Widzowie Netfliksa uwielbiają głośne międzynarodowe produkcje, ale i lokalne tytuły. Dlatego platforma streamingowa postanowiła zainwestować w polskie filmy oraz seriale. "Nasze tegoroczne premiery serialowe to opowieści osadzone w polskich realiach, w których często swoim głosem mówią współcześni młodzi dorośli. Ich wyzwania dotyczą bliskich nam wszystkim rozterek i emocji, które mogą poruszać zarówno młodszą, jak i nieco starszą widownię" – ujawniła Anna Nagler, dyrektor ds. lokalnych seriali oryginalnych CEE  w Netflix. Co w takim razie nas czeka? W 2023 roku na Netflix trafi długo wyczekiwana "Królowa Charlotta: Opowieść ze świata Bridgertonów", "Berlin" czy "Tyler Rake 2", ale pojawi się też wiele polskich premier. Poznajcie te najważniejsze.

Netflix polskie nowości 2023: "Absolutni debiutanci"

"Lato, polskie morze. Dziewiętnastoletnia Lena i jej najlepszy przyjaciel Niko kręcą odważny film o miłości, by dostać się do szkoły filmowej. Gdy na horyzoncie pojawi się nieznajomy z obozu sportowego, bohaterowie przeżyją zachwyt, pożądanie i całkowitą wolność. To ostatnie takie wakacje."

Serial autorstwa Kamili Tarabury oraz Niny Lewandowskiej. 

Reżyseria: Kamila Tarabura, Katarzyna Warzecha

Scenariusz: Nina Lewandowska, Kamila Tarabura, Jędrzej Napiecek

Obsada: Martyna Byczkowska, Bartłomieja Deklewa, Jan Sałasiński

Netflix polskie nowości 2023: "Infamia"

"Po latach życia w Wielkiej Brytanii, nastoletnia Romka i jej rodzina przeprowadzają się do rodzimej Polski. Po powrocie, dziewczyna próbuje odnaleźć siebie, balansując między współczesnym światem nastolatków a tradycyjnymi romskimi zasadami".

Serial na podstawie pomysłu Anny Maliszewskiej.

Reżyseria : Anna Maliszewska, Kuba Czekaj

Scenariusz: Dana Łukasińska, Anna Maliszewska, Julita Olszewska

Obsada: Zofia Jastrzębska, Sebastian Łach, Magdalena Czerwińska, Kamil Piotrowski

Netflix polskie nowości 2023: "Informacja zwrotna"

Adaptacja książki Jakuba Żulczyka “Informacja zwrotna”. "Uzależniony od alkoholu były muzyk rockowy wyrusza w szaloną podróż w najciemniejsze zakamarki Warszawy i ludzkiej psychiki, aby odnaleźć swojego zaginionego syna."

Reżyseria: Leszek Dawid 

Scenariusz: Kacper Wysocki 

Obsada: Arkadiusz Jakubik i Jakub Sierenberg  

Netflix polskie nowości 2023: "Dzień matki"

"Nina, żyjąca w ukryciu była agentka NATO do zadań specjalnych, musi wykorzystać wszystkie swoje śmiercionośne umiejętności, aby uratować syna porwanego przez bezwzględnych gangsterów. Odnalezienie Maksa to dla niej podwójna szansa. Szansa na ponowne poczucie adrenaliny oraz możliwość powrotu do życia syna, którego musiała przed laty porzucić. Dzień Matki to przewrotny film akcji, w którym główna bohaterka pokonuje demony przeszłości najczęściej przy pomocy własnych pięści. To brutalna i emocjonalna historia o najsilniejszym rodzaju uczucia - miłości matki do dziecka."

Reżyseria: Mateusz Rakowicz

Scenariusz: Łukasz M. Maciejewski, Mateusz Rakowicz

Obsada: Agnieszka Grochowska

Netflix polskie nowości 2023: "Fanfik"

"Tosia to młoda osoba mierząca się z rolą, jaką narzuca jej otoczenie. Przez rówieśników uważana jest za outsidera. Z czasem odkrywa swoją tożsamość i zaczyna rozumieć, że jest chłopcem, Tośkiem. Fanfik to historia o dojrzewaniu, poznawaniu samego siebie i oswajaniu świata."

Film powstał na podstawie bestsellerowej książki Natalii Osińskiej o tym samym tytule.

