2020 był dla branży gier komputerowych rokiem wyjątkowym. Jednym z powodów był oczywiście debiut przedstawicieli nowej generacji konsol w postaci PlayStation 5 i Xboxów Series S i X, ale to nie jedyna warta odnotowania rzecz. Miniony rok był pierwszym w historii, w którym więcej gier sprzedało się w dystrybucji cyfrowej, niż w wersjach fizycznych. Oczywiście sporą rolę w tym procesie odegrała pandemia, ale nabyte w jej czasie przyzwyczajenia zapewne się utrzymają. Lista najchętniej pobieranych gier z PlayStation Store nie jest zatem listą oddającą pełne spektrum informacji, ale pozwala na wyciągnięcie kilku wniosków.

Sony podzieliło się dwoma listami – dla regionu Stany Zjednoczone/Kanada oraz Europy. Te w wielu miejscach się pokrywają, ale pokazują również odmienności w gustach graczy z obu stron Oceanu Atlantyckiego. W przypadku PlayStation 5 listy wyglądają dość podobnie, co jest wynikiem relatywnie niewielkiej biblioteki tytułów dla tej platformy – w obu regionach na pierwszych trzech miejscach znalazły się „Call Of Duty: Black Ops Cold War”, „Spider-Man: Miles Morales” i „Assassin's Creed: Valhalla”.

Sytuacja na PlayStation 4, czyli nadal najpopularniejszej konsoli na świecie (ponad 100 milionów sprzedanych egzemplarzy) prezentuje się zgoła inaczej. Tu na listach na czoło wysuwają się różnice regionalne – piłka nożna jest nieporównywalnie bardziej popularna w Europie niż Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, więc pierwsze dwa miejsca zajęte przez kolejne odsłony „FIFY” nie dziwią. Zaskakiwać może ciągła, nieprzerwana popularność „Grand Theft Auto V” – gry, która przecież zadebiutowała jeszcze na PlayStation 3 w 2013 roku! W Europie nadal nie brakuje tych, którzy chcieliby poznać historię Geralta i Ciri w „Wiedźminie 3”, natomiast Amerykanom ewidentnie przypadła do gustu jedna z najlepszych gier 2020 roku, czyli „Ghost Of Tsushima”, która u nas niestety nie załapała się do pierwszej dziesiątki.

Najchętniej pobierane gry z PlayStation Store w 2020 roku (PS4, Europa):

 1. FIFA 21
 2. FIFA 20
 3. Grand Theft Auto V
 4. Call of Duty: Modern Warfare
 5. Call of Duty: Black Ops Cold War
 6. Minecraft
 7. NBA 2K20
 8. The Last of Us Part II
 9. The Witcher 3: Wild Hunt
 10. Red Dead Redemption 2

Najchętniej pobierane gry z PlayStation Store w 2020 roku (PS4, Stany Zjednoczone/Kanada):

 1. Call of Duty: Black Ops Cold War
 2. Grand Theft Auto V
 3. Call of Duty: Modern Warfare
 4. Minecraft
 5. Ghost of Tsushima
 6. The Last of Us Part II
 7. NBA 2K21
 8. NBA 2K20
 9. Final Fantasy VII Remake
 10. Madden NFL 21

Listy dla PlayStation 5 oraz PlayStation VR można zobaczyć tutaj.