Modne torebki [trendy 2020]

Za nami najważniejsze światowe Tygodnie Mody - obejrzeliśmy setki pokazów, zintepretowaliśmy to, co projektanci mieli na myśli, przyjrzeliśmy się z bliska materiałom, rodzajom szycia i zastosowanym technologiom. Po dogłębnych analizach prezentowanych na wybiegach Kopenhagi, Nowego Jorku, Londynu, Mediolanu i Paryża sylwetek przyszedł czas na sfokusowanie się na dodatkach, konkretnie tych, które z sezonu na sezon budzą coraz więcej emocji: torebkach. 

5 najpiękniejszych sukienek z tygodni mody AW 20/21, na punkcie których oszalejecie jeszcze zanim nadejdzie wiosna>>

Dyrektorzy kreatywni światowych domów mody wiedzą, że zaprojektowanie "modnej torebki" to nie wszystko. Dziś nie tylko powinna ona nawiązywać do obecnych trendów (a najlepiej je wyprzedzać w przedbiegach i kreować), ale przede wszystkim być takim modelem, który estetycznie i technicznie będzie potrafił przetrwać próbę czasu. Jeśli dorzucimy do tego wygląd, który wkupi się w łaski instagramowych wyroczni - mamy sukces murowany. Na powodzenie trzeba będzie jednak poczekać jeszcze przynajmniej do pierwszych chłodnych dni września i października, ale już teraz - na świeżo po Fashion Weekach - typujemy torebki, które mają sporą szansę stać się prawdziwym hitem kolejnego sezonu i przez które nie możemy doczekać się jesieni. Poznajcie je już teraz, zanim będą wyskakiwać z lodówki. 

Modne torebki 2020: Bottega Veneta 

Daniel Lee podczas ostatniego pokazu Bottega Veneta lansował przede wszystkim dwa modele torebek: puchate do ręki, z których wręcz sypały się kaskady frędzli oraz te zdobione wzorem intrecciato, który pamięta jeszcze lata 60. To, że drobne sploty i frędzle będą dominować rynek dodatków jest bardziej niż pewnie - w końcu dyrektor kreatywny włoskiej marki jest prawdziwym kreatorem trendów i modowych obsesji.

Modne torebki 2020: Fendi

Uplecione z grubej włóczki, a najchętniej zrobione na szydełku. Ten rok będzie należał do robótek ręcznych i rzemieślniczej pracy, o czym zdążyliśmy się już przekonać oglądając wiosenno-letnie wybiegi. Trend ten nie skończy się wraz ze schyłkiem sezonu, a za sprawą takich domów mody, jak Fendi, śmiało wtargnie do kategorii dodatków. 

Stylowe torebki, które pasują do wszystkiego i nigdy nie wyjdą z mody>>

Modne torebki 2020: Loewe

Przeskalowane i wręcz biżuteryjne detale ściągaczy, które sprawiają, że nawet prosty worek przestaje być banalny (a do tego zachęcają do gry w skojarzenia - nam przykładowo przypominają wazony prosto z ceramicznych pracowni artystycznych). Co prawda lekko nie będzie, ale kto powiedział, że musi być? Efekt jest zdecydowanie piorunujący, a pomysł Loewe ma szansę oficjalnie wejść na salony. 

Modne torebki 2020: Valentino

Faktury nie wychodzą z gry. Tym razem jednak zapominamy o wzorach skóry węża czy krokodyla, na rzecz tych bardziej wyrafinowanych. Przykład? Pierpaolo Piccioli stworzył dla Valentino torebki, które są pełne misternych pikowań, przypominają płatki kwiatów albo kokardy. 

Modne torebki 2020: Hermès

Płaskie torebki, które nie pomieszczą więcej niż kartka papieru? Po microbags i torbach XXL już nic nas nie zdziwi. 

Modne torebki 2020: Celine

Vintage jest w cenie (oczywiście najlepiej ten prawdziwy i zgodny z pierwotnym znaczeniem tego słowa) - rzeczy z drugiej ręki tak bardzo zdominowała modę, że poszczególni projektanci regularnie już odnoszą się do ich estetyki. Tym razem Hedi Slimane, rozkochany w latach 70., pokazał na wybiegu Celine torebki, które wyglądają jak używane: skóra, na której widać ząb czasu, kroje w starym stylu i wzory nawiązujące do dawnych dekad. 

Modne torebki 2020: Prada

Cokolwiek, byleby z metką Prada. Włoski dom mody znów jest na świeczniku: tym razem za sprawą głośnego duetu Miuccia Prada x Raf Simons, który od wiosny będzie kierował dalszymi losami marki oraz wielkiego powrotu Nylon Bag, która po dwudziestu latach znów jest uwielbiana. Wszystko wskazuje więc na to, że Prada wróci do dawnej chwały i stanie w walce o podium nowej it brand w świecie mody. 

Modne torebki 2020: JW Anderson

Łańcuch ewoluuje. Już nie jako modna biżuteria zaplatana wokół nadgarstków czy noszona zamiast naszyjnika. Tym razem złote i srebrne ogniwa zdobią torebki - i o ile kilka miesięcy temu pisaliśmy o tym, że wracają torebki na łańcuszku, o tyle teraz ten biżuteryjny element będzie po prostu aplikacją. Najlepiej przeskalowaną do granic możliwości (i możliwości uniesienia tego dodatki w ręce).

Modne torebki 2020: Versace

Po co nam jedna torebka, jeśli możemy nosić jednocześnie dwie albo nawet trzy? Donatella Versace w nowym sezonie będzie namawiać nas do modowego hedonizmu i kupowania kilku różnych rozmiarów tego dodatku, ale umówmy się: noszenie kilku torebek razem może być bardzo praktyczne (w końcu nic się w nich nie pogubi), ale powinno mieć miejsce tylko wtedy, kiedy są to torebki, które już w swojej szafie posiadamy. 

Modne torebki 2020: Dior

Kiedy byłyśmy przekonane, że logomania skończyła się na dobre, Maria Grazia Chiuri zrobiła z torebek Dior obrandowane transparenty. Czy znów czeka nas zbiorowa obsesja na temat przechwalania się, z jaką marką się utożsamiamy? Niewykluczone, więc zastanówcie się już dziś, do jakiego domu mody rzeczywiście Wam najbliżej. 

Więcej modnych torebek z pokazów mody jesień-zima 2020/2021 znajdziecie w naszej galerii.