Sceny palenia w Netflix: znikną na zawsze?

Platforma chce uszczuplić pokazywanie scen z paleniem papierosów w swoich filmach i serialach. Dlaczego? To efekt raportu The Truth Initiative - jednej z organizacji antytytoniowych, która przeanalizowała popularne produkcje i wyciągnęła wnioski o ich szkodliwym wpływie na młodzież. Opinia ta została wsparta badaniami naukowymi, które mówią, że młodzi ludzie często dosłownie inspirują się filmowymi bohaterami i jeśli oni palą - ci o wiele chętniej sięgają po papierosa (dzieje się to nawet dwa razy częściej). Netflix szybko zareagował na tę informację i postanowił zacząć działać.

Zdecydowanie wspieramy ekspresję artystyczną. Zdajemy sobie również sprawę z tego, że palenie jest szkodliwe, a gdy przedstawiamy je na ekranie pozytywnie, może to negatywnie wpłynąć na młodych ludzi - napisali w oświadczeniu przedstawiciele Netflix.

Najpopularniejsze seriale Netflix. Co najchętniej oglądamy? >>

"13 powodów" na Netflix: będzie 4. sezon serialu! >>

Papierosy bardzo często pojawiają się w "Stranger Things" (na myśl przychodzi od razu postać szeryfa Hoppera). Jakie rozwiązanie proponuje Netflix? W obecnych produkcjach mają pojawić się specjalne oznaczenia, z kolei w nowych zajdą istotne zmiany. W filmach i serialach dla niepełnoletnich nie zobaczymy już żadnych scen palenia papierosów, a w tych dedykowanych starszym - bohaterowie maja znacznie ograniczać palenie. Są jednak dwa wyjątki: przyczyny historyczne, co oznacza, że jeśli postać znana jest m.in. z nałogu, mogą pojawić się takie epizody oraz gdy papieros definiuje bohatera tak bardzo, że całkowite jego wycięcie zepsuje wizję artystyczną.

Netflix usuwa jedną ze scen w serialu "13 powodów"! O którą chodzi? >>

Ten serial pobił rekord oglądalności na Netflix! Chodzi o produkcję, która miała premierę na początku lipca >>

Serialowi bohaterowie rzucają palenie

"W przyszłości wszystkie nowe przedsięwzięcia, w których pojawiają się oznaczenia TV-14 w przypadku seriali lub PG-13 lub niżej w przypadku filmów, będą wolne od palenia papierosów i e-papierosów. Wyjątkami są przypadki, w których palenie ma uzasadnienie historyczne lub odnosi się do istotnych faktów" dodają.

Pod ostrzałem znalazły się takie seriale, jak wspomniane już wcześniej "Stranger Things", ale też "House of Cards", "The Walking Dead", "Orange is the New Black" i "American Horror Story". My dodalibyśmy do nich jeszcze obowiązkowo "Mad Mena".