Tym faktom nie da się zaprzeczyć - 80% z nas kosmetyki kupuje w drogeriach.  W tych punktach częściej dokonują zakupów kobiety (86%) niż mężczyźni (67%). Blisko 25% kosmetyki kupuje w hipermarketach, a dyskonty wybiera 14% osób. Rynek kosmetycznych zakupów zmienia się jednak pod wpływem promocji polskich marek i kosmetyków organicznych, które chętnie promujemy także na łamach ELLE. Zgodnie z danymi pochodzącymi z raportów przez PMR, konsumenci kupując kosmetyki, kierują się ich jakością (88%), zapachem (79%), ceną (77%) oraz naturalnością (55%). Cena nie jest już dla Polek najważniejsza, kryterium znanej marki również traci na znaczeniu. W ostatnich latach komercyjne brandy tracą trochę na rzecz tych mniej znanych, niszowych, produkowanych w małych manufakturach. Aż dla 45% respondentów ważne jest, by kupowany kosmetyk był produktem polskim. Na tej podstawie doskonale poradziły sobie w ubiegłych latach marki YOPE czy Ministerstwo Dobrego Mydła. Co z dermokosmetykami? W aptece kupuje je już co piąta Polka.

Czytaj też: Modne kolory paznokci na jesień 2018 >>

Jak wygląda makijaż Polki w podziale na segmenty kosmetyków kolorowych? W badaniach przeprowadzonych przez IIBR (Grupa IQS) ponad połowa Polek deklaruje, że makijaż wykonuje codziennie. 16% Polek w ogóle się nie maluje. Makijaż zajmuje nam średnio 10 minut (według 56% respondentek) lub do 20 minut (34% wskazań). 7% kobiet na zrobienie makijażu poświęca więcej niż 20 minut dziennie.

Najczęściej wykorzystywanym do wykonania makijażu kosmetykiem jest tusz do rzęs, który ma w kosmetyczce aż 91% malujących się Polek. Polki często używają także podkładu (61%), pudrów (sprasowanych i sypkich – łącznie 56% wszystkich odpowiedzi) oraz kredek do oczu i eyelinera (52%). Często używamy cieni do powiek (47%), pomadki (44%), lub błyszczyków do ust (43%). Ponad 30% Polek stosuje korektor i róż do policzków, a co czwarta krem BB i kredkę do brwi. Najmniej popularne w makijażu Polek są bazy pod makijaż, rozświetlacze i bronzery (poniżej 20% wskazań).

Kosmetyki z Korei - o co poprosić przyjaciółkę, która leci do Azji (lista zakupów) >>

Jakie kosmetyki poszczególnych marek są w Polsce bestsellerami? Przepytaliśmy kilkanaście marek. Wśród hitów są tusze do rzęs, podkłady i pewien ulubiony płyn micelarny... W podpisach pod zdjęciami znajdziecie informacje o sprzedaży ilościowej produktów - niektóre naprawdę nas zaskoczyły!

Najczęściej sprzedające się kosmetyki poszczególnych marek w Polsce >>