Dolina Krzemowa (Silicon Valley), 6 sezonów

Śmieszne seriale z USA cieszą się u nas dużą popularnością. Tak jest między innymi w przypadku „Doliny krzemowej” – zabawnego sitcomu, emitowanego w Polsce przez HBO. Serial w ciekawy, a przy tym niepozbawiony humoru sposób opisuje losy grupki osób, których łączy zamiłowanie do nowych technologii. Z serialem byli związani znani aktorzy, m.in. Thomas Middleditch, Todd Joseph Miller, Josh Brener. Serial był wielokrotnie nagradzany i wiele wskazuje na to, że widzowie szybko o nim nie zapomną. W dobie rozwoju technologicznego ten serial komediowy pewnie jeszcze przez długi czas będzie budził zainteresowanie, nie tylko bawiąc, ale także zaskakując rozwiązaniami fabularnymi.

Alf, 4 sezony

Któż z nas nie pamięta przygód sympatycznego, a przy tym niesfornego kosmity? Na „Alfie” wychowały się pokolenia ludzi w latach 80. i 90. ubiegłego stulecia. Co ważne, ten serial komediowy nic nie stracił na aktualności i bawi także współczesnych widzów. Perypetie Alfa i rodziny Tannerów trafiają w gusta różnych odbiorców, niezależnie od wieku czy pochodzenia. Świadczy o tym chociażby fakt, że ten amerykański serial komediowy cieszył się ogromną popularnością również w Polsce. Jeśli ktoś nie miał jeszcze okazji poznać przygód małego, choć pomysłowego Alfa, to jak najprędzej powinien nadrobić zaległości. Dobry humor gwarantowany!

Teoria wielkiego podrywu (The Big Bang Theory), 12 sezonów

To jeden z najbardziej popularnych seriali komediowych z USA. Produkcja kręcona w latach 2007-2019 zjednała sobie rzesze sympatyków i została obsypana licznymi nagrodami. Fabuła serialu dotyka perypetii kilku utalentowanych młodych ludzi, specjalizujących się we współczesnej nauce, a przy tym zmagających się z trudnościami w relacjach damsko-męskich. „Teoria wielkiego podrywu” spotkała się z dobrym przyjęciem w Polsce i regularnie pojawia się w rankingach na naśmieszniejsze seriale. Produkcja jest dostępna na platformie Netflix. 

Ranczo, 10 sezonów

Serial „Ranczo” to jeden z najbardziej ulubionych seriali Polaków. Wątki obyczajowe przeplatają się tutaj z dobrym humorem, który nieraz potrafi bawić do łez. Na przestrzeni lat 2006-2016 nakręcono aż 10 sezonów, w trakcie których widzowie mogli być świadkami licznych perypetii, jakie stały się udziałem sympatycznych mieszkańców swojskich Wilkowyj. Serial barwnie oddaje życie ludzi na polskiej wsi i znakomicie ilustruje codzienne perypetie, jakie stanowią element naszej rodzimej kultury i tradycji. Obok wątków rodzinnych pojawiają się też kwestie związane z polityką czy Kościołem, co tylko dodaje smaku tej barwnej, a przy tym zabawnej opowieści. Warto dodać, że serial okazał się dużym sukcesem, a w oparciu o jego fabułę powstał w 2007 roku film „Ranczo Wilkowyje” w reżyserii Wojciecha Adamczyka. Od dawna mówiło się też o kontynuacji prac nad kolejną częścią filmu, jednak śmierć serialowego Kusego (w tę rolę wcielał się Paweł Królikowski) postawiła projekt pod dużym znakiem zapytania.

Przyjaciele (Friends), 10 sezonów

„Przyjaciele” to już klasyka amerykańskiego kina. Znakomitą rolę w serialu zagrała młoda Jennifer Aniston, obecnie jedna z największych gwiazd Hollywood, która na przestrzeni lat przekonałą do siebie miliony widzów na całym świecie. Serial „Przyjaciele” był poświęcony barwnym losom grupy bliskich znajomych z Nowego Jorku. Młodzi ludzie z Manhattanu kupili serca widzów zabawnymi historiami i śmiesznymi dialogami, które krążyły zwykle wokół tematyki związków oraz kariery zawodowej. Serial okazał się dużym sukcesem - w USA zdobył m.in. sześciokrotnie nagrodę Emmy, czyli prestiżowe wyróżnienie, przyznawane programom telewizyjnym od 1949 roku. "Przyjaciele" okazali się także dźwignią sukcesu dla Anniston, która dzięki roli sympatycznej Rachel zaczęła pojawiać się w kasowych produkcjach jako odwórczyni głównych ról. Serial jest dostępny na Netflixie. 

