Aleksandra Zawadzka: You Must Remember This

Genialny podcast o zapomnianych i tych celowo ukrywanych historiach starego Hollywood. Krytyczka filmowa Karina Longworth z detektywistyczną precyzją eksploruje mitologizowany świat fabryki snów. Znajdziecie tu między innymi opowieści o Louelli Parsons i Heddzie Hopper, które zapoczątkowały gwiazdorskie plotki, sekcie Charlesa Mansona, która na zawsze zmieniła Hollywood czy zaskakujących początkach Disneya, a także historie gwiazd pokroju Jean Harlow - archetypu blond bogini seksu. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów starego kina. 

Ania Tobiasz: Prawdziwe Zbrodnie

Prawdziwe Zbrodnie to wyjątkowy podcast kryminalny prowadzony przez dwie Karoliny. Bez grozy, mroku i patetycznego zadęcia, za to z solidną dawką luzu, naturalności i poczucia humoru. Innymi słowy true crime z krwi i kości, ale i z przymrużeniem oka, czyli nieszablonowe połączenie do pokochania już od pierwszego przesłuchania. Szkielet odcinka (tak, gra słów zamierzona)? Dygresja, dzięki której poczujecie się jak na drinku z przyjaciółkami bez względu na to, w jakich okolicznościach odpalicie „play” oraz gwóźdź programu, a w zasadzie dwa gwoździe, czyli po jednej opowieści od każdej z autorek cyklu. Dziewczyny z detektywistyczną dociekliwością biorą pod lupę mało popularne sprawy ze wszystkich zakątków świata lub rozpracowują najgłośniejsze przestępstwa z pierwszych stron gazet. Zanotujcie w kalendarzach: premierowe odcinki pojawiają się w sieci co środę. 

Natalia Skolimowska: Dział Zagraniczny

O co walczą arabskie feministki? Czy Bhutan jest tak szczęśliwy jak twierdzi? Jak Bollywood odbija stan zdrowia psychicznego w Indiach? I kiedy skończą się na świecie zasoby kawy? O tych kwestiach i wydarzeniach na świecie nie słyszymy w polskich mediach, a Dział Zagraniczny to chyba jedyne miejsce w Internecie gdzie dowiemy się co w trawie piszczy…i to w najbardziej odległych zakątkach naszej planety. Każdy odcinek to inna historia i spotkanie z innym ekspertem w danej dziedzinie, który w rozmowie z prowadzącym, Maćkiem Okraszewskim, tłumaczy zjawiska społeczne, kulturowe, polityczne i środowiskowe dziejące się dookoła naszego globu, o których często nie mamy pojęcia. A to wszystko w przyjaznej i przystępnej dla słuchacza formie. Punkt obowiązkowy dla wszystkich ciekawych świata! A odcinków jest tak dużo, że wystarczy ich na długie podróże pociągami, całonocne przesiadki samolotowe i letnie wieczorne spacery.

Magdalena Warcholińska: The Business of Fashion Podcast

Podcasty wychodzące spod marki Business of Fashion to niezbędne źródło informacji, zarówno dla tych, którzy pracują w biznesie mody, jak i jej entuzjastów. Z trwających niespełna godzinę rozmów, można wejść w posiadanie wiedzy, której nie zdobędziecie na żadnym kursie ani uczelni. Sébastien Kopp, twórca kultowych snekersów Veja zdradzi Wam jak prowadzić zrównoważoną markę, a Rick Owens opowie o czerpaniu inspiracji z mroku i ciemności oraz jak ograniczenia wpływają na kreatywność twórcy. PS jestem największą fanką tych rozmów, które przeprowadza Tim Blanks.

Aleksandra Urbaniak: Fat Mascara

Ten podcast pomaga mi być na bieżąco z najnowszymi trendami beauty, które robią szał za oceanem i w krótkim czasie docierają pod nasze strzechy. Prowadzące Jessica Matlin and Jennifer Goldstein zapraszają do rozmowy redaktorki beauty popularnych magazynów i najgorętsze nazwiska branży urodowej, aby razem z nimi przyjrzeć się rynkowym nowościom, kosmetycznym must-have’om sezonu oraz zabiegom, które podbijają gabinety kosmetologów w Stanach. Jednak największą gratką są dla mnie zawsze rozmowy z legendami – polecam szczególnie odcinek z Cindy Crawford, w którym opowiada między innymi o tym, jak robiło się makeup w latach 90. i jak supermodelki dbały wtedy o swoją cerę (superciekawe biorąc pod uwagę, że w tamtych czasach kosmetologia i profesjonalne zabiegi były jeszcze w powijakach - zwłaszcza w porównaniu do dzisiejszej oferty gabinetów medycyny estetycznej). Wśród innych nazwisk, które w Fat Mascara zdradzają swoje urodowe tajemnice, są też Jessica Alba, Victoria Beckham, dr Barbara Sturm, rozchwytywana makijażystka gwiazd Pati Dubroff czy założycielka Glossier Emily Weiss.