Reżyseria: Marta Karwowska

Scenariusz: Marta Karwowska, Grzegorz Jaroszuk 

Obsada: Alin Szewczyk, Jan Cięciara, Dobromir Dymecki

Netflix polskie nowości 2023: "Fenomen"

"Nastoletnia Ala dorasta na prowincji. Pewnego dnia przez przypadek odkrywa, że potrafi władać grawitacją, a jej życie wywraca się do góry nogami. Nagle jest ścigana przez wojsko i zmuszona do ucieczki z domu. Dowiaduje się jednak, że jej zaginiona przed laty starsza siostra Lena żyje i postanawia ją odnaleźć, wierząc że w rodzinnej przeszłości znajduje się klucz do rozwiązania zagadki jej niezwykłej mocy. Spotkanie sióstr będzie początkiem wielkiej przygody, ale szybko okazuje się, że obie dziewczyny stanowią potencjalne narzędzie do stworzenia legendarnej i potężnej broni…"

Reżyseria: Maciej Barczewski

Scenariusz: Maciej Barczewski, Krzysztof Gureczny

Obsada: Katarzyna Gałązka, Karolina Bruchnicka

Netflix polskie nowości 2023: "Freestyle"

"Diego, uliczny raper po odwyku zrywa z dilerką i koncentruje na muzyce. Razem z przyjacielem Mąką pracują nad nową płytą odrzucając krążące wokół pokusy łatwego hajsu. Niestety Mąka kradnie ze studia nagraniowego mikrofon i na chłopaków spada dług. Na drodze Diego pojawia się gangster ze Słowacji, który proponuje mu złoty i szybki biznes. Diego podejmuje wyzwanie; interes załatwi sprawę długu i raz na zawsze pozwoli mu odciąć się od przeszłości. Czy Diego wyjdzie z tego cało? Niełatwo pływać w bagnie - czarne chmury zbierają się na niebie, a pętla na szyi zaciska."

Reżyseria: Maciek Bochniak

Scenariusz: Maciek Bochniak, Sławomir Shuty

Obsada: Maciej Musiałowski

Netflix polskie nowości 2023: "Gorzko, gorzko!"

"Nieustępliwy podrywacz przekonany, że może zdobyć serce każdej kobiety, bierze na cel nieznajomą, która wkrótce ma wyjść za syna ambitnego polityka."

Reżyseria: Tomasz Konecki 

Scenariusz: Andrzej Gołda

Obsada: Mateusz Kościukiewicz, Rafał Zawierucha, Zofia Domalik, Agnieszka Więdłocha, Edyta Olszówka, Marcin Perchuć, Cezary Pazura

Netflix polskie nowości 2023: "Miłość do kwadratu bez granic"

"Enzo oświadcza się Monice. Zanim jednak powiedzą sobie “tak”,  on musi zmierzyć się ze swoją przeszłością, a ona z problemami związanymi z objęciem nowego stanowiska w szkole. Czy ich miłość zdoła pokonać kolejne przeszkody?"

Reżyseria: Filip Zylber

Scenariusz: Wiktor Piątkowski, Natalia Matuszek

Obsada: Adrianna Chlebicka, Mateusz Banasiuk 

Netflix polskie nowości 2023: "Pan samochodzik i templariusze"

"Znany historyk sztuki, łowca skarbów oraz właściciel niezwykłego samochodu wpada na trop skarbu templariuszy, który jest kluczem do wielkiej mocy, mogącej zachwiać równowagą dobra i zła na świecie. Wspierany przez zaprzyjaźnionych harcerzy, Pan Samochodzik rozpoczyna wielki wyścig z czasem i wrogą organizacją, którego stawką jest dziedzictwo rycerskich zakonów."

Reżyseria: Antoni Nykowski 
Scenariusz: Bartosz Sztybor
Obsada: Mateusz Janicki, Piotr Sega, Kalina Kowalczuk, Olgierd Blecharz

Netflix polskie nowości 2023: "Operacja Soulcatcher"

"'Kieł' kiedyś pracował dla polskich służb zwalczających terroryzm, a obecnie to najemnik działający na zlecenie  prywatnej firmy wojskowej. Wraz ze swoim bratem Piotrem przyjmuje lukratywną misję w kraju, w którym rządzi lokalny watażka. Choć zadanie na pozór jest proste, to okazuje się, że muszą się zmierzyć z niebezpieczną eksperymentalną bronią."

Reżyseria: Daniel Markowicz
Scenariusz: Dawid Kowalewicz
Obsada: Piotr Witkowski, Jacek Koman, Mariusz Bonaszewski, Jacek Poniedziałek
Aleksandra Adamska, Sebastian Stankiewicz, Michalina Olszańska,

Netflix polskie nowości 2023: "Znachor"

"Szanowany chirurg profesor Rafał Wilczur traci rodzinę i pamięć. Wiele lat później, zapomniany i biedny, spotyka swoją córkę." 

Na podstawie kultowej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza pt. “Znachor”.

Reżyseria: Michał Gazda

Scenariusz: Marcin Baczyński i Mariusz Kuczewski

Obsada: Leszek Lichota, Maria Kowalska, Ignacy Liss, Anna Szymańczyk oraz Mirosław Haniszewski, Mikołaj Grabowski, Izabela Kuna, Paweł Tomaszewski, Małgorzata Mikołajczak i Łukasz Szczepanowski