Najlepsze wystawy na lato 2014: Łódź

"Elegancja-Francja. Z historii haute couture." 17 maja - 31 sierpnia 2014, fot. muzeumwlokiennictwa.pl

W Muzeum Włókiennictwa trwa wystawa "Elegancja-Francja. Z historii haute couture". Na ekspozycji zostały zaprezentowane 44 stroje, w tym projekty takich twórców jak: Jacques Doucet, Lucien Lelong, Maggy Rouff, Jean Dessès, Emanuel Ungaro, Jean Paul Gaultier, Paco Rabanne, Alaïa czy John Galliano. Chronologicznie ułożone eksponaty przeprowadzą zwiedzających od przełomu XIX i XX, kiedy czołową rolę rolę odgrywały trzy domy mody – Worth, Doucet oraz Paquin, aż do momentu pojawienia się Johna Galliano w domu mody Dior.

Wystawę "Elegancja-Francja. Z historii haute couture" w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi można oglądać do 31 sierpnia.

Ceny biletów: normalny 10 zł, ze zniżką 6 zł

Najlepsze wystawy na lato 2014: Kraków

"Mechaniczna pomarańcza" (GB/USA, 1970-71). Alex DeLarge (Malcolm McDowell). © Warner Bros. Entertainment Inc., fot. muzeum.krakow.pl

Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało wyjątkową ekspozycję, która jest nie lada gratką dla fanów Stanleya Kubricka – ikony kina i mistrza ukrytych znaczeń.

Wystawę tworzy niemal 1000 eksponatów, są to m.in. fragmenty scenografii z wybranych filmów, kostiumy, rekwizyty oraz oryginalne scenariusze, a także książki stanowiące kanwę scenariuszy z notatkami reżysera. Nie zabraknie autorskich zdjęć z planu zdjęciowego, dokumentów, listów, plakatów, nagród, jak również urządzeń technicznych i sprzętu wykorzystywanego podczas realizacji zdjęć i prac montażowych. Obiekty będą uzupełnione o materiały audiowizualne.

Ekspozycja została zaaranżowana w taki sposób, aby dać widzom możliwość wybrania własnej ścieżki zwiedzania i poznawania twórczości Kubrica. W związku z tym zostały przygotowane cztery podstawowe “trasy” porządkujące i spajające twórczość reżysera. Należą do nich: szlak chronologiczny, ścieżka wojny (węzłowy temat niemal wszystkich fabuł reżysera), ścieżka technologii, która ukazuje kluczową dla Kubricka dwubiegunowość człowiek-technika, a także ścieżka szaleństw, ukazująca stały motyw większości jego filmów. Ponadto na wystawie zostaną zaprezentowane także trzy projekty Stanleya Kubricka, które nigdy nie zostały do końca zrealizowane: "Napoleon", "Aryan Papers" oraz "A.I Artificial Inteligence", który po jego śmierci wyreżyserował Steven Spielberg.

Wystawę “Stanely Kubrick” będzie można zobaczyć do 14 września 2014 w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Ceny biletów: normalny: 25 zł, ze zniżką: 18 zł, grupowy normalny: 16 zł, grupowy ze zniżką: 12 zł

Najlepsze wystawy na lato 2014: Wrocław

"Picasso, Dali, Goya. Tauromachia - walka byków" w Muzeum Architektury we Wrocławiu, fot. galeriamiejska.pl

Prace takich mistrzów, jak: Pablo Picasso, Salvador Dali i Francisco Goya będzie można zobaczyć we Wrocławiu, dzięki wystawie zorganizowanej przez Galerię Miejską w Muzeum Architektury. Motywem przewodnim ekspozycji jest postać byka, jako zwierzęcia będącego symbolem siły i odwagi. Nierozerwalnie powiązana jest z nim także tauromachia. Walki byków i związana z nimi corrida stanowią barwny, lecz kontrowersyjny element kultury Hiszpanii. Wrocławska wystawa jest wędrówką po historii tego zjawiska, uwzględnia fakty oraz jego mitologię.

