W przypadku alkoholu takiego jak wódka kolor zdecydowanie nie jest najważniejszym aspektem. Jego producenci stawiają przede wszystkim na jakość, a w przekazie kierowanym do klientów mocno podkreślają przywiązanie do tradycji, dbałość o dobór składników możliwie najwyższej jakości i zaawansowany proces technologiczny. Kształt i wygląd etykiety i butelki też oczywiście jest ważny, ale sam kolor trunku? W ogromnej większości przypadków mamy do czynienia z przezroczystym płynem, a nieco bardziej zróżnicowane warianty kolorystyczne pojawiają się zazwyczaj przy okazji tak zwanych wódek smakowych.

Jak nazywa się niebieska wódka?

Wódka o kolorze niebieskim jest w tym wszystkim pewnym wyjątkiem. Nie mam co prawda stuprocentowej pewności co do trafności tej tezy, ale moim zdaniem producenci alkoholi ochoczo dołączają ten wariant kolorystyczny przede wszystkim ze względu na unikatowość i efektowność tego koloru. Warto w tym momencie zaznaczyć, że to, co często określa się potocznie jako niebieską wódkę bynajmniej wódką nie jest. Wielu producentów ma w swojej ofercie napoje alkoholowe o niższej niż wódka zawartości alkoholu (od około 20 do 35 procent). Należy do nich między innymi Bols Kamikaze Blue, czyli napój o smaku cytrynowym, a także Blue Raven – wódka zmieszana z sokiem owocowym i zabarwiona na niebiesko o dość niskiej, bo wynoszącej zaledwie 17% zawartości alkoholu.

Błędnie jako niebieską wódkę określa się również często charakteryzujący się to barwą likier o nazwie Blue Curaçao (tu ciekawostka – wymawiamy „kiraso”, a nie „kurakao”; słowo pochodzi od położonej u wybrzeży Wenezueli wyspy). Do produkcji tego likieru używa się między innymi odmiany gorzkich pomarańczy, które pierwotnie uprawiało się właśnie na wspomnianej wyspie. W zależności od marki zawiera różne ilości alkoholu. Najbardziej znani w Polsce producenci likieru Blue Curaçao to:

 • Bols – Bols Blue, zawartość alkoholu 21%
 • Toorank – Blue Curaçao Dream, 20%
 • De Kuyper – De Kuyper Blue Curaçao, 24%
 • Marie Brizard – Marie Brizard Curaçao Bleu, 25%

W niektórych przypadkach określenie niebieska wódka nie odnosi się jednak do koloru samego trunku, a butelki, w jakim ten jest sprzedawany. Do tej kategorii należy na przykład Absolut, Ostoya, Belvedere i kilka innych wódek.

Jaką niebieską wódkę wybrać do drinków?

Skoro już wiemy, czym różnią się od siebie niebieskie wódki (które, jak napisaliśmy, niekoniecznie muszą być wódkami per se), to możemy przystąpić do kolejne kroku, czyli wyboru odpowiedniej wódki do drinków, które przygotujemy na imprezę. Jeśli zdecydujemy się na jedną z wódek, które niebieskie mają jedynie butelki, to w zasadzie nie ma znaczenia, na którą się zdecydujemy – każda z nich cechuje się standardową, przezroczystą barwą, a więc tutaj kluczowe powinny być osobiste preferencje, bo wybór w żaden sposób nie wpłynie na kolor serwowanych koktajli. Jeśli lubimy Absoluta, to wybierzmy Absoluta, jeśli Ostoyę, to Ostoyę i tak dalej. Każda z nich zawiera 40 procent alkoholu i nie posiada dodatkowych składników zmieniających oryginalny smak, a więc sprawdzi się dobrze zarówno w drinkach, jak i szotach.

