Przyzwyczailiśmy się do wizerunku stylowego Włocha lub Francuza. Jak Polacy w kontekście wyczucia stylu wypadają na tle zagranicznych mężczyzn?

Polacy w wielu branżach, w ty modowej, inspirują się Zachodem. I bardzo dobrze! Dzięki temu na ulicach polskich miast coraz częściej można zobaczyć faceta w dobrze skrojonym garniturze, czy starannie dobranej stylizacji. Odpowiadając na twoje pytanie wprost, Polacy zaczęli eksperymentować z modą, ale jak to z eksperymentami już jest – wychodzi różnie. Na pewno jesteśmy na właściwej drodze.

Myślisz, że istnieję sztywne zasady dobrego stylu czy prawdziwe wyczucie opiera się na łamaniu zasad?

Każdy człowiek jest niepowtarzalny. Ma swój indywidualny charakter i osobowość. Dotyczy to także zasad stylu wybieranego stylu. Istnieją oczywiście pewne ramy, o których należy pamiętać, natomiast wewnątrz nich jest miejsce dla naszej wyobraźni.

Wiem, że niedawno wydałeś „Stylowy poradnik współczesnego mężczyzny” w wydawnictwie How2. Co skłoniło Cię do napisanie książki?

Odkąd pamiętam uwielbiam rozmawiać z ludźmi, szczególnie z nieznajomymi. Lubię poznawać ich historie, refleksje, i przemyślenia. Ten ebook jest wypadkową zapotrzebowania mężczyzn na tego typu pozycje i mojego wieloletniego doświadczenia w branży modowej na całym świecie.

Załóżmy, że ktoś chcę skompletować całą swoją garderobę od nowa – w co powinienem zainwestować w pierwszej kolejności?

Biały tshirt, jeansy, biała koszula, sweter, bluza, garnitur, eleganckie buty i sneakersy. Umiejętnie dobranie ubrań i akcesoriów do naszej sylwetki, szczególnie w stonowanych kolorach, spowoduje, że naprawdę niewiele będzie nam w szafie potrzebne.

A może poprzednie pytanie powinno brzmieć: czego nie wkładać do internetowego koszyka? Zakupów jakich ubrań i akcesoriów lepiej unikać?

Jeśli dopiero zaczynamy bawić się modą, to unikajmy zakupów pod wpływem obowiązujących trendów. Istnieje wtedy duże ryzyko, że będziemy wyglądać komicznie. Z czasem możemy pozwolić sobie na coraz więcej. Zawsze należy jednak pamiętać o tym, by w danej stylizacji czuć się komfortowo i dobrze.

Myślisz, że dałbyś radę opowiedzieć nam o 3 najczęstszych błędach, które popełniają mężczyźni w kontekście swojego ubioru?

  • Niedobranie ubioru do sylwetki i typu urody
  • Sprane, dziurawe skarpetki, na dodatek niedopasowane do stylizacji
  • Buty – to najsłabszy element garderoby polskich panów. Częśto po prostu nie pasują do całości.

Czy nie odnosisz wrażenie, że w wielu wypadkach kobietom pod względem ubioru wybacza się więcej? Błędy mężczyzn łatwiej wytknąć?

Mam wrażenie, że polscy mężczyźni z powodu relatywnie małej świadomości swojego ciała i mody popełniają większe gafy niż panie. Może dlatego łatwiej je wytknąć?

Jakie jest Twoje podejście do męskiej biżuterii? Dla wielu facetów zegarek to maksimum „ozdób” na jakie ich stać. Myślisz, że czasem moglibyśmy pozwolić sobie na więcej?

Zegarek miał kiedyś znaczenie bardzo praktyczne. Dziś to już raczej biżuteria i faktycznie zgodzę się z opinią, że więcej nie potrzeba.

Dla wielu ludzi termin „dobry wygląd” w kontekście ubioru kojarzy się z garniturem. Co powinien kupić ktoś, kto chce dobrze wyglądać, a nie po drodze mu z ubiorem formalnym?

Dobry wygląd to własny styl, który jest wypadkową naszego gustu, charakteru, panującej mody i praktycznego podejścia do niej oraz do samego siebie i życia. W związku z tym radzę zainwestować w jakość materiału, kroju i wykonania. Wtedy nawet dresowa bluza może mieć szlachetny charakter.

Ebook  „Stylowy poradnik współczesnego mężczyzny” jest do kupienia w sklepie How2.shop