Tematyka tauromachii najsilniej objawiła się w pracach graficznych twórców, i to na tę część dorobku artystycznego położyli nacisk kuratorzy wystawy. Jednak na ekspozycji nie zabraknie również prac ceramicznych i rzeźbiarskich. Zbiory pozyskano z wielu znakomitych kolekcji, w tym przede wszystkim z Fundación Picasso Museo Casa Natal z Malagi oraz prywatnych zbiorów przyjaciółki Picassa, Lucii Bosé.

Wystawę otwiera cykl rycin projektu Francisca Goi zatytułowany Tauromachia. Następnie pokazane będą prace Pabla Picassa, w tym m. in: cykl jedenastu litografii pt. „Byki” (stworzone na przełomie 1945 i 1946 roku, na których Picasso stopniowo kubizuje i syntetyzuje ciało zwierzęcia), seria akwatint pt. Tauromaquia (wydana w słynnym paryskim atelier Rogera Lacourière w 1959 roku), a także ilustracje inspirowane treścią dzieł literackich, z których pokazywane będą dwa cykle: Carmen z 1949 roku oraz Le Cocu magnifique z roku 1968. Ich dopełnieniem będą wybrane ryciny ze słynnej Suity Vollarda. Na wystawie zostaną wyeksponowane również faksymile rysunków przygotowawczych do jednej z najważniejszych prac artysty – Guerniki oraz karton wykonany w 1955 roku pod nadzorem Picassa przez Atelier de la Baume/Dürbach, służący za wzór dla tapiserii, będącej wierną kopią Guerniki. Z kolei do zaprezentowanych prac surrealisty Salvadora Dali będą należeć: Walka byków nr 1, Walka byków nr 3, a także kreacje rzeźbiarskie Minotaurczy i Carmen.

Wystawa “Picasso Dali Goya. Tauromachia walka byków” gościć będzie we wrocławskim Muzeum Architektury w dniach 24 lipca – 16 listopada 2014 roku.
Ceny biletów nie są jeszcze znane. 

Najlpesze wystawy na lato 2014: Warszawa

"Kosmos wzywa! Sztuka i nauka w długich latach sześćdziesątych" plakat: Fontarte

W Zachęcie trwa wystawa “Sztuka i nauka w długich latach sześćdziesiątych”. Symbolem tytułowej dekady są loty w kosmos, cybernetyka, robotyka. Wymienione motywy kształtują wyobraźnię masową oraz inspirują wszystkie dziedziny sztuki, od malarstwa, poprzez rzeźbę, muzykę, aż po wzornictwo, architekturę i urbanistykę.

W tym czasie odradza się nurt science fiction, a także fascynacja odkryciami naukowymi. Mamy do czynienia m.in. ze sztuką kinetyczną i op-artem. Na wystawie zobaczymy prace największych polskich artystów, a wśród nich: Ewa Bończa-Tomaszewska, Walerian Borowczyk, Wojciech Fangor, Jerzy Fedorowicz, Karol Ferster, Oskar Hansen, Daniel Mróz, Krzysztof Penderecki, Józef Robakowski, Andrzej Wajda, Ryszard Waśko, Krzysztof Wodiczko, Andrzej Jan Wróblewski, Krzysztof Zanussi.

Wystawę można oglądać do 28 sierpnia.

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami, ok. 1880-1881, olej, płótno, fot. mnw.art.pl

Dorobek artystyczny wybitnego polskiego malarza drugiej połowy XIX wieku – Aleksandra Gierymskiego można zobaczyć do 10 sierpnia w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Wystawę buduje niemal cała dostępna spuścizna Aleksandra Gierymskiego, na którą składają się: około 120 obrazów i szkiców olejnych, około 70 rysunków, jeden szkicownik, a także niemal 110 drzeworytów wykonanych według rysunków Gierymskiego oraz zespół fotografii modeli pozujących artyście. Aranżacja ekspozycji pozwala odkrywać kolejne etapy rozwoju twórczego artysty. Motyw przewodni wystawy koncentruje się wokół eksperymentów Gierymskiego dotyczących analizy zjawisk świetlnych i możliwości ich odwzorowania na powierzchni płótna.

