„Nędznicy” to debiutancki film Francuza Ladja Ly, który od swojej premiery na festiwalu w Cannes zachwyca krytyków i widzów na całym świecie. „Nędznicy” uznawani są za jeden z najlepszych europejskich filmów minionego roku a także prawdziwe odkrycie reżyserskie. To także obraz nominowany do Złotego Globu, zwycięzca Nagrody Jury w Cannes i laureat Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Odkrycie Roku, zdobywca największej liczby nominacji (aż siedmiu) do Lumières Awards, laureat dziesiątek nagród na festiwalach na całym świecie i wielki hit francuskich kin (ponad milion widzów w zaledwie dwa tygodnie!). W rywalizacji o tegorocznego Oscara francuscy „Nędznicy” powalczą z kandydatami z Polski („Boże Ciało”), Korei Południowej (faworyt wyścigu, „Parasite”), Hiszpanii („Ból i blask”) oraz Macedonii ("Kraina miodu"). Za oscarową kampanię filmu odpowiada Amazon Studios, znany z udanych promocji takich obrazów jak „Zimna wojna” i „Manchester by the Sea”. 

Nominowani do Oscara „Nędznicy” to historia oparta na doświadczeniach reżysera Ladja Ly, który wychował się i wciąż mieszka w Montfermeil, na przedmieściach Paryża, gdzie nie zapuszczają się ani turyści, ani sami Paryżanie. „Nędznicy” to przede wszystkim poruszająca, pełna emocji i trzymająca w napięciu historia rozgrywająca się na paryskim przedmieściu, gdzie ponad 150 lat temu Wiktor Hugo osadził akcję powieści „Nędznicy”. O czym opowiada wersja „Les Misérables” A.D. 2019?

„Nędznicy” - fabuła

Stéphane, młody policjant, zostaje przeniesiony do lokalnej brygady antykryminalnej i szybko odkrywa, że dzielnica, w której ma pracować, buzuje od konfliktów i napięć pomiędzy mieszkańcami, władzą i policją. Kiedy niewinny psikus dzieciaków z osiedla, polegający na kradzieży małego lwiątka z lokalnego zoo, wywołuje lawinę wydarzeń i policja musi interweniować, sytuacja wymyka się spod kontroli. Stéphane musi wybrać, po czyjej stronie stanąć: czy postąpić w zgodzie ze swoim sumieniem, czy wykazać solidarność wobec kolegów z drużyny.

Film na tyle mocno zachwycił światowych krytyków, że ci okrzyknęli obraz „prawdziwym dziełem” (Rolling Stone), „produkcją zapierająca dech do ostatniej minuty” (Variety) i „iście wybuchowym debiutem” (The Hollywood Reporter).  Czy film przypadł na tyle do gustu Amerykańskiej Akademii Filmowej, żeby okrzyknąć go Najlepszym Filmem Międzynarodowym ubiegłego roku i pokonać faworyta w tej kategorii, czyli połudiowo-koreański obraz "Parasite"? O tym przekonamy się już dziś w nocy. Tymczasem zobaczcie oficjalny trailer filmu:

„Nędznicy” trafią do polskich kin 28 lutego, a już teraz można zobaczyć go na pokazach przedpremierowych. Dystrybutorem filmu jest M2 Films.

Oscary 2020 - gdzie oglądać?

Oscary 2020 obejrzymy na żywo tylko w CANAL+. W nocy z 9 na 10 lutego 2020 stacja będzie transmitować zarówno wydarzenia z czerwonego dywanu, jak i ceremonię wręczenia statuetek. W tym roku szanse na Oscara ma polski film  „Boże Ciało", produkcja Aurum Film w koprodukcji z Canal+.