To fakt, ilość TikToków czy instagramowych reelsów dowodzących o wielkości klasyki i jej wpływu na kulturę popularną, to dziś jeden z najgorętszych trendów w mediach społecznościowych (a zaczęło się w pandemii, wraz ze wzrostem słuchalności muzyki klasycznej o 17% wśród młodych na platformach streamingowych). Artyści sceny klasycznej stają się (znów) coraz popularniejsi w popkulturze – świetnym przykładem jest kontratenor Jakub Józef Orliński – bohater majowej okładki ELLE, ale również kompozytor Leonard Bernstein, którego życiorys przeniósł niedawno na wielki ekran Bradley Cooper w filmie „Maestro”.

Nie wolno też zapominać o wpływie muzyki klasycznej na nasz organizm. Obniża m.in. poziom kortyzolu w naszym organizmie, a więc odstresowuje. A także, według badań przeprowadzonych przed prof. Hansa Joachima Trappego z Ruhr-Universität Bochum – może pomóc w walce z depresją.

Aby poczuć ten zbawienny wpływ muzyki klasycznej, warto wybrać się na „V Festiwal Romantycznych Kompozycji: Elsner i jego uczniowie”, który potrwa do 7 września w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Tegoroczna edycja skupia się wokół fenomenu pieśni będącej kwintesencją romantycznego myślenia. Bo to nie tylko ludzkie śpiewy, ale również śpiewność instrumentu, której mistrzem był Chopin. A o Chopinie wspominam nieprzypadkowo, bo najsłynniejszy polski kompozytor był uczniem tytułowego Józefa Elsnera.

W ciągu siedmiu dni festiwalu publiczność usłyszy kompozycje Elsnera, jego wychowanków, jak również innych współczesnych mu europejskich twórców. A zagrają najwybitniejsi artyści młodego pokolenia.

W programie:

1 września: Andrzej Wierciński (fortepian) zagra Chopina, Schuberta i Schumanna.

2 września: Karol Kozłowski (tenor) i Katarzyna Drogosz (fortepian) wykonają cykl pieśni Schuberta

3 września: zespół Equilibrium String Quartet zagra utwory Haydna, Elsnera, Lessela i Noskowskiego

4 września: Aleksandra Kuls (skrzypce) i Agnieszka Zahaczewska-Książek (fortepian) zaprezentują kompozycje Elsnera, Nowakowskiego, Schuberta i Wieniawskiego

5 września: Tomasz Ritter (fortepian historyczny) zagra Elsnera, Chopina, Beethovena i Mendelssohna

6 września: Kacper Nowak (wiolonczela) i Łukasz Krupiński (fortepian) zaprezentują utwory Mendelssohna i Schumanna

7 września: Lidia Grychtołówna (fortepian) zagra Schuberta, Schumanna, Brahmsa, Paderewskiego i Chopina.

Serwis prasowy