Na wystawie, obok powszechnie znanych obrazów, takich jak: Sjesta włoska, W altanie, Żydówka z pomarańczami (obraz odzyskany w 2011 r.), Święto Trąbek, Wieczór nad Sekwaną znajdują się również dzieła pokazane publicznie po raz pierwszy od końca XIX wieku.

Wystawa "Aleksander Gierymski 1850-1901" trwa do 10 sierpnia w Muzeum Narodowym w Warszawie. 

Ceny biletów: normalny: 20 zł, ze zniżką: 15 zł

Czytaj dalej: Najlepsze wystawy na lato 2014 – Berlin >>> 

 
Najlepsze wystawy na lato 2014: Berlin 

Okładka albumu Aladdin Sane, 1973, fot. Brian Duffy© Duffy Archive & The David Bowie Archive

Niezwykła ekspozycja o nadzwyczajnej karierze Davida Bowiego, jednego z pionierów i najbardziej wpływowych artystów naszych czasów. Wystawa eksploruje twórczy proces muzycznego innowatora i ikony popkultury, śledząc jego zmieniający się styl, a także ciągły rozwój na przestrzeni pięciu dekad.

Ponad 300 obiektów zostało zebranych na tą wyjątkową okoliczność. Większość z nich zostaje pokazana po raz pierwszy i są to m. in ręcznie pisane teksty piosenek, oryginalne kostiumy, fotografie, filmy, teledyski, instrumenty Bowiego, a także okładki jego albumów.

Wystawa wiernie i szczegółowo odtwarza karierę Bowiego zaczynając od samych jego początków, do momentu stania się gwiazdą globalnej sceny muzycznej. Będzie można zobaczyć sześćdziesiąt kostiumów scenicznych, a wśród nich: słynny kombinezon Ziggy Stardust zaprojektowany przez Freddiego Buretti (1972), ekstrawagancki projekt powstały na potrzeby trasy Aladdin Sane (1973) projektu Kanasai Yamamoto, jak również ikoniczny płaszcz Union Jack, który Bowie zaprojektował wspólnie z Alexandrem McQuennem na okładkę albumu wydanego w 1997 – Earthling.

Inne obiekty to fotografie wykonane przez wielkich i znanych: Briana Duffy, Terry’ego O’Neilla, Masayoshi’ego Sukita, Helmuta Newtona, Herba Rittsa i Johna Rowlandsa. Ponadto okładki albumów wykonane przez Guy’a Peellaerta i Edwarda Bella. Eksponaty uzupełniają nagrania z koncertów na żywo włączając The Man Who Fell to Earth (1976), Saturday Night Live (1979), a także teledyski do takich utworów jak Boys Keep Swinging (1979) i Let’s Dance (1983). Ponadto będzie można sie przyjrzeć niepublikowanym storyboards, ręcznie pisanym listom i teksto piosenek, kolażom słów, rysunkom, notesom i wpisom do pamiętnika pochodzących z prywatnych zbiorów Bowiego.

Wystawa jest czynna codziennie i trwa do 10 sierpnia w Martin-Gropius-Bau. 

Ceny biletów: normalny 14€, ze zniżką 10€

Czytaj dalej: Najlepsze wystawy na lato 2014 – Londyn >>> 

 

Najlepsze wystawy na lato 2014: Londyn

Kampania Gianfranco Ferre, mod. Aly Dunne, Gian Paolo Barbieri, jesień-zima 1991,  ©GIANPAOLOBARBIERI

"The Glamour of Italian Fashion 1945-2014", to pierwsza, tak obszerna ekspozycja, która jest spojrzeniem na włoską modę od czasów zakończenia II Wojny Światowej, aż do obecnych. Lekcja historii zaczyna się od przełomowego wydarzenia mającego miejsce w 1951 roku we Florencji, które popchnęło włoską modę w kierunku sceny światowej. Był to pierwszy rozpoznawalny na arenie międzynarodowej pokaz, a jego pomysłodawcą był biznesmen Giovanni Battista Giorgini. Następnie Lata 50. i 60., czyli czas hollywoodzkich produkcji często kręconych w tym śródziemnomorskim kraju. Występujące w nich gwiazdy, takie jak Audrey Hepburn czy Elizabeth Tylor stały się ambasadorkami stylu włoskiej mody, napędzając tym samym międzynarodowy apetyt na luksusową modę wyprodukowaną właśnie w Italii.

