59-latek znany jest głównie z wyżej wspomnianego hitu z 1995. Piosenka ta była między innymi ścieżką dźwiękową do filmu "Młodzi Gniewni" z Michelle Pfeiffer. Utwór przyniosł raperowi nagrodę Grammy oraz sławę. Video z "Gangsta's Paradise" na samym YouTube ma obecnie ponad miliard wyświetleń. 

O śmierci gwiazdora poinformował jego agent, nie wdawał się jednak w okoliczności. Wiadome jest, że mężczyzna zmarł w domu przyjaciela, nie ujawniono jednak przyczyn zgonu i nie udzielono odpowiedzi na pytania dotyczące zdrowia Collio. 

Urodził się w Pensylwani w 1963 roku. Młody raper zaczynał jako strażak ochotnik, w wywiadach zawsze podkreślając, że bardzo odpowiadał mu ten zawód: "W treningu strażackim była dyscyplina, której potrzebowałem. Biegaliśmy każdego dnia. Nie piłem, nie paliłem i nie robiłem rzeczy, które zwykle robiłem"- powiedział w rozmowie z "Los Angeles Times" w 1994 r. Raper rozpoczął swoją karierę muzyczną pod koniec lat 80. W 1994 wydał debiutancki album "It Takes a Thief". 

Na początku lat 2000 wystąpił w programie "Big Brother" i współpracował nad programem kulinarnym. Jednak w ostatnich latach stronił od życia publicznego i wycofał się ze świata show biznesu.