Miodowe lata, 9 serii

Kręcony w latach 1998-2003 serial „Miodowe lata” z miejsca spotkał się z dobrym przyjęciem polskich widzów. Ten komediowy sitcom powstał w oparciu o amerykański serial "The Honeymooners" z lat 50. ubiegłego wieku. W polskiej wersji grali m.in. Cezary Żak, Artur Barciś, Agnieszka Pilaszewska i Dorota Chotecka-Pazura. Przygody dwóch niesfornych przyjaciół – tramwajarza Karola Krawczyka oraz pracownika kanalizacji Tadeusza Norka bawiły i nadal bawią widzów w całym kraju. Bohaterowie serialu są też przedmiotem wielu zabawnych memów, które nieustannie cieszą się popularnością w mediach społecznościowych. To najlepiej świadczy o ogromnej popularności serialu, który przecież nie jest już kręcony od lat, a jednak wciąż budzi zainteresowanie i zaznacza swoją obecność w naszej kulturze.

Latający cyrk Monty Pythona (Monty Python's Flying Circus), 4 sezony

Jeśli macie ochotę na brytyjski humor w najlepszym wydaniu, to angielski serial komediowy „Latający cyrk Monty Pythona” powinien trafić w wasze gusta. To najstarsza produkcja w tym zestawieniu - serial był kręcony w latach 1969-1974. Brytyjscy komicy stworzyli szereg zabawnych scenek, które na trwałe zapisały się w historii seriali komediowych. Widzowie pokochali produkcję za umiejętną obserwację i odzwierciedlenie na ekranie różnych kwestii związanych z życiem społecznym. Nic dziwnego, że serial nadal cieszy się ogromną popularnością i przekonuje do siebie kolejne pokolenia widzów. Obecnie jest dostępny m.in. na platformie Netflix. 

Świat według Bundych (Married... with Children), 11 sezonów

Przez jednych uwielbiany, przez innych znienawidzony - taki właśnie jest „Świat według Bundych”. Specyficzny humor, przerysowane cechy bohaterów, niezbyt wyszukana fabuła - wydawać by się mogło, że to nie jest przepis na sukces. A jednak serial spodobał się widzom na całym świecie. W Polsce na podstawie amerykańskiego odpowiednika zaczęto nawet kręcić pod koniec lat 90. słynny "Świat według Kiepskich", który do dziś bawi wielu rodaków. Okazało się, że dobry serial komediowy może w bardzo bezpośredni sposób obnażać niektóre cechy charakteru czy zachowania, które zadomowiły się w naszym codziennym życiu. Jednocześnie z bohaterami serialu mogło utożsamić się wielu ludzi, którzy niekoniecznie szukają bardzo wyszukanego humoru, lecz stawiają na prosty, bezpośredni przekaz. 

Allo Allo!, 9 sezonów

Klasyka brytyjskiego kina może nie być znana najmłodszym widzom, choć starsi zapewne pamiętają ten serial doskonale. Fabuła „Allo Allo” jest umiejscowiona we Francji, w czasie drugiej wojny światowej. Właściciel niewielkiej kawiarni zmosznony jest radzić sobie w niesprzyjających wojennych warunkach, mając na głowie zarówno Niemców, jak i działaczy ruch oporu. Perypetie z tym związane przez lata bawiły widzów i dziś, mimo kilku dekad od powstania serialu, nadal zyskują sympatię ludzi poszukujących dobrego homoru. Polscy widzowie również pokochali ten serial, który regularnie pojawia się w różnych stacjach telewizyjnych. 

Jaś Fasola (Mr. Bean), 14 epizodów

Rowan Atkinson to jeden z najbardziej popularnych komików w historii. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że zanim dał się poznać jako Jaś Fasola, aktor ten wcielał się zwykle w role poważnych bohaterów. Seria „Jaś Fasola” kręcona w latach 1990-1995 całkowicie zmieniła jednak wyobrażenie o tym brytyjskim aktorze. Postać Jasia Fasoli to dziś synonim humoru i jeden z najbardziej zabawnych bohaterów w historii kina. Niezdarny, a przy tym niezwykle dziecinny Jaś Fasola to także ulubieniec polskich widzów. Warto odnotować, że Rowan Atkinson wcielił się również w postać Jasia Fasoli w pełnometrażowych filmach, które cieszyły się nie mniejszą popularnością niż serial.

ZOBACZ: Najlepsze filmy o eksploracji kosmosu. Od „Pierwszy krok w kosmos” po „Interstellar” [PRZEGLĄD ELLE MAN]

CZYTAJ: Cannes 2020: festiwal ogłosił wyniki selekcji. Na prestiżowej liście znalazł się polski film!

ELLE MAN POLECA: HBO GO – najlepsze seriale w serwisie. „Rodzina Soprano”, „Gra o tron”, „Sukcesja” i inne [RANKING ELLE MAN]