Większość bakterii i wirusów żyje na dłoniach od 5 do 10 minut. Są w stanie przetrwać 8 godzin w temperaturze 20 stopni Celsjusza, a na powierzchniach płaskich typu blat, oraz powierzchniach metalowych i plastikowych, utrzymują się nawet do 24 godzin. Długo, prawda? Dobrym sposobem na ich zwalczenie, bez szwanku dla środowiska i własnej skóry, jest stosowanie naturalnych kosmetyków antybakteryjnych. Gdzie ich szukać? Zobacz nasz przegląd.

Naturalne mydła antybakteryjne do rąk i ciała

Podstawą w ochronie przed drobnoustrojami jest oczywiście dokładne mycie rąk. Rób to minimum przez 20 sekund (pod nosem możesz dwa razy zaśpiewać „Happy Birthday” jak doradza WHO – właśnie tyle czasu powinnaś wykonywać tą czynność). Nie zapomnij o trudno dostępnych miejscach, takich jak przestrzenie między palcami i zagłębienia przy paznokciach. Te naturalne mydła sprawdzą się najlepiej:

Naturalne antybakteryjne mydło do rąk Yope Ananas i Kokos

Superdelikatne, bo stworzone z myślą o dzieciach. Możesz go używać tak często, jak potrzebujesz, ponieważ mydło antybakteryjne Yope nie zawiera silnie działających detergentów i agresywnych substancji bakteriobójczych. Zamiast nich zostały zastosowane najdelikatniejsze naturalne substancje myjące, kojący ekstrakt z ananasa i wyciąg z kokosa, który dogłębnie odżywia skórę. Łagodny składnik antybakteryjny dba o właściwy mikrobiom skóry, czyli usuwa złe bakterie i dba o te, które wzmacniają jej naturalną odporność. Do kupienia na yope.me.

Mydło Aleppo z olejem laurowym

Mydło Aleppo zyskało światową sławę głównie ze względu na swoje właściwości lecznicze. W sieci można natknąć się na wiele wpisów, których autorzy przekonują, że dzięki niemu pokonali np. trądzik. Coś w tym jest, bo większość mydeł Aleppo charakteryzuje się dodatkiem oleju laurowego – naturalnej substancji antybakteryjnej. Im wyższe jej stężenie, tym kosmetyk ma silniejsze właściwości odkażające. Celuj w to z 40- lub 55-procentową zawartością oleju laurowego.

Szare mydło

Ten tradycyjny, polski kosmetyk wytwarzany od ponad 100 lat (pierwsza fabryka szarego mydła powstała w 1918 roku) usuwa drobnoustroje tak samo skutecznie jak droższe mydła antybakteryjne z triklosanem. Potwierdził to eksperyment na dwóch grupach ochotników, z których jedni myli ręce mydłem antybakteryjnym, a drudzy mydłem szarym. Ostatecznie nie wykazano żadnych różnic w sile zwalczania 20 szczepów bakterii. Warto jednak wiedzieć, że prawdziwe szare mydło jest potasowe, a więc zawiera składnik o nazwie potassium X (np. potassium palmate), podczas gdy większość mydeł na rynku nazywanych zwyczajowo szarymi to tak naprawdę mydła sodowe. Dopóki jednak nie zawierają sztucznych zapachów czy barwników, są tak samo delikatne i hipoalergiczne.

Naturalne kosmetyki antybakteryjne do twarzy

Zawierają substancje antyseptyczne, ściągające i przeciwzapalne pochodzące z natury. Tworzą na skórze film ochronny, który hamuje rozwój bakterii – na przykład P. Acnes odpowiedzialnych za trądzik. Przywracają cerze balans i zapobiegają nagłemu wysypowi niedoskonałości. Wybrałyśmy kilka o świetnym składzie.

Żel antybakteryjny do twarzy Grown Alchemist Blemish Treatment Gel

Ten lekki żel matujący do cery tłustej i problematycznej zawiera ekstrakt z wierzby białej (Salix Alba), który stanowi silny, naturalny środek antyseptyczny. Kosmetyk niweluje wszelkie wypryski, przebarwienia i zwęża pory. Dodatkowo koi podrażnienia.

Krem do twarzy Ambasz Invisible Special Care

Krem idealny do cery trądzikowej, który pomoże jej odzyskać zdrowie. Zmniejsza produkcję sebum i zapobiega niedoskonałościom bez przesuszania skóry. Jego skład jest w 95% organiczny, a znaleźć w nim można m.in. antybakteryjny olejek z drzewa herbacianego, kojący olej petitgrain z liści i gałązek włoskiego drzewa pomarańczy, bogaty w fenole olejek tymiankowy przyspieszający gojenie, a także olej neem łagodzący swędzenie i łuszczenie się skóry.

Tonik antybakteryjny Eveline Botanic Expert

Antybakteryjny tonik przeznaczony do codziennej pielęgnacji cery mieszanej, tłustej, skłonnej do niedoskonałości, błyszczenia i wyprysków. Zawiera duże stężenie antybakteryjnego olejku z drzewa herbacianego (już na 4. miejscu w składzie), ekstrakt z ryżu, który koi i wyrównuje koloryt twarzy, oraz naturalny olej z pestek dyni, dzięki któremu kosmetyk nie wysusza skóry.

Naturalne olejki antybakteryjne

Tak naprawdę każdy kosmetyk możesz wzbogacić o naturalne substancje antybakteryjne – wystarczy, że dodasz do niego parę kropel olejku eterycznego o właściwościach antyseptycznych. Są to: olejek herbaciany, lawendowy, szałwiowy, eukaliptusowy, goździkowy, rozmarynowy, cynamonowy. Zawierają substancje takie jak kamfora, kamfen, tymol, eugenol, dzięki czemu wykazują właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Na dodatek roztaczają piękny, balsamiczny zapach, który relaksuje i wycisza.