Alergia na orzechy to popularne zjawisko.  Z uczuleniem często borykają się małe dzieci, a dla niektórych dorosłych ten problem niesie ze sobą ogromne ryzyko. Nietolerancje pokarmowe w ciągu ostatnich lat stały się powszechniejsze, dzięki czemu na etykiecie każdego produktu spożywczego mamy szczegółowo wymieniony skład. Należysz do grupy nieszczęśliwców, która może obejść się smakiem patrząc na masło orzechowe? Nie martw się, naukowcy z Murdoch Children Research Institute w Australii opracowują skuteczne antidotum na tą popularną alergię (przeczytaj oficjalny raport >>)!

Rozwiązaniem może być probiotykLactabacillus rhamnosus połączony z białkiem orzechowym. Taką kombinację serwowano 28 uczulonym dzieciom przez 2-3 tygodnie czasu. Z czasem lekarze zaczęli zwiększać ilość białka w ich codziennym jadłospisie, podczas gdy dawka probiotyku pozostała taka sama. Końcowy wynik kuracji wskazał, że 80% z przebadanych dzieci mogło na stałe włączyć orzechy do swojego codziennego menu. 

"Terapia opierająca się na probiotykach i immunologii oralnej okazała sie być nie tylko bezpieczna, ale i skuteczna w leczeniu alergii na orzechy - mówi lekarz prowadzący, profesor Mimi Tang. Jednak w tej chwili takie leczenie można podjąć tylko i wyłącznie pod okiem specjalistów. Jesteśmy zadowoleni z wynikow, bo aż 7 na 9 dzieci przyjmujących nasz lek z sukcesem wyleczyło się z alergii". 

Naukowcy są zgodni, że leczenie alergii pokarmowych najskuteczniej przebiega u najmłodszych pacjentów. Najlepiej rozpocząć je już w okresie niemowlęcym, by zmniejszyć czynnik występowania alergii w dorosłym życiu.