Zupełnie inaczej mają się sprawy w przypadku likieru Blue Curaçao, który, jak już wspomnieliśmy, również bywa określany błędnie mianem niebieskiej wódki. Likier ten występuje w kilku odmianach, które różnią się od siebie zawartością alkoholu. Jego podstawowa wersja zawiera około 20-25 procent alkoholu, ale w ofercie wielu producentów znajduje się również wariant triple sec. Oznacza to likier potrójnie destylowany, który charakteryzuje się mocą podobną do wódki, wahającą się od nieco poniżej do nieco powyżej 40 procent.

Jakie drinki można zrobić z niebieską wódką?

Jeśli zależy nam na przygotowaniu drinków zabarwionych na niebiesko, to istnieje kilka sposobów na osiągnięcie tego celu. I nie musimy wcale kupować niebieskiej wódki, a skorzystać z tego samego patentu, z którego ochoczo korzystają producenci nie tylko alkoholu, a mianowicie zaopatrzyć się w niebieski barwnik spożywczy. Ten jest dostępny w postaci proszku, który kosztuje dosłownie kilka złotych. Niewielka ilość rozpuszczona w alkoholu lub innym ze składników drinka zabarwi go na pożądany kolor, dzięki czemu nasz koktajl natychmiast wyróżni się na stole.

Jeśli jednak nie interesuje nas droga na skróty i chcemy do naszych drinków użyć prawdziwej niebieskiej wódki (a raczej likieru Blue Curaçao), to otwiera się przed nami kilka możliwości. Wspomniany likier to jeden z podstawowych składników używanych przez barmanów na całym świecie, potrzebny do stworzenia chociażby Long Island.

Blue Lagoon – przepis na drinka

Blue lagoon, czyli błękitna laguna (nie mylić z popularnym filmem z Brooke Shields w roli głównej) to jeden z najbardziej popularnych drinków na świecie, do którego stworzenia wykorzystuje się wódkę oraz likier Blue Curaçao. Efekt końcowy przypomina barwą toń oceanu. Znajduje się on również na oficjalnej liście Międzynarodowego Stowarzyszenia Barmanów (The International Bartenders Association - IBA).

Aby przygotować Blue lagoon, będziemy potrzebować następujących składników:

 • wódka (dowolna czysta, zgodnie z osobistymi preferencjami) – 50 ml
 • likier Blue Curaçao – 40 ml
 • Sprite lub lemoniada
 • cytryna
 • lód w kostkach.

Sama procedura przygotowania jest prosta. Do wysokiej szklanki wrzucamy kilka kostek lodu, dodajemy wódkę oraz likier Blue Curaçao. Całość uzupełniamy Spritem lub lemoniadą i dekorujemy całość plasterkiem cytryny. Na zdrowie!

Niebieskie kamikaze – jak zrobić?

Równie popularnym drinkiem jak opisany wyżej Blue lagoon jest kamikaze. Drink ten zawdzięczamy Japończykom, którzy zaczęli go serwować w jednym z tokijskich barów jeszcze w latach czterdziestych, a jego nazwa wiąże się oczywiście ze specjalnymi formacjami wojskowymi okresu II wojny światowej, należącymi do armii (w tym do jednostek lotniczych) i marynarki japońskiej.

Historia drugiej wojny światowej to jednak temat na inny artykuł, dlatego my skupimy się na drinku. Pod względem potrzebnych do przygotowania składników jest on nieco podobny do Blue lagoon, ale sposób przygotowania, a przede wszystkim serwowania, to już zupełnie inna para kaloszy.

Do przyrządzenia niebieskiego kamikaze będziemy potrzebowali:

 • wódki (60 mililitrów)
 • likieru Blue Curaçao (60 mililitrów)
 • soku z cytryny (60 mililitrów).

Wszystkie składniki wlewamy do shakera i wrzucamy kilka kostek lodu, aby całość odpowiednio się schłodziła. Mieszamy, potrząsając energicznie, a następnie wlewamy drink do standardowych kieliszków. Z wymienionych ilości wódki, likieru i soku z cytryny powstanie trunek, który wystarczy na uzupełnienie kilku kieliszków. Smacznego!