Dlaczego właśnie postawa oraz oczy są kluczowe? Badania pokazują, że mężczyźni zdecydowanie częściej zmieniają pozycję ciała, a z kolei ich mimika jest bardziej powściągliwa. Mowa oczu natomiast niemal zawsze zdradza prawdę, choć trzeba pamiętać, że nie powinna być odczytywana samodzielnie jako bezpośredni sygnał. Mowa ciała u mężczyzn w zależności od jednostki może być łatwiejsza lub trudniejsza do odczytania. Podstawa sukcesu to znajomość niezależnych od woli mechanizmów oraz umiejętność obserwacji.

Mowa ciała mężczyzny – jak ją odczytywać?

Jak odczytać gesty mężczyzny w prawidłowy sposób? Podobnie jak przy interpretowaniu mimiki i zachowań kobiet pod uwagę wziąć należy kontekst, czyli sytuację w jakiej obserwowany człowiek się znajduje oraz inne sygnały niewerbalne, na przykład słowa, które wypowiada. Pojedynczy gest lub wyraz twarzy obserwowany z dystansu może wydawać się dosłowny, w rzeczywistości jednak przywoływany jest na przykład w kontekście żartobliwym lub ironicznym. Dzieje się tak dlatego, że mimika z jednej strony stanowi wyraz niekontrolowanej reakcji organizmu, z drugiej jednak - jest zależna od naszej woli i wykorzystywana jako usprawnienie komunikacji, gdy na przykład chcemy komuś pokazać, że go rozumiemy lub uważnie słuchamy.

Dodatkową trudność nastręcza to, co Paul Ekman - amerykański psycholog, pionier badań emocji i ekspresji ruchowo-mimicznej - nazywał uczuciami mieszanymi. Pojawiają się one wtedy, gdy próbujemy coś ukryć lub nad czymś zapanować. Prawdziwym wyzwaniem jest ustalenie, która z tych emocji jest autentyczna.

Mowa gestów mężczyzny i jego mimika zmienia się więc w zależności od kontekstu. Jako przykład podać można rozszerzenie oczu i ust, wskazujące na zaskoczenie (radosne lub nie), ale i przerażenie. Gdy na twarzy jednocześnie gości uśmiech i zmarszczone brwi, może to być wskazówka, że ktoś próbuje zamaskować swój gniew, zastanawia się nad czymś lub ukrywa zmartwienia. Ciągłe bawienie się gadżetami, na przykład telefonem komórkowym, oznacza znudzenie lub chęć zaimponowania.

Uśmiech i mowa oczu mężczyzny

Na wstępie pojawiła się co prawda informacja, że panowie są oszczędni w wyrażaniu emocji za pomocą mimiki, nie oznacza to jednak, że mowa oczu mężczyzny lub uśmiech faceta nie zdradza niczego. Już sam ruch gałek ocznych okazuje się znaczący. Gdy mężczyzna patrzy kobiecie na usta, to wskazówka, że myśli o pocałunku i dąży do kontaktu fizycznego. Na zainteresowanie wskazują też rozszerzone źrenice lub częstsze mruganie. Jedną z podświadomych reakcji jest kilkusekundowe uniesienie brwi na widok interesującej osoby.

Oznaką uczuć jest także utrzymywanie kontaktu wzrokowego. Jeśli jednak po nawiązaniu pierwszego kontaktu, mężczyzna opuszcza wzrok, być może nie ma jeszcze powodu do zmartwień. Z ewolucyjnego punktu widzenia zachowanie takie oznacza podświadomą obronę przed dostrzeżeniem w oczach poddania się. Kluczowe jest drugie spojrzenie.

Wiele zdradzić może również uśmiech. Ludzki mózg potrafi odróżnić ten szczery, dodający oczom blasku i powodujący powstawanie zmarszczek mimicznych, od wymuszonego. Serdeczny śmiech to także dobry objawy: pokazuje on, że mężczyzna czuje się w towarzystwie kobiety swobodnie.

Mowa ciała zainteresowanego mężczyzny

Postawa przybierana przez mężczyznę wiele mówi o tym, co sądzi on o swojej rozmówczyni i czy jest nią zainteresowany. Jeśli kobieta wydaje mu się atrakcyjna, zaobserwować można odruchowe prostowanie pleców i skierowanie stóp w jej stronę. Czasami dzieje się to dopiero po chwili rozmowy, co wskazuje, że mężczyzna jest coraz bardziej zaintrygowany, a jego rozmówczyni znajduje się na dobrej drodze do flirtu. Nachylanie się w jej kierunku, gdy nie jest to wymuszone na przykład głośnym otoczeniem, świadczy z kolei o sporym zainteresowaniu.