Wystawa obejmuje ponad 100 eksponatów – ubrań, akcesoriów stworzonych przez czołowe włoskie domy mody, takie jak: Simonetta, Pucci, Sorelle Fontana, Valentino, Gucci, Missoni, Giorgio Armani, a także Dolce & Gabbana, Fendi, Prada i Versace aż do następnej generacji talentów.

"The Glamour of Italian Fashion 1945-2014" potrwa od 5 kwietnia do 27 lipca w Victoria & Albert Museum w Londynie. Zdecydowanie warto zobaczyć!

Ceny biletów: normalne: £13.50, ze zniżką: £8

The Fashion World of Jean Paul Gaultier: From the Sidewalk to the Catwalk", Londyn, 9 kwietnia - 25 sierpnia 2014, fot. barbican.org.uk

Z okazji 40-lecia twórczość Jeana Paula Gaultiera doczekała się wystawy, ukazując początki pracy projektanta i jej ewolucję na przestrzeni lat. "The Fashion World of Jean Paul Gaultier: From the Sidewalk to the Catwalk" jest niezwykłym wydarzeniem i prawdziwą okazją do przyjrzenia się twórczości projektanta w szerszej perspektywie – od samych początków jego działań.

Ekspozycja zawiera ponad 165 kreacji kolekcji haute couture i ready-to-wear, w tym legendarne kostiumy do filmów i performance'ów z przekroju wczesnych lat 70. do obecnych. Na wystawie nie zabrakło słynnego gorsetu ze stożkowym stanikiem, który założyła Madonna podczas swojego tournée, scenicznych kostiumów zaprojektowanych dla kolejnej gwiazdy popu – Kylie Minogue czy Dity von Teese, a także strojów stworzonych do filmów Pedro Almodóvara. Projektant w bogatym dorobku twórczości ma również współpracę z wieloma słynnymi artystami i fotografami, takimi jak: Miles Aldridge, David LaChapelle, Pierre et Gilles, Peter Lindbergh, Herb Ritts, a także Stéphane Sednaoui, Cindy Sherman i Andy Warhol.

Co ciekawe, wystawa znajduje się mieście bliskim sercu projektanta. Londyn pomógł mu zgłębiać zainteresowanie stylem ulic i kultury klubowej, podczas gdy Paryż w tym aspekcie oferował nieco mniej. "Jeżeli istniałoby tylko jedno miejsce oprócz Paryża, w którym mógłbym żyć, byłby to Londyn" – przyznał Gaultier. Wystawa powinna przybliżyć odpowiedź na pytanie: "dlaczego?"

"The Fashion World od Jean Paul Gaultier" potrwa do 25 sierpnia w Barbican Art Gallery w Londynie.

Ceny biletów: normalne £14.50, ze zniżką £9

Jedwabna, haftowana suknia ślubna, proj. Norman Hartnell; 1933 r. Założona przez Margaret Whigham podczas ceremonii ślubu z  Charlesem Sweeny. fot. Serwis prasowy 

Kolejną interesującą wystawą jest trwająca w Victoria&Albert Museum "Wedding Dresses 1775-2014". Ekspozycja przekrojowo traktuje tematykę sukni ślubnych obecnych w świecie mody na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci. Będzie liczyć niemal 80 kreacji oraz liczne ślubne akcesoria.

Na wystawie będzie można zobaczyć projekty sukien kluczowych twórców, takich jak: Charles Frederick Worth, Norman Hartnell, Charles James, John Galliano, Christian Lacroix, Vivienne Westwood oraz Very Wang. V&A Museum zaprezentuje znakomity zbiór, który obejmie również kilka ważnych nowych nabytków oraz pożyczonych eksponatów. Należy do nich m. in. purpurowa suknia ślubna Dity Von Teese, którą miała na sobie podczas ceremonii z Marilynem Mansonem oraz kreacje ślubne Gwen Steffani i Gavina Rossdale'a. Wystawa odsłoni również fascynujące historie stroju ślubnego, jednocześnie oferując wgląd w szczegóły życia noszącego.

