27 maja miało dojść do startu statku kosmicznego Crew Dragon Demo-2 z z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral w stanie Floryda. Miał to być nie tylko pierwszy od dziewięciu lat lot astronautów NASA z amerykańskiej ziemi, ale także pierwsza misja kosmiczna obsługiwana przez prywatną firmę. Ostatecznie wspólny lot załogowy NASA i SpaceX Elona Muska przesunięto na sobotę 30 maja z powodu złej pogody.

Całe to wydarzenie to świetny moment, by przypomnieć sobie filmy science fiction, które poświęcone są wylotom w kosmos, a także przemierzaniu wszechświata (dla nas niestety wciąż niemożliwego). Poczynając od pierwszego filmu science fiction, kilkunastominutowej „Podróży na Księżyc” Gerogesa Meliesa po zeszłoroczną „Ad Astrę”, kierowanie się w stronę gwiazd od początku historii kina otwierało nas na różne dzikie przygody, które miały miejsce na dużym ekranie.

Jednak na naszej liście postanowiliśmy pominąć rzeczy w rodzaju „Gwiezdnych wojen” czy „Star Treka”. Raczej woleliśmy się skupić na filmach, których główną osią fabularną jest albo ukazanie starań ludzi, by wylecieć poza naszą planetą, albo eksploracja kosmosu, albo przebywanie na statku kosmicznym w niskiej orbicie okołoziemskiej. W naszej GALERII>>> możecie zobaczyć, o jakie filmy chodzi.

ELLE MAN POLECA: Skafandry astronautów NASA 2020 to połączenie technologii i kostiumografii. Kto je projektował?

ZOBACZ: Apollo, Sojuz, Sputnik, Voyager: ile wiesz o lotach człowieka w kosmos? [QUIZ]

CZYTAJ: Kosmiczny film z Tomem Cruise’em zyskał reżysera. Zapowiada się bardzo ciekawie!