Jeśli mężczyzna nie zasłania torsu ramionami, jest otwarty na kobietę w sensie fizycznym i intelektualnym. Może wówczas opuścić ręce wzdłuż ciała lub - jeśli chce się wydawać bardziej atrakcyjny i dominujący - oprzeć je na biodrach. Z kolei siadanie z rozszerzonymi nogami, a w pozycji stojącej wkładanie ręki do kieszeni, ma zwrócić uwagę na męskość.

Niewerbalne oznaki zainteresowania u mężczyzn to także zabawa włosami. Często jest to całkowicie niekontrolowany ruch. Poprawianie włosów u mężczyzn wynika z prostego faktu, że chcą lepiej wyglądać. Mogą także dotykać policzków lub brody, sprawdzając, czy wizualnie wszystko jest w porządku. Bywa także, że to ukryty gest, świadczący o tym, że mężczyzna chciałby dotknąć swojej rozmówczyni. Jeśli jednak robi to, unikając kontaktu wzrokowego, wskazuje to raczej na niepewność, podobnie jak bujanie się na krześle.

Mowa ciała mężczyzny zakochanego

Niewerbalna mowa ciała mężczyzny to także spojrzenie, które - jeśli jest skupione - może świadczyć o zakochaniu. Taki człowiek podąża wzrokiem za obiektem swoich uczuć, poszukuje go w tłumie i nie zmienia punktu obserwacji, nawet gdy w pobliżu przejdzie atrakcyjna kobieta. Zakochany mężczyzna patrzy na usta, myśląc o ich całowaniu. Często pojawia się u niego spontaniczny, szczery uśmiech i charakterystyczny błysk w oku. Zaobserwować można również podświadome naśladowanie kobiety, zarówno w zakresie mimiki, jak i wykonywanych gestów.

Rozszerzenie źrenic to przejaw fascynacji oraz podniecenia. Często temu sygnałowi towarzyszy częstsze niż zwykle mruganie. Rozchylone usta oznaczają, że mężczyzna chce rozmawiać albo że właśnie wyobraża sobie pocałunek i jest o krok od jego zainicjowania. Kolejny etap stanowi przełamanie bariery przestrzeni osobistej. Jednym ze sposobów jest pochylenie się nad kobietą. Jeśli nie jest to uzasadnione komunikacyjnie (na przykład różnicą wzrostu), najczęściej chodzi o sprawdzenie, czy rozmówczyni pozwoli mu zmniejszyć dystans czy może się odsunie.

Kolejnym często spotykanym gestem jest układanie ręki w dolnej części pleców wybranki w taki sposób, jakby partner miał ją prowadzić. Z ewolucyjnego punktu widzenia to atawistyczny gest związany z pragnieniem posiadania i dominacji. Znaczenie ma także sposób, w jaki mężczyzna łapie kobietę za rękę: jeśli robi to całą dłonią, splatając palce, uznać można, że jego zainteresowanie i pociąg wzrastają.

Mowa ciała pewnego siebie mężczyzny

Pewnego siebie mężczyznę łatwo rozpoznać. Gdy ma poczucie władzy i świadomość swoich atutów wydłuża i prostuje ciało, odsłania tors i ściąga łopatki. Niezależnie od tego, czy stoi, czy siedzi, zajmuje więcej miejsca. Emanacją pewności siebie jest również sposób chodzenia. Dłuższe kroki, towarzyszące im ruchy rękami i pionowe poruszanie głową to podstawowe jego przejawy. Mężczyźni podświadomie wiedzą także, że jeśli będą szli wolniej, eksponując ruch barków, przyciągną uwagę nie tylko płci pięknej.

Wielu mężczyzn w charakterystyczny sposób rozszerza nogi i eksponuje krocze, siedząc. Analogiczną pozycją stojącą jest ułożenie rąk na biodrach, włożenie jednej z nich do kieszeni lub zatknięcie palców za szlufkę. To oznaka dużej pewności siebie i świadomości potencjału seksualnego. Nie musi to być regułą, w wielu przypadkach jednak oznacza to, że mężczyzna chce być oceniany pod kątem fizyczności, którą uważa za swoją mocną stronę. O ile flirt zwykle rozpoczyna się od położenia ręki lub jakiegoś osobistego przedmiotu na części blatu w pobliżu kobiety, o tyle pewny siebie mężczyzna nie ma oporów przed naruszeniem przestrzeni osobistej bezpośrednim dotykiem.

Warto zwrócić także uwagę na sposób mówienia. Mężczyzna nie mający kłopotu z poczuciem własnej wartości częściej inicjuje rozmowę. Mówi też wolniej i robi przerwy, nie obawiając się, że ktoś wejdzie mu w słowo.