Nawet jeśli ktoś kompletnie nie interesuje się modą, to musiał słyszeć o Karlu Lagerfeldzie. Projektant, który od 1983 roku aż do śmierci w 2019 kierował domem mody Chanel nie tylko znacznie przyczynił się do sukcesu tej marki, ale sam stał się ikoną popkultury. Lagerfeld był przy tym zapalonym kolekcjonerem… cóż, właściwie wszystkiego. I właśnie owe „wszystko” zostanie niebawem wystawione na sprzedaż przez dom aukcyjny Sotheby’s.

Lagerfeld powiedział kiedyś: „Kupuj to, co cię ekscytuje, nie tylko dla samego kupowania” i trzeba przyznać, że nie były to czcze słowa. Prywatna kolekcja niemieckiego projektanta jest tak okazała, że mogłaby wypełnić niejedno muzeum. Zamiast tego jednak trafi w ręce innych kolekcjonerów, oczywiście nie w całości. Sotheby’s zapowiedział bowiem zorganizowanie serii 8 aukcji, na których skarby Lagerfelda zostaną zaoferowane szerokiej publice. Pierwsza z nich odbędzie się w listopadzie tego roku. A co będzie można kupić?

Na sprzedaż trafi około 1000 przedmiotów. Wśród nich można znaleźć prawdziwe perełki – między innymi rzeźbę „Dom Pérignon Balloon Venus” autorstwa kontrowersyjnego artysty Jeffa Koonsa, portret Lagerfelda autorstwa Takashiego Murakamiego, rzeźbę „Choupette” Joany Vasconcelos przedstawiającą kota, który niegdyś był pupilem projektanta oraz fotel Marca Newsona (estymacja ceny ostatniego z wymienionych wynosi między 47 a 78 tysięcy dolarów).

Pierwsza aukcja internetowa odbędzie się w dniach 26 listopada – 6 grudnia, a druga w dniach 6-16 grudnia. W dniach 3-5 grudnia odbędą się również aukcje na żywo w Monako, 14-15 grudnia w Paryżu, a w marcu 2022 roku w Kolonii.