Najbardziej romantyczne, zjawiskowe i ekstrawaganckie suknie ślubne będzie można zobaczyć do 15 marca 2015 r. w V&A Museum.

Ceny biletów (kupowanych on-line): £13.50 normalny, £8.00 studenci i 12-17-latkowie 

"Matisse Cut-Outs" fot. www.tate.org.uk

Ponad 120 kolorowych dzieł francuskiego geniusza sztuki współczesnej – Henri Matisse znajdzie się na wyjątkowej wystawie zorganizowanej przez Tate Modern w Londynie. Ekspozycja pokaże punkt zwrotny w jego karierze, a zarazem ostatni etap jego twórczości.

Henri Matisse w wieku 60 lat utracił sprawność fizyczną, co uniemożliwiło mu malarską pracę przy sztalugach. Zmienił wówczas profil swojej działalności na nowe medium – na barwne, papierowe “wycinanki”. Odważne, energetyczne i pokaźnych rozmiarów prace ujmują prostotą z ogromnym wyrafinowaniem twórczym.

Wystawa “Matisse Cut-Outs” w londyńskiej Tate Modern potrwa do 7 września 2014.
Ceny biletów: normalny £18, ze zniżką £16

Czytaj dalej: Najlepsze wystawy na lato 2014 – Paryż >>>

 

Najlepsze wystawy na lato 2014: Paryż 

Henri de Toulouse-Lautrec (1864 – 1901), Marcelle Lender tańcząca bolero, 1895-1896, Oil on canvas 145 x 149 cm, Washington, National Gallery of Art, collection of Mr and Mrs John Hay Whitney © Bridgeman Giraudon

Wystawa “Paris 1900. The City of Entertainment” jest zaproszeniem do czasów świetności i splendoru francuskiej stolicy. Jest to czas, kiedy Wystawa Światowa w Paryżu zwiastowała nadejście XX wieku, a sam Paryż bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, był postrzegany jako miasto luksusu i wyrafinowanego stylu życia.

Ponad 600 prac zabierze zwiedzających do Petit Palais i przeniesie ich do atmosfery Belle Époque oddając hołd ówczesnemu Paryżowi. Od sztuki do mody, poprzez zdobycze ówczesnej techniki, ekspozycja zaprezentuje obrazy, kostiumy, plakaty, fotografie, filmy, meble, biżuterię i rzeźby. Aranżacja wystawy została zaprojektowana w taki sposób aby widzowie mogli uczestniczyć w wędrówce podobnej, do tej którą odbyło niemal 51 milionów turystów, którzy przyjechali do Paryża w 1900 roku.

Sześć "pawilonów" wystawowych, a wśród nich zarówno dzieła pionierów sztuki secesji, takich jak: Galle, Guimard, Majorelle, Mucha i Lalique, jak również obrazy kluczowych malarzy, m.in. Cézanne, Moneta, Renoir, Pissarro, Vuillarda, tuż obok prac Gérôme, Bouguereau, Gerve i Rodina. Zaprezentowana została także twórczość Edgara Degas, oraz Henri Toulouse-Lautreca w postaci jego słynnych plakatów. Nawiązując do świata wielkiej mody nie zabraknie kreacji zaprojektowanych przez Jeanne Paquin, czy Charlesa Wortha. 

Wystawa "Paris 1900. The City of Entertainment" trwa do 17 sierpnia w Petit Palais.

Ceny biletów: normalny 11€, ze zniżką 8€

Czytaj dalej: Najlepsze wystawy na lato 2014 – Rzym >>> 

 

Najlepsze wystawy na lato 2014: Rzym

Andy Warhol, wystawa w Rzymie, fot. musement.com

W Rzymie trwa wystawa prac ikony amerykańskiego pop-artu – Andy’ego Warhola. Na ekspozycję składa się około 150 prac i  są to obrazy, fotografie oraz rzeźby pochodzące z kolekcji przyjaciela artysty, Petera Branta. Wystawa zaprezentuje zarówno wczesne rysunki Warhola, jak również znaną serię “Last Supper”. Inne dzieła to m. in. autoportrety i słynny wizerunek Marilyn Monroe. Zostaną wyeksponowane także mniej znane prace artysty, takie jak seria polaroidów wczęsniej nie pokazywana w Europie. 

