Projektant rozpoczął karierę jeszcze w latach 50., a rzemiosła uczył się od swojego ojca. W 1968 roku założył markę sygnowaną swoim nazwiskiem. Sergio Rossi na przestrzeni lat współpracował z wieloma ikonami branży mody, m.in. Azzedine Alaïa i Giannim Versace. Buty jego projektu nosiły Rihanna, Gwyneth Paltrow, Selena Gomez, Ariana Grande. Sam cieszył się we Włoszech ogromnym uznaniem, o czym świadczy niedawna wystawa otworzona pod koniec 2019 w San Mauro Pascoli, gdzie zebrano najsłynniejsze archiwalne prace projektanta – wśród nich ikoniczny Opanca sandal.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sergio Rossi Official (@sergiorossi) Kwi 3, 2020 o 5:55 PDT

Kochał kobiety i potrafił uchwycić kobiecość w unikalny sposób. Obuwie jego projektu było doskonałym przedłużeniem kobiecych nóg. Nasza długa i wspaniała historia rozpoczęła się od jego niezwykłej wizji i zapamiętamy jego pomysły na zawsze” – napisał w oficjalnej nocie pożegnalnej Ricardo Sciutto, CEO Sergio Rossi Group.

Według doniesień medialnych, Rossi zmarł na chorobę COVID-19 wywołaną zakażeniem koronawirusem. Projektant mieszkał w rejonie Emiglia-Romana, części Włoch najbardziej dotkniętej epidemią. Przed jego śmiercią założona przez niego Sergio Rossi Group ofiarowała 100 tysięcy euro na działalność szpitala Sacco w Mediolanie.

Czytaj też: Nie żyje Vittorio Gregotti. Słynny, włoski architekt zmarł z powodu koronawirusa. Olimpijski Stadion w Barcelonie to dzieło Gregottiego