o czasowym przywróceniu handlu w niedziele. Pakiet wart 212 mld zł został przedstawiony na konferencji po spotkaniu Rady Gabinetowej. Niestety nieznane są szczegóły tego rozwiązania na przywrócenie niedziel handlowych i kiedy miałoby wejść to rozporządzenie w życie. Organizacje handlowe oraz firmy domagają się, aby zakaz na niedziele handlowe został zniesiony do końca 2020 roku.

Przypomnijmy, w 2020 roku miało być tylko siedem niedziel handlowych: 26.01, 5.04 i 26.04, 28.06, 30.08, a także 13 i 20.12. Aż 51% Polaków ocenia negatywnie zakaz handlu w niedziele - tak wynika z badań przeprowadzonych przez Maison&Partners dla Związku Przedsiębiorców i Pracodawców z marca 2019 roku.