Agnieszka Niedzielak-Kowalska: wzornictwo i architektura

Podcast idealny na wakacje? Polecam nasz (ELLE Decoration) cykl "Design od kuchni" o projektantach i wzornictwie - lekko, swobodnie, właśnie od kuchni. W odcinku drugim Gosia Szczepańska rozmawia z Krystianem Kowalskim między innymi o dzieciństwie w pracowni rodziców, sposobach na domowy ład i ulubionych meblach.

 A dla tych z Was, którzy wakacyjnie wybierają się na Śląsk, polecam architektoniczny podcast Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki - odcinek piąty - "Spodek w Zenicie".  Błażej Brzostek i Andrzej Skalimowski z Anną Syską o architekturze regionu. Ciekawe!

Marta Kowalska: idziemy w miasto

Ok, wakacje są po części po to, żeby z miasta wyjechać, ale część z nas wykorzystuje urlop na eksplorowanie metropolii, mniejszych i większych stolic europejskich, niektórzy mają szczęście zajrzeć za horyzont i przelecieć się poznawczo do jeszcze bardziej odległych skupisk na innych kontynentach. Miasto w kontekście fututrendów, eksperymentów, przyszłości, ekologii i socjologicznych zmian wciąga i magnetyzuje. 

Podcast "Międzymiastowo" Klubu Jagiellońskiego to zestaw rozmów prowadzonych w dialogu wiedzy akademickiej i praktycznej. Poznałam go całkiem niedawno i bardzo cieszę się, że mam do nadrobienia tyle odcinków. Szczególnie tych prowadzonych przez Magdę Milert, architektkę, która nie boi się kontrowersyjnych tematów o niedopasowaniu miast i mieszkalnictwa do naszych potrzeb. Magda krytykuje deweloperów, wyłapuje urbanistyczne i architektoniczne absurdy, wyłuskuje najciekawsze dane, które trafiają też na jej blog i profil instagramowy Pieing. Z gośćmi podcastu "Międzymiastowo" wymienia się spostrzeżeniami na temat miasta feministycznego, albo pyta ich o to, czy polskie miasta są skazane na architektoniczny chaos. 

Czas na autopromocję. Początek pandemii był także dla mnie osobiście pierwszą radiowo-podcastową przygodą. Audycję i podcasty z cyklu "Tkanka Miejska" newonce radia polecam nie dlatego, że mam przyjemność ją prowadzić, ale dlatego, że najbardziej lubię słuchać jej gości i czasami tylko przerywam ich narrację pytaniami zadawanymi z perspektywy laika. Moimi gośćmi dotychczas byli eksperci i ekspertki z dziedziny przewidywania trendów, teorii i historii miasta, ale także architektury i sztuk performatywnych. Zapraszam na antenę newonce radio tych, których książki, artykuły i inicjatywy sprawiły, że nawet twarde urbanistyczne tematy ciekawią tak samo jak miejskie legendy. Odcinki z Zuzanną Skalską, Filipem Springerem, Beatą Chomątowską i Jackiem Dudkiewiczem należą do moich ulubionych!

Aleksandra Charzewska: podcasty ELLE! 

Z podcastami ELLE wystartowaliśmy rok temu i przez te 12 ostatnich miesięcy nieźle się nad nimi napracowaliśmy. A więc, żeby nasza praca nie poszła na marne, a odtworzenia się zgadzały, na koniec (żeby nie było już tak zupełnie nietaktownie) przypomnę Wam o tym, czego możecie posłuchać na Spotify ELLE Polska

Dział Vintage

O co chodzi z tym całym vintage? Na to i wiele innych pytań próbuje odpowiedzieć redaktorka mody ELLE.pl, Aleksandra Zawadzka, a także zapraszani przez nią goście. 

ELLE Beauty Podcast 

Newsy, trendy i urodowe wywiady, które codziennie czytacie na ELLE.pl teraz odkryjecie również w wersji audio. Prowadzi Aleksandra Charzewska. 

ELLE & Ona

To rozmowy redakcji z jedną z bohaterek nowego numeru! W najnowszym odcinku Agnieszka Zygmunt i Marta Siembab dyskutują m.in. o tym, czy słońce ma zapach oraz czym jest popularny we Włoszech "body splash". 

Trendologia

Jak skomplikowana jest droga trendu od awangardowej nowinki do stojaka z wyprzedażą? Skąd się biorą trendy i dlaczego nosimy to, co nosimy? Moda nie istnieje w próżni: jest jak soczewka, przez którą możemy obserwować zmieniające się nastroje i normy kulturowe. Prowadzi Karolina Liczbińska.