Wystawa potrwa do 28 września w Fondazione Roma Museo.
Ceny biletów: od 16.50€

Frida Khalo, wystawa w Rzymie, fot. rome-museum.com

Równocześnie w Rzymie trwa wystawa twórczości nieprzeciętnej artystki, symbolu awangardy, prekursorki ruchu feministycznego i ikony sztuki meksykańskiej XX wieku – Fridy Kahlo. Jej sztuka odzwierciedla przemiany społeczne i kulturowe, które doprowadziły do rewolucji meksykańskiej, ale również stanowią lustrzane odbicie jej prywatnego życia. Fizycznych i psychicznych urazów trwających od czasu wypadku, którego doświadczyła w wieku 17 lat.

Wystawa zgłębia artystyczną karierę Fridy od jej początku do samego końca, łącząc najważniejsze dzieła z prywatnych oraz publicznych zbirów z Meksyku, Europy i Stanów Zjednoczonych. Ekspozycję buduje niemal 170 dzieł, w tym ponad czterdzieści portretów i autoportretów, w tym słynny Autoportret z cierniowym naszyjnikiem (1940), a także Autoportret w aksamitnej sukience z 1926 roku. Obrazy uzupełniają wybrane rysunki oraz fotografie. Nie zabrakło wśród nich słynnego zdjęcia Fridy na białym stołku (1939) autorstwa przez Nickolasa Muray’a, które później zdobiło okładkę magazynu Vogue.

Wystawę można oglądać w Scuderie del Quirinale do 31 sierpnia. 
Ceny biletów: normalny 16€, ze zniżką 13.50€

Najlepsze wystawy na lato 2014:  Wenecja

Jaquet-Droz, ok. 1785, 51,5 x 30,5 cm, fot. mat. prasowe

Fondazione Prada zaprezentuje wystawę "Art or Sound", która będzie miała miejsce w weneckim Ca’ Corner della Regina. Eksponaty obejmą dwa główne piętra Ca’ Corner della Regina. 

“Art or Sound” bada naszą przeszłość oraz teraźniejszość w kontekście sztuki i muzyki. Jej celem zanalizowanie rozwoju oraz kompletnego dialogu pomiędzy tymi dziedzinami. Są to rozważania nad związkiem sztuki, muzyki, muzycznych instrumentów, roli artysty-muzyka, jak również obszarów, w których sztuki wizualne i muzyczne łączą się, a granica między nimi zaciera.

Bazując na historycznym tle, wystawa zaprezentuje instrumenty muzyczne wykonane w XVII wieku z nietypowych materiałów przez Michele Antonio Grandi oraz Giovanni Battista Cesarini, a także muzyczne dzieła sztuki będące kombinacją produkcji dźwięków z wartościami estetycznymi, m. in. wykonane przez szwajcarskiego zegarmistrza Pierre Jaquet-Droz w XVIII wieku. Z okresu XIX wieku pojawią się przykłady zautomatyzowanych instrumentów muzycznych i urządzeń mechanicznych dających wizualną ekspresję poprzez światło i kolor. Zostaną zaprezentowane badania z dziedziny synestezji wraz z eksperymentami prowadzonymi przez awangardę XX wieku, między innymi futurystów Luigi Russolo oraz Giacomo Balla.

Będzie można zobaczyć m.in: prace kompozytora Alvina Luciera i Johna Cage'a, prace artystów lat 60., do których należą: Robert Morris i Nam June Paik, kinetyczne rzeźby stworzone przez Takis i Stephana von Huene, a także dźwiękowe instalacje Roberta Rauschenberga i Laurie Anderson. Pojawią się także przykłady podziałów instrumentów, jak na przykład pianino stworzone przez Armana, Richard Artschwager i Joseph Beuys, hybryda instrumentów gitar i wiolonczeli Kena Butlera czy bandżo Williama T. Wiley'a. 

Wystawa rozpocznie się 7 czerwca i potrwa do 3 listopada 2014 roku. 

Ceny biletów: normalny 10€, ze zniżką 8€